Larisa končí, deky nikoli

23. května 2005, 00:00 - (čtk, red)
23. května 2005, 00:00

TEXTILNÍ PRŮMYSL Oblíbené přikrývky Larisa však z trhu nezmizí, jejich výrobu totiž převzala turnovská společnost Fabona, uvedl ředitel zkrachovalého podniku František Kudláček. Larisa se s problémy potýkala několik posledních let. Do ekonomických potíží se podnik dostal kvůli recesi v textilním průmyslu.

TEXTILNÍ PRŮMYSL

Oblíbené přikrývky Larisa však z trhu nezmizí, jejich výrobu totiž převzala turnovská společnost Fabona, uvedl ředitel zkrachovalého podniku František Kudláček.

Larisa se s problémy potýkala několik posledních let. Do ekonomických potíží se podnik dostal kvůli recesi v textilním průmyslu. Své ale udělala i silná koruna a levná asijská konkurence, která v minulých letech připravila firmu o velkou část zákazníků. Ještě před deseti lety se tržby pohybovaly kolem 100 milionů korun, loni pouze 30 milionů a hospodaření skončilo téměř patnáctimilionovou ztrátou.

Kvůli absenci zakázek zahájila společnost v roce 2002 restrukturalizaci.

Liberecká textilní firma Larisa zkrachovala.

Výrobce známých přikrývek nebyl schopen plnit závazky vůči věřitelům, a tak na něj Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil konkurz. Podnik by letos oslavil sto let existence.

Z původních 90 zaměstnanců jich v podniku zůstalo kolem dvaceti. Na špatné situaci podniku se podle Kudláčka podepsal i způsob privatizace.

Na začátku 90. let odkoupili noví majitelé zavedený podnik od státu za 58 milionů korun. „Museli jsme si ale půjčit, takže jsme nakonec za továrnu zaplatili o 65 milionů víc na úrocích a stále jsme dlužili státu i bance,“ řekl Kudláček.

Firma si podle něho půjčila od Agrobanky, která zkrachovala, ještě nesplacený úvěr pak převzala Česká spořitelna a od ní Česká konsolidační agentura.

Pohledávku, za níž Larisa ručila celým areálem, odkoupila od agentury společnost Fabona a protože Larisa nebyla schopna závazek splatit, převzala v únoru areál se zavedenou výrobou i zaměstnanci. „Výroba pokračuje dál v takové podobě, v jaké jsme ji převzali,“ sdělila členka představenstva Fabony Lidmila Trojanová. Většina produkce nyní míří za hranice.

Textilní výroba v Larise by letos oslavila 100 let existence. Firma založená v roce 1905 vyráběla původně vlněné šatovky, samety a dekorační plyše. V polovině 60. let se stala součástí Bytexu a specializovala se na výrobu přikrývek. Vlnu vystřídalo akrylové vlákno. Nejznámějším produktem se stala vlasová deka Larisa.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít