Article, show

Leasing nemovitostí vykazuje vysoké nárůsty

22. března 2004, 00:00 - PETR BÝM
22. března 2004, 00:00

V LOŇSKÉM ROCE SE U NÁS PROSTŘEDNICTVÍM LEASINGU NAKOUPILY NEMOVITOSTI ZA 9,4 MILIARDY KORUN. V POROVNÁNÍ SE STAVEM TOHOTO SEGMENTU LEASINGOVÉHO TRHU PŘED DESETI LETY TO PŘEDSTAVUJE VELMI RAZANTNÍ NÁRŮST.

Největší zájem je o obchodní budovy a průmyslové objekty V LOŇSKÉM ROCE SE U NÁS PROSTŘEDNICTVÍM LEASINGU NAKOUPILY NEMOVITOSTI ZA 9,4 MILIARDY KORUN. V POROVNÁNÍ SE STAVEM TOHOTO SEGMENTU LEASINGOVÉHO TRHU PŘED DESETI LETY TO PŘEDSTAVUJE VELMI RAZANTNÍ NÁRŮST. Na českém trhu dnes působí už několik leasingových společností, které mají reality ve svém nabídkovém portfoliu, někdy se na ně víceméně specializují. Povědomí o nich je ovšem všeobecně nižší. Zatímco leasing spotřebního zboží má širokou publicitu podporovanou masivními reklamními kampaněmi, leasing nemovitostí je záležitostí značně výběrovou. Tomu odpovídá i skutečně malá publicita. REALITY NA LEASING

Má to svoji logiku - nákup nemovitostí vůbec není běžným typem obchodu. Jak v soukromé, tak firemní sféře se rozhodně nerealizuje každý den. Přitom kupovat na leasing reality je víceméně záležitostí výhradně firem. Pro sanování osobních potřeb (například bydlení) je leasing příliš drahý, zejména hypotečním úvěrům nebo půjčkám stavebních spořitelen (zvláště se státní podporou) nemůže konkurovat. To také dokládá i věcná struktura leasingu realit: jednoznačně v ní dominují objekty určené k obchodní činnosti, když poměrně významný je i leasingový pronájem průmyslových objektů. Stoupající křivka zájmu viditelně naznačuje, že v těchto případech je leasing na místě a má - například v porovnání s běžným bankovním úvěrem - své výhody. Jde hlavně o výhody daňové. Po uzavření smlouvy koupí leasingová společnost pro nájemce konkrétní nemovitost, která po dobu trvání smlouvy zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti a teprve po řádném umoření všech splátek přechází nemovitost do vlastnictví nájemce.

PLUS A MINUS

Nájemci se tedy jako v ostatních případech leasingové splátky započítávají do daňově uznatelných nákladů. Splátky jsou obvykle měsíční, minimální doba trvání smlouvy je osm let. Nyní se však v souvislostech s novými daňovými zákony nejspíš prodlouží, možný je i zpětný, tedy vlastně opakovaný leasing. Vedle toho existují samozřejmě i nevýhody. K nim patří především nikoli vysoká dostupnost - minimální limity pro hodnotu „leasované“ stavby jsou u různých společností různé, ale obvykle se počítají v desítkách milionů korun. Představa, že je možné prostřednictvím leasingu nakoupit malou venkovskou prodejničku, není proto příliš reálná. Tady je na místě zmínit okolnost, že celkový objem leasingových smluv na nemovitosti (v loňském roce 9,4 miliard korun) představuje pouhých několik stovek kontraktů. Potíže neustále vyvolává i nedokonalá legislativní úprava, která aktéry leasingových obchodů nutí hledat poměrně komplikované cesty jak i při těchto nedostatcích vnést do kontraktů potřebnou jistotu pro obě strany. Poněkud složitá je i otázka převodu souvisejících pozemků, které (pokud jde o finanční leasing) nemohou být součástí leasingového kontraktu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít