Leasing po reformě

21. března 2008, 14:18 - Jana Vlčková
21. března 2008, 14:18

Zákon o daních z příjmu

Reforma veřejných financí účinná od 1. ledna 2008 novelizovala i zákon o daních z příjmů. Novela přinesla řadu změn, které ovlivní většinu poplatníků. Zaměřím se však na změny, které mohou ovlivnit oblast leasingu, a to zejména jeho příjemce. Na úvod je třeba zmínit, že v leasingu byla upravena nejen dnešní pravidla, ale že novela přinesla i nová. Současně byla některá ustanovení upravující leasing zrušena.
Jednou z pozitivních změn je, že bylo zrušeno omezení výše daňové uznatelnosti nájemného u finančního leasingu. Původně byl nájemce v případě finančního leasingu osobního automobilu oprávněn uplatnit do daňově uznatelných nákladů pouze nájemné ve výši 1,5 milionu korun. Toto pravidlo souviselo s omezením možnosti daňově odepsat osobní automobily do pořizovací ceny maximálně 1,5 milionu korun. Protože novela tuto limitaci vstupní ceny zrušila, zaniklo i související ustanovení omezující daňovou uznatelnost nájemného u finančního leasingu.

Další ustanovení

Na druhé straně bylo pro nájemné u finančního leasingu zavedeno nové pravidlo, které v určitých případech může daňovou uznatelnost nájemného omezit. Uzavře-li poplatník od 1. ledna 2008 smlouvy o finančním leasingu, jejichž celkové nájemné převýší v jednom zdaňovacím období sto milionů korun, bude muset jedno procento z ročního nájemného vyloučit jako daňově neuznatelný výdaj. Toto pravidlo odůvodnil zákonodárce snahou postihnout skryté úrokové náklady, které jsou součástí leasingové splátky. Dle důvodové zprávy k novele je toto nové ustanovení součástí zpřísnění pravidel pro daňovou uznatelnost nákladů na financování.
Dalším změněným ustanovením v případě finančního leasingu je prodloužení minimální požadované doby nájmu. U smluv o finančním leasingu uzavřených po 1. lednu 2008 je nájemné považované za daňově uznatelný výdaj za předpokladu, že doba nájmu bude odpovídat období odepisování pronajatého majetku, jak stanoví zákon o daních z příjmů. Například u finančního leasingu osobního automobilu je stanovena minimální doba nájmu pět let. V případě nemovitostí je požadovaná doba finančního leasingu stanovena nejméně na 30 let.
Uvedené změny sice vedou ke zpřísnění pravidel pro daňové uplatnění nájemného u finančního leasingu, ale v kontextu dalších, které novela zákona o daních z příjmů přinesla - zejména výrazné omezení možnosti odečíst od základu daně u právnických osob úrokové náklady -, zůstává finanční leasing pro řadu poplatníků vhodnou alternativou financování při pořízení majetku.

Osobní automobily

Operativního leasingu se novela zákona o daních z příjmů přímo nedotkla. Nepřímo je však například ovlivněn operativní leasing osobních automobilů, a to jejich přeřazením z první odpisové skupiny do druhé (prodloužením doby odepisování osobních automobilů o jedno zdaňovací období). Tato skutečnost je významná v případech, je-li při odkupu předmětu pronájmu po ukončení smlouvy o operativním leasingu zpětně ověřováno, zda byly splněné podmínky pro uplatnění nájemného do daňově uznatelných nákladů. Pro tuto situaci zákon o daních z příjmů stanovuje, že odkupní cena po ukončení operativního leasingu nesmí být nižší než daňová zůstatková cena, kterou by předmět pronájmu měl, kdyby byl odepisován rovnoměrným způsobem v souladu s tímto zákonem. Přeřazením osobních automobilů do jiné odpisové skupiny se mění výše daňových odpisů, které lze uplatnit v jednotlivých zdaňovacích obdobích. A tudíž i daňová zůstatková cena pronajatého automobilu, jenž je po ukončení operativního leasingu prodán nájemci.

Změna daňových sazeb

Vhodné je také zmínit, že novela zákona o daních z příjmů rovněž změnila daňové sazby. Vedle sazeb daně z příjmů právnických a fyzických osob se mění i zvláštní sazba daně (označovaná také jako srážková daň). Tato skutečnost je významná pro přeshraniční leasing. V případě finančního leasingu poskytnutého ze zahraničí do ČR je od 1. ledna 2008 srážková daň zvýšená z jednoho na pět procent. U nájemného hrazeného do zahraniční na základě smlouvy o operativním leasingu je srážková daň naopak postupně snížena - na patnáct procent od 1. ledna 2008 a následně na 12,5 procenta od 1. ledna 2009.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít