Legenda skončila jako Titanic

05. června 2012, 15:44 - Mgr. Dáša Hyklová
05. června 2012, 15:44

Spojené státy šokoval bankrot slavné advokátní firmy. Dorazily ji extrémně štědré smlouvy uzavírané s vlastními právníky

Partneři renomované advokátní kanceláře Dewey & LeBoeuf se koncem ledna sešli ve dvacátém druhém patře ústředí firmy v New Yorku. Hlavním bodem schůzky měly být finance. Většina z přítomných sice něco tušila, celkový obrázek o skutečném stavu věcí, který ve své powerpointové prezentaci předložil šéf kanceláře Steven Davis, je nicméně šokoval. Dověděli se například, že z 250 milionů dolarů čistého příjmu vykázaného za rok 2011 musí nejméně 50 procent do penzijních fondů a na další kompenzace z předešlých dvou let. Pro „dělení“ zůstávala pouhá polovina koláče. „Tento problém se týká i vás,“ řekl tehdy rozladěným právníkům Davis. Konstatoval, že se firma ocitla na hraně svých možností. Většina z účastníků mítinku situaci okamžitě pochopila. A zařídila se po svém. Ovšem jinak, než doufalo vedení. Během pár týdnů opustilo kancelář Dewey & LeBoeuf 200 jejích partnerů. Zůstala necelá stovka. Představuje největší krach advokátní kanceláře v dějinách Spojených států. Poté události nabraly rychlý spád. Koncem května kancelář vyhlásila platební neschopnost. > Byl to největší krach advokátní kanceláře v dějinách Spojených států. Z kdysi robustní právní firmy, jež měla kanceláře rozeseté od Los Angeles přes Abú Dhabí až po gruzínské Tbilisi, toho mnoho nezbylo. Mimo jiné dluh nejméně 230 milionů dolarů, nárokovaný většinou bankami.

Z Olympu střemhlav dolů

Ještě v červnu loňského roku se kancelář Dewey & LeBoeuf nacházela na samotné špici seznamu nejlepších právnických firem ve Spojených státech. Dokonce získala i ocenění „advokátní kancelář roku v oblasti pojišťovnictví“. Léta se chlubila konexemi, které měla na Wall Street a také řadou prominentních klientů. Historii firmy začali psát v roce 1909 tři bývalí absolventi práv Harvardovy univerzity, kteří v New Yorku založili právní kancelář Root, Clark & Bird. Ta se o pár desetiletí proslavila pod jménem Dewey Ballantine. Název vznikl složením příjmení newyorského guvernéra a dvojnásobného republikánského kandidáta na prezidenta Thomase Deweye a právníka Arthura Ballantineho. Právní kancelář LeBoeuf byla založena v roce 1929, s dříve konkurenční Dewey se spojily teprve v roce 2007. Podle mnohých to byl ale počátek jejich konce. Při uzavírání dohody se firmy předháněly ve vzájemných komplimentech, do svazku však obě společnosti vstupovaly s vlastními nedostatky, které před sebou zatajily. O rok později navíc zasáhla Spojené státy finanční krize a problémy se nabalovaly. Příjmy Dewey klesly za rok 2009 o 15,3 procenta. Místo toho, aby se kancelář přizpůsobila nové situaci a začala šetřit, co do počtu lidí naopak rostla. A za své právníky utrácela čím dál víc. Uvnitř společnosti údajně také panovala atmosféra nedůvěry a napětí. Podle mnohých byla vedena spíše jako korporace než jako klasická advokátní kancelář založená na partnerství a kolektivním rozhodování. Hlavní důvod, který Dewey & LeBoeuf položil, však byly nadstandardně štědré smlouvy uzavřené s partnery. Je běžné, že se advokátní firmy snaží podobným způsobem nalákat do svých řad velké hvězdy, nicméně Dewey & LeBoeuf zašla v této praxi do extrému. Svým právníkům garantovala velké peníze na několik let dopředu, a to bez ohledu na jejich výkony. Jak ukázala jedna interní schůzka, týkalo se to až třetiny partnerů.

Budou další krachy?

Zatímco ještě nedávno pracovalo pro kancelář Dewey & LeBoeuf 2500 zaměstnanců, dnes jich zbylo několik desítek. Jejich hlavním úkolem je likvidace firmy. Tím však záležitost zdaleka nekončí. Podle odborníků zkrachovalé advokátní kanceláři hrozí, že její kdysi slavné jméno bude roky vláčeno po soudech. Bývalí partneři se totiž nehodlají svých slíbených dolarů jen tak vzdát. Konec Dewey & LeBoeuf mnohé zaskočil. „Je to velice smutný den pro právní branži,“ citoval deník New York Times bývalého soudce a nynějšího advokáta Richarda J. Holwella. „Dewey byla legendou s mnoha skvělými advokáty a podobný pád se nevidí často,“ uvedl. Podle amerického profesora práv Stevena J. Harpera se v tomto odvětví dají očekávat další bankroty. „Některé velké kanceláře, jejichž šéfové se domnívají, že se jich to netýká, jsou na řadě jako další,“ varuje odborník.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít