Article, show

Lázně bez lázní

30. května 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
30. května 2005, 00:00

LETINYV Letinách se dnes pohybují místo lázeňských hostů důchodci a dlouhodobě nemocní pacienti. Lázně Letiny leží v klidném a tichém prostředí nedaleko Blovic na Plzeňsku. Jejich vlastníkem je stejnojmenná společnost, která spravuje lázeňské domy, pomocné provozy, parky, rybník i les.

LETINY

V Letinách se dnes pohybují místo lázeňských hostů důchodci a dlouhodobě nemocní pacienti.

Lázně Letiny leží v klidném a tichém prostředí nedaleko Blovic na Plzeňsku. Jejich vlastníkem je stejnojmenná společnost, která spravuje lázeňské domy, pomocné provozy, parky, rybník i les. Z lázní ovšem funguje nyní pouze penzion a tři domy s kapacitou 140 lůžek. Ředitel Pavel Hucl vše vysvětluje: „Lůžková kapacita lázeňských domů je využita pouze k provozu penzionu, domácí péče Home Care a léčebny dlouhodobě nemocných.“ LEGENDA O NEMOCNÉM OVČÁKOVI Historie letinských lázní sahá až do 17. století. Léčivý pramen podle pověsti objevil místní ovčák, trpící pakostnicí, který se po několika koupelích v léčivé vodě úplně uzdravil. Legenda se brzy rozšířila a k zázračnému prameni začali putovat lidé ze širokého okolí.

Největší rozkvět lázní však nastal až na počátku 20. století a je spojen s osobou doktora Vojtěcha Mrázka. Ten začal v roce 1902 rozvíjet v místních slatinných a vodoléčebných lázních na tehdejší dobu velmi moderní léčebné postupy.

Významný zlom nastal v polovině devadesátých let minulého století. Lázně, dříve využívané k doléčování pooperačních stavů, byly pro nedostatek financí na údržbu a provoz uzavřeny.

LÁZNĚ SI NA SEBE NEVYDĚLALY

Zařízení v hodnotě téměř třiceti milionů korun, ve kterém se provádělo jen velmi málo výkonů, si na sebe nemohlo vydělat a stalo se pro mateřskou plzeňskou Nemocnici MUDr. Mulače velkou finanční zátěží.

Na čas se nájemcem letinských lázní stala psychiatrická léčebna v Dobřanech, která sem umístila část svých pacientů. Poté lázně získala společnost Lázně Letiny, která je od roku 1999 registrována jako nestátní zdravotnické zařízení. Bývalé lázně začaly poskytovat služby v rámci takzvané Home Care, neboli domácí péče. Podle slov tehdejšího ředitele Vladimíra Chuchlera se však nejednalo o klasický domov důchodců či léčebnu, ale pouze o ubytování starších a nemocných lidí, kteří v prostorách bývalých lázeňských budov mohli navštěvovat rehabilitace, ale i různé společenské akce.

LÉČEBNA DLOUHODOBĚ NEMOCNÝCH

Lázně tedy ve druhé polovině devadesátých let fungovaly pouze jako penzion. Změna přišla až v roce 2002, kdy byla v letinských lázních zřízena první samostatná léčebna dlouhodobě nemocných na jihu Plzeňska. Podle Josefa Poláka z Okresního úřadu Plzeň-jih bylo podobné zařízení již dlouho zapotřebí. Pavel Hucl si dnešní situaci pochvaluje. „Kapacita domácí péče a penzionu je využita téměř na sto procent a ceny za lůžka v léčebně patří k nejnižším v republice.

Foto popis| Kolonáda v roce 1907.

Foto popis| Z bývalé kolonády je nyní jídelna.

Foto autor| foto: Profit - Luděk Vycpálek

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít