Ledaři z Braníku

04. února 2011, 04:14 - Robert Šimek
04. února 2011, 04:14

V minulosti se k chlazení piva používal přírodní led, který se v Praze těžil přímo ze zamrzlé Vltavy. Teprve počátkem 20. století vznikly v Braníku Akciové ledárny, které led uchovávaly po celý rok a zásobovaly jím hospody v širokém okolí.

Foto: ČTK

Akciové či Společenské ledárny vznikly na přelomu 19. a 20. století na popud pražských majitelů hospod, kteří v době neexistence ledniček potřebovali chladit nápoje i potraviny. Společnost zpočátku vlastnila ledařský podnik v Praze na Štvanici, dlouholetým používáním a zanedbáváním oprav ale původní dřevěná lednice postupně přestávala plnit svou funkci a bylo třeba hledat jiné řešení.

Pozemky na Štvanici ledárnám nepatřily, pro stavbu moderních ledárenských budov si proto podnik zvolil nové místo v Braníku, které vyhovovalo všem stanoveným požadavkům. Leželo těsně při břehu Vltavy, vzdálenost mezi lednicí a ledovým přístavem nebyla větší než 25 metrů a řeka byla v těchto místech ještě čistá a zabezpečovala dostatečné množství ledu. Dlouhodobé statistiky meteorologického ústavu dodnes potvrzují, že průměrná roční teplota v této lokalitě je zhruba o tři stupně nižší než na jiných místech Prahy.

Stavbou ledáren byla v říjnu 1909 pověřena firma Václava Nekvasila z Karlína, s podmínkou, že budovy budou úplně hotovy do ledařské sezony na přelomu let 1910 a 1911. Hlavním projektantem se stal pražský architekt Josef Kovařovič, který stavby navrhl ve stylu pozdní geometrické secese.

Branické ledárny (1910-1954)

Stavbu ledáren, které měly uchovávat až 20 tisíc tun ledu z Vltavy, provedla v letech 1909 až 1910 karlínská firma Václava Nekvasila podle projektu Josefa Kovařoviče. Financování zajišťovalo společenství pražských restauratérů. Nařezaný vltavský led byl vyvážen třemi dopravníky do haly lednice, která měla stěny o tloušťce až 2,5 metru se vzduchovou izolační mezerou. K lednici patřily ještě budovy dvou strojoven, skladiště na ledařské nářadí, kovárna, kotlárna, stáje, kanceláře a byty zaměstnanců. Užívání ledáren skončilo roku 1954, kdy vznikla Slapská přehrada a Vltava přestala zamrzat. Prostory byly následně využívány jako skladiště a tomuto účelu slouží dodnes.

O plynulý chod ledáren se v minulosti starali takzvaní ledaři, což byli dělníci, kteří v létě často pracovali také jako voraři. Zajímavostí je, že v dobách socialismu spadala jejich práce oficiálně do „lázeňské a rekreační činnosti“. S ukončením provozu ledáren pak zaniklo i toto povolání a slovo ledař se dnes už používá pouze pro člověka upravujícího ledovou plochu na zimním stadionu.

Lednice z kamene

Jádrem celého objektu se stala hala železobetonové konstrukce s důmyslným systémem větrání, fungující na principu obrovské ledničky. Nosná konstrukce patřila k raným realizacím železobetonového stavitelství u nás. Interiér měl podobu trojlodní haly o ploše 52 × 43,9 metru a výšce 14 metrů. Hranolová budova, připomínající svými zkosenými stěnami a zesílenými nárožími egyptský chrám, tvořila samostatnou klimatickou jednotku, jejíž větrání a tepelná izolace umožňovaly celoroční skladování ledu. Silné obvodové zdi obsahovaly vzduchovou mezeru, která spolu s korkovým obkladem udržovala nízkou teplotu a izolační funkci plnila také dvouplášťová stropní konstrukce. Podlahy byly kryty dřevěnými trámovými rošty. Správa ledáren sídlila ve vile na severní straně areálu a další objekty ve stejném architektonickém pojetí pak sloužily jako stáje pro 120 koní, seník, kovárna, kolárna, uhelna a sklady.

Led vyřezávali ledaři ze zamrzlé hladiny Vltavy a přibližovali ho dlouhými tyčemi do laguny před ledárnou. Odtud byl vyvážen třemi unikátními dopravníky přímo do lednice, která byla plněna obvykle 38 dní. Uvnitř se kusy ledu slily v monolitický blok, z něhož se pak po celý rok vyřezávaly kvádry, které se rozvážely na koňských potazích do pražských hostinců, kaváren, řeznictví a cukráren.

Od ledu k bramborám

Provoz ledáren byl ukončen roku 1954 v souvislosti s výstavbou Vltavské vodní kaskády. Ta způsobila, že Vltava v zimě přestala zamrzat, a to i za největších mrazů. Funkci objektu pak zcela nahradily domácí ledničky a výroba umělého ledu.

Uvolněné prostory ledáren začaly sloužit jako sklady materiálu a zeleniny. Po roce 1989 získal v rámci malé privatizace již značně zchátralé objekty provozovatel velkoobchodu s potravinami Oldřich Pešek. Na koupi ledáren si vzal úvěr, který ovšem nestačil splácet, a roku 1998 se jeho firma ocitla v konkurzu. O areál měla zájem Praha 4, která zde chtěla vybudovat centrum volného času, navazující na cyklistické stezky i na nedaleká tenisová a volejbalová hřiště. V objektech měly být tělocvičny, kluziště, půjčovny, opravny a prodejny sportovního zboží, občerstvení i restaurace. Uvažovalo se také o supermarketu a o výstavbě výškové administrativní budovy včetně rozsáhlých parkovišť.

Vše ale nakonec dopadlo jinak, protože v dražbě získala ledárny obchodní společnost Nika. Ta však pro změnu nezaplatila stanovenou částku, takže objekty nakonec za 15,6 milionu korun připadly druhé v pořadí, společnosti Atlante Invest. Nový vlastník v současnosti pokračuje v obchodní politice předchozího majitele Peška a objekty ledáren pronajímá. V budoucnosti má snad v plánu přeměnit areál na hotel. Zatím však do údržby unikátní technické stavby, zapsané roku 1999 do seznamu nemovitých kulturních památek, příliš neinvestoval a budovy lednice i koníren smutně chátrají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít