Legenda slaví jubileum

15. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
15. září 2008, 08:00

Už po padesáté se v pondělí 15. září otevírají brány brněnského Výstaviště, aby přivítaly návštěvníky a vystavovatele v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Na jubilejní ročník největší strojírenské přehlídky ve střední Evropě přijedou dvě tisícovky vystavovatelů z 29 zemí.

Legenda jménem Mezinárodní strojírenský veletrh se zrodila na konci padesátých let, v době, kdy československé strojírenství slavilo velké exportní úspěchy a kdy se poprvé od komunistického převratu začala pootevírat dvířka ekonomické spolupráce se západním světem. Tehdejší čtrnáctidenní přehlídka dala výstavišti novou tvář s dominantním pavilonem Z a zahájila tradici, která z Brna udělala nejvýznamnější veletržní město za železnou oponou.

Mezinárodní strojírenský veletrh ušel za padesát let dlouhou cestu, s vyčleňováním jednotlivých oborů do samostatných projektů získával stále vyhraněnější a specializovanější podobu, ale nikdy neslevil ze své pozice největšího a nejinternacionálnějšího technologického veletrhu ve střední Evropě.

Strojírenský veletrh opět přivítá návštěvníky plně obsazenými pavilony. Společnost Veletrhy Brno, která je pořadatelem veletrhu, musí dokonce některé zájemce o výstavní plochu odmítat. „Požadavky zhruba deseti procent vystavovatelů na výstavní plochu jsme nemohli uspokojit,“ upozornil ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla. Podle jeho slov je hlavní příčinou tohoto stavu výstavba nového pavilonu P, který ubral asi 3000 metrů z celkem 70 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy.

Nejvíc zahraničních vystavovatelů je z Německa, odkud přijede 296 firem. Následuje Slovensko s 90 vystavovateli a Itálie, kterou reprezentuje 72 firem. Strojírenský veletrh doplní šestý mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů, kde z 560 vystavovatelů tvoří zahraniční firmy více než polovinu. Vedle obráběcích strojů bude na strojírenském veletrhu nejvíce zastoupen obor materiálů a součástek pro strojírenství, dále elektronika, automatizace a měřicí technika.

Strojírenský veletrh doprovodí veletrh pracovních příležitostí Job fair, Německé dny a série debat na téma „Uživí nás hlava?“. Uskuteční se i soutěže o zlatou medaili veletrhu a o nejlepšího programátora CNC strojů. Jubileum veletrhu připomene výstava historických exponátů a dobových fotografií.

Veletrhy Brno registrují celkem 14 vystavovatelů, kteří se účastnili všech 50 ročníků. Patří mezi ně například Siemens, Škodaexport, ČKD Praha nebo Metalimex. Organizátoři na veletrhu očekávají kolem 100 tisíc návštěvníků, což je zhruba stejně jako loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít