Legendy českého hokeje

30. září 2010, 04:06 - Anna Janečková
30. září 2010, 04:06

Rodiče z nich odmalička chtěli mít mistry světa. A povedlo se. Bratři Jaroslav a Jiří Holíkovi se neodmyslitelně zapsali do tuzemské hokejové historie. Na jejich sportovní úspěchy později navázali i další členové rodiny.

Foto: ČTK

Příjmení Holík je v Česku synonymem pro hokejovou legendu, respektive legendy. Postarali se o to bratři Jaroslav a Jiří Holíkovi, které od loňského roku najdeme v české hokejové síni slávy.

Jaroslav Holík, přezdívaný spoluhráči Starej, se narodil v roce 1942 v Havlíčkově Brodě v rodině soukromého řezníka. Stejně jako jeho o dva roky mladšího bratra Jiřího ho ke sportu odmalička vedli rodiče. Otec říkával, že pravým hokejistou je jen ten, kdo vyhraje mistrovství světa. Oběma Holíkům se to povedlo najednou v roce 1972, kdy se šampionát konal v Praze. Jaroslav tehdy národnímu týmu pomohl vítězným gólem. Úspěch Československa přerušil rekordní sérii Sovětského svazu, který vyhrál předchozích devět šampionátů. Pro národní tým se tak nejednalo jen o v pořadí třetí titul mistrů světa, ale také o symbolickou odvetu za invazi sovětských vojsk v roce 1968. Fotografie bratří Holíků ověnčených zlatými medailemi tehdy obletěla celý svět. Jiří Holík navíc na zlato z mistrovství dosáhl ještě dvakrát, a to v letech 1976 a 1977.

Úspěch za úspěchem

Zlaté medaile ze světových šampionátů ale zdaleka nejsou jedinými úspěchy bratří Holíků. Jaroslav je držitelem sedmi titulů mistr republiky, které vybojoval s legendárním týmem Dukla Jihlava, jehož hráčem byl celých osmnáct sezon. Za tuto dobu nastoupil k 602 utkáním, v nichž nastřílel 267 branek a nasbíral 641 kanadských bodů. Jako hlavní trenér pak přivedl dvakrát po sobě ke světovému titulu reprezentaci do dvaceti let.

Jiří se v nejvyšší tuzemské hokejové soutěži objevil poprvé v roce 1952 v dresu Havlíčkova Brodu. Jedenáct let potom se s bratrem potkal v Dukle Jihlava. Později hrál i za zahraniční kluby, konkrétně německý SB Rosenheim a rakouské WAT Stadlau Wien a Wiener EV. Aktivní kariéru, během níž získal celkem třináct medailí na světových šampionátech a zúčastnil se čtyř olympiád, ukončil v roce 1985.

Byl to jen šprým

Letošní září vrhlo na jméno Holík také trochu negativního světla, když se jihlavská policie začala zabývat případem údajné Jaroslavovy korupce. Z úplatkářství ho obvinil někdejší spoluhráč z reprezentace a později hráčský agent Jaroslav Jiřík. Holík si měl podle něho před osmi lety říct o padesát tisíc korun za to, že zařadí obránce Jana Platila do reprezentace na mistrovství světa. Holík říká, že peníze skutečně požadoval, ale nepřijal. Šlo prý jen o žert a testování manažerů hráčů.

Hokej a tenis

Pomyslnou „rodinnou hokejku“ převzal po bratrech Holíkových Jaroslavův syn Robert, přezdívaný Bobby. Hrát začínal v rodné Jihlavě. Po sametové revoluci se ale vypravil reprezentovat český hokej do světa. Už v roce 1990 nastoupil v dresu týmu Hartford Whalers ke svému prvnímu zápasu v NHL. V Hartfordu odehrál dvě sezony, poté přestoupil do týmu New Jersey Devils, se kterým hned dvakrát vyhrál Stanleyův pohár, a později do York Rangers a Atlanta Trashers. Než loni svou téměř dvacetiletou kariéru v NHL ukončil, vrátil se ještě na jednu sezonu do řad New Jersey Devils.

Sportovní úspěchy má na svém kontě i Bobbyho sestra Andrea, bývalá česká tenistka, která v roce 1985 vyhrála Fed Cup. Jejím manželem je bývalý československý hokejista a nynější trenér František Musil.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít