Léčebna na slepé koleji

28. května 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
28. května 2007, 00:00

ŽELEZNICKÉ LÁZNĚ Městečko Železnice leží v severovýchodních Čechách nedaleko Jičína. V minulosti zde fungovaly slatinné lázně, později přeměněné na dětskou ozdravovnu. Od roku 2003 je však areál uzavřený a chátrá.

ŽELEZNICKÉ LÁZNĚ Městečko Železnice leží v severovýchodních Čechách nedaleko Jičína. V minulosti zde fungovaly slatinné lázně, později přeměněné na dětskou ozdravovnu. Od roku 2003 je však areál uzavřený a chátrá.

Obec Železnice se může pochlubit barokním, původně dokonce románským kostelem sv. Jiljí, několika roubenými chalupami i vlastním muzeem. Nejzajímavější stavbou je zde však areál bývalých slatinných lázní, které od roku 1953 fungovaly jako léčebna pro děti s mozkovou obrnou.

Atmosféra bývala podle pamětníků téměř domácká a pěkné prostředí podtrhovala i architektonicky zajímavá hlavní budova, postavená v roce 1907. Říkalo se jí „Valdštýnův dvůr“ a sloužila původně jako hotel. Vybavena je celkem sto dvaceti lůžky, dnes však bohužel prázdnými. Areál je od roku 2003 uzavřený a chátrá.

Současní majitelé se již několik let snaží bývalou ozdravovnu prodat, zatím však bez úspěchu. Aktuální cena je 16 milionů korun.

LÁZNĚ V KURZU První zmínka o Železnici pochází z roku 1320, románský kostel zde však pravděpodobně stál již v polovině 13. století. Zdejší obyvatelé se zabývali především zpracováním železa, od něhož byl odvozen i místní název. V roce 1829 bylo město po požáru přestavěno a původní dřevěné chalupy nahradila řada empírových domů.

Významným se stal také rok 1903, kdy byla pod vedením stavitele Jakubce zahájena stavba moderních lázní pro léčbu pacientů s nemocemi pohybového ústrojí. Objekt byl dokončen v následujícím roce, jeho vybudování však předcházela dlouhá příprava již od roku 1894.

Díky stoupající oblibě lázeňství přibyl roku 1907 k areálu ještě kulturní a společenský objekt, takzvaný „Valdštýnův dvůr“, jehož autory byli pražští architekti Weyrich a Pikl.

LÉČBA MOZKŮ

Po druhé světové válce byl celý komplex znárodněn a roku 1953 přeměněn na léčebnu dětí s různými mozkovými poruchami hybnosti -první svého druhu ve střední Evropě! V letech 1954 až 1955 prošla léčebna nákladnou rekonstrukcí a další stavební změny proběhly ještě v letech 1957 až 1962.

Léčebna fungovala bez větších problémů až do roku 1999, kdy její správu převzaly sousední Janské Lázně. Areál opustila řada kvalitních zaměstnanců a nastalo rychlé upadání.

Opravdový konec však přišel teprve roku 2003, kdy lázeňské objekty získali po letitých sporech restituenti. Na provozu léčebny neměli zájem a kdysi slavné pracoviště nechali zavřít.

POPIS OBJEKTU

název Lázně Železnice

místo Železnice

kraj Královéhradecký

lokace střed obce

typ lázně/ozdravovna

stav chátrající

využití žádné

kulturní památka ne

nabízí Rekal, s. r. o.

cena 16 milionů Kč

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít