Larisa končí, deky nikoli

23. května 2005, 00:00 - (čtk, red)
23. května 2005, 00:00

TEXTILNÍ PRŮMYSL Oblíbené přikrývky Larisa však z trhu nezmizí, jejich výrobu totiž převzala turnovská společnost Fabona, uvedl ředitel zkrachovalého podniku František Kudláček. Larisa se s problémy potýkala několik posledních let. Do ekonomických potíží se podnik dostal kvůli recesi v textilním průmyslu.

TEXTILNÍ PRŮMYSL

Oblíbené přikrývky Larisa však z trhu nezmizí, jejich výrobu totiž převzala turnovská společnost Fabona, uvedl ředitel zkrachovalého podniku František Kudláček.

Larisa se s problémy potýkala několik posledních let. Do ekonomických potíží se podnik dostal kvůli recesi v textilním průmyslu. Své ale udělala i silná koruna a levná asijská konkurence, která v minulých letech připravila firmu o velkou část zákazníků. Ještě před deseti lety se tržby pohybovaly kolem 100 milionů korun, loni pouze 30 milionů a hospodaření skončilo téměř patnáctimilionovou ztrátou.

Kvůli absenci zakázek zahájila společnost v roce 2002 restrukturalizaci.

Liberecká textilní firma Larisa zkrachovala.

Výrobce známých přikrývek nebyl schopen plnit závazky vůči věřitelům, a tak na něj Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil konkurz. Podnik by letos oslavil sto let existence.

Z původních 90 zaměstnanců jich v podniku zůstalo kolem dvaceti. Na špatné situaci podniku se podle Kudláčka podepsal i způsob privatizace.

Na začátku 90. let odkoupili noví majitelé zavedený podnik od státu za 58 milionů korun. „Museli jsme si ale půjčit, takže jsme nakonec za továrnu zaplatili o 65 milionů víc na úrocích a stále jsme dlužili státu i bance,“ řekl Kudláček.

Firma si podle něho půjčila od Agrobanky, která zkrachovala, ještě nesplacený úvěr pak převzala Česká spořitelna a od ní Česká konsolidační agentura.

Pohledávku, za níž Larisa ručila celým areálem, odkoupila od agentury společnost Fabona a protože Larisa nebyla schopna závazek splatit, převzala v únoru areál se zavedenou výrobou i zaměstnanci. „Výroba pokračuje dál v takové podobě, v jaké jsme ji převzali,“ sdělila členka představenstva Fabony Lidmila Trojanová. Většina produkce nyní míří za hranice.

Textilní výroba v Larise by letos oslavila 100 let existence. Firma založená v roce 1905 vyráběla původně vlněné šatovky, samety a dekorační plyše. V polovině 60. let se stala součástí Bytexu a specializovala se na výrobu přikrývek. Vlnu vystřídalo akrylové vlákno. Nejznámějším produktem se stala vlasová deka Larisa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít