Legenda slaví jubileum

15. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
15. září 2008, 08:00

Už po padesáté se v pondělí 15. září otevírají brány brněnského Výstaviště, aby přivítaly návštěvníky a vystavovatele v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Na jubilejní ročník největší strojírenské přehlídky ve střední Evropě přijedou dvě tisícovky vystavovatelů z 29 zemí.

Legenda jménem Mezinárodní strojírenský veletrh se zrodila na konci padesátých let, v době, kdy československé strojírenství slavilo velké exportní úspěchy a kdy se poprvé od komunistického převratu začala pootevírat dvířka ekonomické spolupráce se západním světem. Tehdejší čtrnáctidenní přehlídka dala výstavišti novou tvář s dominantním pavilonem Z a zahájila tradici, která z Brna udělala nejvýznamnější veletržní město za železnou oponou.

Mezinárodní strojírenský veletrh ušel za padesát let dlouhou cestu, s vyčleňováním jednotlivých oborů do samostatných projektů získával stále vyhraněnější a specializovanější podobu, ale nikdy neslevil ze své pozice největšího a nejinternacionálnějšího technologického veletrhu ve střední Evropě.

Strojírenský veletrh opět přivítá návštěvníky plně obsazenými pavilony. Společnost Veletrhy Brno, která je pořadatelem veletrhu, musí dokonce některé zájemce o výstavní plochu odmítat. „Požadavky zhruba deseti procent vystavovatelů na výstavní plochu jsme nemohli uspokojit,“ upozornil ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla. Podle jeho slov je hlavní příčinou tohoto stavu výstavba nového pavilonu P, který ubral asi 3000 metrů z celkem 70 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy.

Nejvíc zahraničních vystavovatelů je z Německa, odkud přijede 296 firem. Následuje Slovensko s 90 vystavovateli a Itálie, kterou reprezentuje 72 firem. Strojírenský veletrh doplní šestý mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů, kde z 560 vystavovatelů tvoří zahraniční firmy více než polovinu. Vedle obráběcích strojů bude na strojírenském veletrhu nejvíce zastoupen obor materiálů a součástek pro strojírenství, dále elektronika, automatizace a měřicí technika.

Strojírenský veletrh doprovodí veletrh pracovních příležitostí Job fair, Německé dny a série debat na téma „Uživí nás hlava?“. Uskuteční se i soutěže o zlatou medaili veletrhu a o nejlepšího programátora CNC strojů. Jubileum veletrhu připomene výstava historických exponátů a dobových fotografií.

Veletrhy Brno registrují celkem 14 vystavovatelů, kteří se účastnili všech 50 ročníků. Patří mezi ně například Siemens, Škodaexport, ČKD Praha nebo Metalimex. Organizátoři na veletrhu očekávají kolem 100 tisíc návštěvníků, což je zhruba stejně jako loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít