Leasing nemovitostí vykazuje vysoké nárůsty

22. března 2004, 00:00 - PETR BÝM
22. března 2004, 00:00

V LOŇSKÉM ROCE SE U NÁS PROSTŘEDNICTVÍM LEASINGU NAKOUPILY NEMOVITOSTI ZA 9,4 MILIARDY KORUN. V POROVNÁNÍ SE STAVEM TOHOTO SEGMENTU LEASINGOVÉHO TRHU PŘED DESETI LETY TO PŘEDSTAVUJE VELMI RAZANTNÍ NÁRŮST.

Největší zájem je o obchodní budovy a průmyslové objekty V LOŇSKÉM ROCE SE U NÁS PROSTŘEDNICTVÍM LEASINGU NAKOUPILY NEMOVITOSTI ZA 9,4 MILIARDY KORUN. V POROVNÁNÍ SE STAVEM TOHOTO SEGMENTU LEASINGOVÉHO TRHU PŘED DESETI LETY TO PŘEDSTAVUJE VELMI RAZANTNÍ NÁRŮST. Na českém trhu dnes působí už několik leasingových společností, které mají reality ve svém nabídkovém portfoliu, někdy se na ně víceméně specializují. Povědomí o nich je ovšem všeobecně nižší. Zatímco leasing spotřebního zboží má širokou publicitu podporovanou masivními reklamními kampaněmi, leasing nemovitostí je záležitostí značně výběrovou. Tomu odpovídá i skutečně malá publicita. REALITY NA LEASING

Má to svoji logiku - nákup nemovitostí vůbec není běžným typem obchodu. Jak v soukromé, tak firemní sféře se rozhodně nerealizuje každý den. Přitom kupovat na leasing reality je víceméně záležitostí výhradně firem. Pro sanování osobních potřeb (například bydlení) je leasing příliš drahý, zejména hypotečním úvěrům nebo půjčkám stavebních spořitelen (zvláště se státní podporou) nemůže konkurovat. To také dokládá i věcná struktura leasingu realit: jednoznačně v ní dominují objekty určené k obchodní činnosti, když poměrně významný je i leasingový pronájem průmyslových objektů. Stoupající křivka zájmu viditelně naznačuje, že v těchto případech je leasing na místě a má - například v porovnání s běžným bankovním úvěrem - své výhody. Jde hlavně o výhody daňové. Po uzavření smlouvy koupí leasingová společnost pro nájemce konkrétní nemovitost, která po dobu trvání smlouvy zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti a teprve po řádném umoření všech splátek přechází nemovitost do vlastnictví nájemce.

PLUS A MINUS

Nájemci se tedy jako v ostatních případech leasingové splátky započítávají do daňově uznatelných nákladů. Splátky jsou obvykle měsíční, minimální doba trvání smlouvy je osm let. Nyní se však v souvislostech s novými daňovými zákony nejspíš prodlouží, možný je i zpětný, tedy vlastně opakovaný leasing. Vedle toho existují samozřejmě i nevýhody. K nim patří především nikoli vysoká dostupnost - minimální limity pro hodnotu „leasované“ stavby jsou u různých společností různé, ale obvykle se počítají v desítkách milionů korun. Představa, že je možné prostřednictvím leasingu nakoupit malou venkovskou prodejničku, není proto příliš reálná. Tady je na místě zmínit okolnost, že celkový objem leasingových smluv na nemovitosti (v loňském roce 9,4 miliard korun) představuje pouhých několik stovek kontraktů. Potíže neustále vyvolává i nedokonalá legislativní úprava, která aktéry leasingových obchodů nutí hledat poměrně komplikované cesty jak i při těchto nedostatcích vnést do kontraktů potřebnou jistotu pro obě strany. Poněkud složitá je i otázka převodu souvisejících pozemků, které (pokud jde o finanční leasing) nemohou být součástí leasingového kontraktu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít