Lapálie se včelami kvůli postřikům

28. ledna 2008, 00:00 - Petr Havel
28. ledna 2008, 00:00

Pokud chce zemědělec použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které by potenciálně mohly uškodit včelám (přičemž použití takových prostředků je často nevyhnutelné), je povinen znát umístění včel pět kilometrů od hranice svého pozemku všemi směry a k tomu dráhy hromadného letu včel.

Pokud chce zemědělec použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které by potenciálně mohly uškodit včelám (přičemž použití takových prostředků je často nevyhnutelné), je povinen znát umístění včel pět kilometrů od hranice svého pozemku všemi směry a k tomu dráhy hromadného letu včel. Tyto informace nikoli starší pěti dnů mají poskytnout příslušné obecní úřady.

V jednom konkrétním příkladě bylo k tomuto účelu nutné pro ošetření velmi malého území 28 hektarů obeslat 18 přímo dotčených obecních úřadů, pod které spadá 30 vesnic a další čtyři okrajově zasahující obecní úřady. Osm obecních úřadů odpovědělo v tomto případě do týdne, šest vůbec. Nebylo je možné ani telefonicky kontaktovat, na portálu veřejné správy byly uvedeny špatné kontakty a špatné úřední hodiny. Podle vyjádření jedné starostky bylo po uplynutí 29 dnů příslušnému zemědělci v rozporu s povinností obce sděleno, že na takové údaje má obec 30 dní. Další starosta byl včelař, který odmítl dát cokoliv písemně a prohlásil, že je proti jakýmkoli postřikům. Podle zákona přitom, pokud nemá zemědělec k provedení postřiků pět dní staré informace, nesmí postřik aplikovat. Zákon samozřejmě nestanovuje, jak zemědělci kompenzovat újmu vzniklou napadením porostů hospodářských rostlin v případě, že nejsou ošetřeny postřikem. Stanovuje ale, že provedení postřiku je nutné projednat se všemi registrovanými včelaři. Ti si mohou zvolit zástupce, ale právě proto, že jen mohou, to nedělají. Všechny je tedy nutné kontaktovat osobně a stačí jediný případ, kdy někdo postřik odmítne nebo je třeba nedosažitelný, nemocný nebo na dovolené, a zemědělec de facto nesmí postřik porostů provést.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít