Lahvárna vyváží "nádrže" pro auta na plyn

14. července 2003, 00:00 - Dana Rybáková
14. července 2003, 00:00

Ostravská skupina má čtvrtinový podíl na výrobě bezešvých tlakových láhví na evropském trhu a vyváží je i do zámoří. Její součástí je i výrobce montovaných staveb, který chce využít stavebního boomu v Rusku.

Za pět let se stal z malé firmy významný zaměstnavatel

Ostravská skupina má čtvrtinový podíl na výrobě bezešvých tlakových láhví na evropském trhu a vyváží je i do zámoří. Její součástí je i výrobce montovaných staveb, který chce využít stavebního boomu v Rusku.

Prvních 2600 láhví na zemní plyn za zhruba 5,8 milionu korun, které jsou součástí ojedinělého kontraktu s Argentinou a Brazílií, vyvezla v červnu letošního roku společnost Vítkovice Lahvárna. Producent bezešvých tlakových láhví má pětadvacetiprocentní podíl na evropském trhu.

Hrozící válečný konflikt urychlil jednání

Kontrakt v řádu milionů dolarů na dodávky láhví na zemní plyn pro jihoamerický trh uzavřela ostravská společnost s argentinskou firmou ABAgas loni v listopadu. K rychlému a úspěšnému zakončení jednání přispěly i obavy z blížícího se konfliktu USA s Irákem a ze skokového růstu cen ropy na světových trzích. V prvním roce by měla vítkovická firma vyvézt kolem deseti tisíc láhví. „V dalších minimálně pěti letech by se měly dodávky nejen pravidelně opakovat, ale vzhledem k zájmu dalších společností z tohoto teritoria předpokládáme jejich nárůst. Obchodní spojení s producenty zemního plynu je pro nás strategickou záležitostí,“ uvedl generální ředitel a. s. Vítkovice Lahvárna Jan Světlík. Firma většinu své produkce vyváží na trhy Evropské unie. Podíl láhví na zemní plyn se nyní pohybuje okolo pěti procent z celkové výroby. Ta vloni dosáhla téměř 390 tisíc kusů, což byl nárůst oproti předchozímu roku o více než 86 tisíc. Na export směřuje zhruba sedmdesát procent produkce. Kromě Argentiny putovaly láhve také do Brazílie, Peru, Ekvádoru a Chile.

Montované domky a haly pro Rusko

Mateřská společnost Lahvárna Ostrava, do jejíž skupiny Vítkovice Lahvárna patří, se chce uchytit také v Rusku. Důvodem je snaha zajistit exportní šance pro svou akvizici Hard CZ, a. s., Jeseník, významného výrobce ocelových konstrukcí, vlastníka know-how pro výstavbu hal, producenta nosníků a dodavatele projekčních prací. Proto otevřela zastoupení v Moskvě. To bude přirozeně fungovat pro celou skupinu firem kolem ostravské Lahvárny. Vloni odkoupila Lahvárna Ostrava od správce konkurzní podstaty konkurzní majetek úpadce Hard Jeseník a v první polovině roku začala tato firma fungovat prakticky od nuly. Letos postaví padesát až sto montovaných rodinných domků. „Očekáváme, že domky budeme stavět v loni zaplavených vesnicích. Nabízíme je také na ruském trhu, kam budeme dodávat ocelové konstrukce pro supermarkety a ostatní použití ve stavebnictví,“ uvedl ředitel Hard CZ Vladimír Hladiš. Podle obchodního ředitele firmy Miroslava Zlámala nechce Hard CZ propást šanci při rozsáhlém stavebním boomu, který v Rusku probíhá při obnově průmyslových staveb a při budování nových objektů na zelené louce. Součástí nabídky pro Rusko jsou i montované rodinné domy, o něž je velký zájem. Hard přitom není v Rusku žádným nováčkem. V minulosti tam dodával hlavně montované výrobní haly pro naftaře, plynaře a další velké průmyslové zákazníky. „Kvůli krizi ruské ekonomiky Hard ve druhé polovině 90. let tamní trh opustil. Nyní se k nám tehdejší, dnes již ovšem většinou privátní zákazníci hlásí a mají velký zájem bývalou spolupráci obnovit,“ potvrdil Zlámal.

Tlakové láhve na Balkán

Vedení skupiny se nyní chystá otevřít také zastoupení v Chorvatsku. To se zaměří hlavně na odbyt ocelových bezešvých tlakových láhví v balkánském regionu. Ostravská skupina řadí balkánské teritorium mezi tradiční trhy, výrazněji však v něm působí až od roku 1997. „Náš chorvatský konkurent má vážné existenční problémy,“ vysvětlil důvody vzniku nového zastoupení v Chorvatsku obchodní ředitel společnosti Vítkovice Lahvárna Milan Juřík. Společnost Lahvárna Ostrava vznikla před pěti lety z malé firmy při manažerské privatizaci lahvárenské části někdejšího strojírensko-hutního kolosu Vítkovice. Postupně se Lahvárna Ostrava stala správcem aktiv skupiny zaměstnávající více než 1300 lidí v Česku a Polsku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít