Lahvárna vyváží "nádrže" pro auta na plyn

14. července 2003, 00:00 - Dana Rybáková
14. července 2003, 00:00

Ostravská skupina má čtvrtinový podíl na výrobě bezešvých tlakových láhví na evropském trhu a vyváží je i do zámoří. Její součástí je i výrobce montovaných staveb, který chce využít stavebního boomu v Rusku.

Za pět let se stal z malé firmy významný zaměstnavatel

Ostravská skupina má čtvrtinový podíl na výrobě bezešvých tlakových láhví na evropském trhu a vyváží je i do zámoří. Její součástí je i výrobce montovaných staveb, který chce využít stavebního boomu v Rusku.

Prvních 2600 láhví na zemní plyn za zhruba 5,8 milionu korun, které jsou součástí ojedinělého kontraktu s Argentinou a Brazílií, vyvezla v červnu letošního roku společnost Vítkovice Lahvárna. Producent bezešvých tlakových láhví má pětadvacetiprocentní podíl na evropském trhu.

Hrozící válečný konflikt urychlil jednání

Kontrakt v řádu milionů dolarů na dodávky láhví na zemní plyn pro jihoamerický trh uzavřela ostravská společnost s argentinskou firmou ABAgas loni v listopadu. K rychlému a úspěšnému zakončení jednání přispěly i obavy z blížícího se konfliktu USA s Irákem a ze skokového růstu cen ropy na světových trzích. V prvním roce by měla vítkovická firma vyvézt kolem deseti tisíc láhví. „V dalších minimálně pěti letech by se měly dodávky nejen pravidelně opakovat, ale vzhledem k zájmu dalších společností z tohoto teritoria předpokládáme jejich nárůst. Obchodní spojení s producenty zemního plynu je pro nás strategickou záležitostí,“ uvedl generální ředitel a. s. Vítkovice Lahvárna Jan Světlík. Firma většinu své produkce vyváží na trhy Evropské unie. Podíl láhví na zemní plyn se nyní pohybuje okolo pěti procent z celkové výroby. Ta vloni dosáhla téměř 390 tisíc kusů, což byl nárůst oproti předchozímu roku o více než 86 tisíc. Na export směřuje zhruba sedmdesát procent produkce. Kromě Argentiny putovaly láhve také do Brazílie, Peru, Ekvádoru a Chile.

Montované domky a haly pro Rusko

Mateřská společnost Lahvárna Ostrava, do jejíž skupiny Vítkovice Lahvárna patří, se chce uchytit také v Rusku. Důvodem je snaha zajistit exportní šance pro svou akvizici Hard CZ, a. s., Jeseník, významného výrobce ocelových konstrukcí, vlastníka know-how pro výstavbu hal, producenta nosníků a dodavatele projekčních prací. Proto otevřela zastoupení v Moskvě. To bude přirozeně fungovat pro celou skupinu firem kolem ostravské Lahvárny. Vloni odkoupila Lahvárna Ostrava od správce konkurzní podstaty konkurzní majetek úpadce Hard Jeseník a v první polovině roku začala tato firma fungovat prakticky od nuly. Letos postaví padesát až sto montovaných rodinných domků. „Očekáváme, že domky budeme stavět v loni zaplavených vesnicích. Nabízíme je také na ruském trhu, kam budeme dodávat ocelové konstrukce pro supermarkety a ostatní použití ve stavebnictví,“ uvedl ředitel Hard CZ Vladimír Hladiš. Podle obchodního ředitele firmy Miroslava Zlámala nechce Hard CZ propást šanci při rozsáhlém stavebním boomu, který v Rusku probíhá při obnově průmyslových staveb a při budování nových objektů na zelené louce. Součástí nabídky pro Rusko jsou i montované rodinné domy, o něž je velký zájem. Hard přitom není v Rusku žádným nováčkem. V minulosti tam dodával hlavně montované výrobní haly pro naftaře, plynaře a další velké průmyslové zákazníky. „Kvůli krizi ruské ekonomiky Hard ve druhé polovině 90. let tamní trh opustil. Nyní se k nám tehdejší, dnes již ovšem většinou privátní zákazníci hlásí a mají velký zájem bývalou spolupráci obnovit,“ potvrdil Zlámal.

Tlakové láhve na Balkán

Vedení skupiny se nyní chystá otevřít také zastoupení v Chorvatsku. To se zaměří hlavně na odbyt ocelových bezešvých tlakových láhví v balkánském regionu. Ostravská skupina řadí balkánské teritorium mezi tradiční trhy, výrazněji však v něm působí až od roku 1997. „Náš chorvatský konkurent má vážné existenční problémy,“ vysvětlil důvody vzniku nového zastoupení v Chorvatsku obchodní ředitel společnosti Vítkovice Lahvárna Milan Juřík. Společnost Lahvárna Ostrava vznikla před pěti lety z malé firmy při manažerské privatizaci lahvárenské části někdejšího strojírensko-hutního kolosu Vítkovice. Postupně se Lahvárna Ostrava stala správcem aktiv skupiny zaměstnávající více než 1300 lidí v Česku a Polsku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít