Léčebna na slepé koleji

28. května 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
28. května 2007, 00:00

ŽELEZNICKÉ LÁZNĚ Městečko Železnice leží v severovýchodních Čechách nedaleko Jičína. V minulosti zde fungovaly slatinné lázně, později přeměněné na dětskou ozdravovnu. Od roku 2003 je však areál uzavřený a chátrá.

ŽELEZNICKÉ LÁZNĚ Městečko Železnice leží v severovýchodních Čechách nedaleko Jičína. V minulosti zde fungovaly slatinné lázně, později přeměněné na dětskou ozdravovnu. Od roku 2003 je však areál uzavřený a chátrá.

Obec Železnice se může pochlubit barokním, původně dokonce románským kostelem sv. Jiljí, několika roubenými chalupami i vlastním muzeem. Nejzajímavější stavbou je zde však areál bývalých slatinných lázní, které od roku 1953 fungovaly jako léčebna pro děti s mozkovou obrnou.

Atmosféra bývala podle pamětníků téměř domácká a pěkné prostředí podtrhovala i architektonicky zajímavá hlavní budova, postavená v roce 1907. Říkalo se jí „Valdštýnův dvůr“ a sloužila původně jako hotel. Vybavena je celkem sto dvaceti lůžky, dnes však bohužel prázdnými. Areál je od roku 2003 uzavřený a chátrá.

Současní majitelé se již několik let snaží bývalou ozdravovnu prodat, zatím však bez úspěchu. Aktuální cena je 16 milionů korun.

LÁZNĚ V KURZU První zmínka o Železnici pochází z roku 1320, románský kostel zde však pravděpodobně stál již v polovině 13. století. Zdejší obyvatelé se zabývali především zpracováním železa, od něhož byl odvozen i místní název. V roce 1829 bylo město po požáru přestavěno a původní dřevěné chalupy nahradila řada empírových domů.

Významným se stal také rok 1903, kdy byla pod vedením stavitele Jakubce zahájena stavba moderních lázní pro léčbu pacientů s nemocemi pohybového ústrojí. Objekt byl dokončen v následujícím roce, jeho vybudování však předcházela dlouhá příprava již od roku 1894.

Díky stoupající oblibě lázeňství přibyl roku 1907 k areálu ještě kulturní a společenský objekt, takzvaný „Valdštýnův dvůr“, jehož autory byli pražští architekti Weyrich a Pikl.

LÉČBA MOZKŮ

Po druhé světové válce byl celý komplex znárodněn a roku 1953 přeměněn na léčebnu dětí s různými mozkovými poruchami hybnosti -první svého druhu ve střední Evropě! V letech 1954 až 1955 prošla léčebna nákladnou rekonstrukcí a další stavební změny proběhly ještě v letech 1957 až 1962.

Léčebna fungovala bez větších problémů až do roku 1999, kdy její správu převzaly sousední Janské Lázně. Areál opustila řada kvalitních zaměstnanců a nastalo rychlé upadání.

Opravdový konec však přišel teprve roku 2003, kdy lázeňské objekty získali po letitých sporech restituenti. Na provozu léčebny neměli zájem a kdysi slavné pracoviště nechali zavřít.

POPIS OBJEKTU

název Lázně Železnice

místo Železnice

kraj Královéhradecký

lokace střed obce

typ lázně/ozdravovna

stav chátrající

využití žádné

kulturní památka ne

nabízí Rekal, s. r. o.

cena 16 milionů Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít