LEDová je dobrá

16. dubna 2009, 15:41 - Ondřej Hergesell
16. dubna 2009, 15:41

Ondřejem Lukáčem

Koncern Samsung nedávno uvedl na český trh ojedinělý typ LCD televize, jež k podsvícení obrazovky z tekutých krystalů využívá technologii LED diod. Místo osmi naležato položených trubic je podél obrazovky rozmístěno několik stovek malých LED diod bílé barvy podsvěcujících LCD panel. „Oproti zářivkovým trubicím se diody podle potřeby výkonu televizoru potemňují, či zcela zhasínají, což činí provoz TV mnohem ekonomičtější i ekologičtější z hlediska spotřeby energie, a také neobsahuje žádnou rtuť. Zároveň LED diody poskytují vyšší svítivost barev na obrazovce, jež ve finále umožní podat daleko větší barevné spektrum. Obraz je tak reálnější, kontrastnější a barvy jsou hlubší,“ říká Ondřej Lukáč, marketingový manažer Samsungu pro oblast audio/video.

EURO: V čem je technologie bílých LED diod výhodná? LUKÁČ: Můžeme si představit, že prostor za obrazovkou, který je osvětlován LED diodami, je rozdělen do klastrů, tedy jakýchsi shluků diod, a ty je možné řídit vlastními procesory tak, aby vydávaly světlo o určité intenzitě, nebo aby bylo podsvícení dokonce zcela vypnuto. Takže v místě, kde se stýká černá s bílou, řekne minipočítač „černému klastru“, aby se vypnul. V danou chvíli je tak část obrazovky vypnutá, je zde absolutně černá barva. Přičemž o dva centimetry vedle je blok vysvícený naplno, bíle. Díky tomu přístroje s LED podsvícením umožňují dosáhnout kontrastu v úrovni jednoho milionu a více.

EURO: Což by mohlo řešit problém vykreslení tmavých barev, na nějž si stěžovali někteří majitelé LCD televizí. LUKÁČ: V LCD televizi se zářivkami, v místě kde se kontrastně stýká černá a bílá barva, není černá tak jasná, ale je spíše šedá. Je tomu tak, protože trubice svítí zpoza displeje neustále. LED podsvícení tento problém navždy, definitivně vyřeší.

EURO: V čem spočívá rozdílnost vaší LED televize oproti těm, co jsou na trhu již několik měsíců? LUKÁČ: Standardní LED podsvícení je řešeno jakýmsi panelem za obrazovkou, který je celý osázen LEDkami. Diod je tam v případě standardní televize Samsung přes dva tisíce. Nová technologie je nazvána Edge, což v překladu znamená hrana. LED diody jsou rozmístěny na bocích televizoru, jsou namířeny doprostřed, kde speciální stínítko odráží jejich světlo do určeného místa obrazovky. To umožnilo výrazně ztenčit televizory, takže místo původních deseti až třinácti centimetrů se tloušťka LED televize pohybuje do čtyř centimetrů včetně všech konektorů.

EURO: Co se stane v případě, kdy se nějaká LED dioda rozbije? LUKÁČ: Každá z diod má svého hlídače, jenž kontroluje, zda se dioda nepřehřívá, zda funguje na plný výkon, nebo ne, a v návaznosti na to optimalizuje její provoz. V okamžiku, kdy by mělo dojít k jakémukoli problému, hlídač buď zoptimalizuje provoz okolních diod, které budou muset vysvěcovat víc, anebo vydá varovnou zprávu, na jejímž základě budou v servisu schopni jednoduše problémovou diodu vyměnit. V naprosté většině případů však k takové situaci nedojde, protože LED dioda má životnost minimálně 100 tisíc hodin, přičemž plným, stoprocentním světlem svítí jen asi dvě třetiny času.

EURO: Jak velká je úspora elektrické energie oproti srovnatelně velké LCD televizi s podsvícením pomocí fluorescenčních trubic? A o kolik procent je dražší oproti běžnému přijímači? Vyplatí se uživateli její koupě? LUKÁČ: Cenový rozdíl u srovnatelně vybaveného televizoru je asi 20 procent. Ale zároveň je u přístroje s obrazovkou o velikosti 40 palců (tedy asi 102 cm – pozn. red.), což je naše vlajková loď, rozdíl v energetické úspoře asi 45 procent. Rodina, která se dívá na televizi v průměru pět hodin denně, tak s LED televizí na elektřině ušetří víc než tisícikorunu ročně.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít