Ladislav Macka, generální ředitel Českomoravské záruční a rozvojové banky: programy startují za pár dnů

10. února 2009, 00:00 - Martina Martinovičová
10. února 2009, 00:00

Nyní jsou aktuální garance za provozní úvěry, protože banky v této oblasti hodně omezují úvěrování a podvazují tím výrobu.

Garance za investiční úvěry přijdou na řadu později.

Ministerstvo průmyslu o obchodu ohlásilo nové výzvy záručních programů, které spravujete, tedy rychlý přísun peněz z evropských fondů. Vedle investičních byste měli moci vystavovat garance i k provozním úvěrům. Jak by měla vypadat celková podpora státu pro aktivity ČMZRB?

Sílí tlak na využívání záruk pro provozní úvěry malých a středních firem, protože se ukazuje, že banky v této oblasti hodně omezují úvěrování a tím se zpomaluje výroba. Já považuji garance za provozní úvěry za aktuální právě nyní, garance za investiční úvěry získají na důležitosti až později, až ekonomika začne nabírat obrátky. Pokud vláda tento záměr schválí, předpokládám, že i posílí naše zdroje pro vystavování garancí pro provozní úvěry.

Už loni ministerstva průmyslu a obchodu a financí rozhodla o posílení zdrojů ČMZRB na tyto účely o jednu miliardu korun. Ministr Martin Říman ale aktuálně hovoří o další 2,5 miliardy korun, které by měly jít do vašich programů.

Počítáme s tím, že nové výzvy v programu na poskytování záruk pro úvěry budou vyhlášeny v rozmezí od poloviny února do poloviny března. Konkrétně 13. února by měla být vyhlášena výzva v rámci programu Záruka, v níž půjde o vystavování záruk za investiční úvěry, 13. března výzva v rámci programu Progres. Celkem by mělo jít o 2,5 miliardy korun. Zmíněná jedna miliarda korun se váže k vystavování záruk k provozním úvěrům. A výzva k nim v rámci programu Záruka by měla být vyhlášena někdy mezi těmito dvěma termíny.

Není jedna miliarda navíc na záruky za provozní úvěry na podporu ekonomiky trochu málo?

Podle mého názoru jedna miliarda stačit nebude, poptávka bude v průběhu tohoto roku větší.

Jaký účinek by měla vyvolat?

Poptávka po těchto zárukách se nám v současné době velmi špatně odhaduje. Nevíme, v jaké míře na ně budou komerční banky reagovat. Jejich zájem se může měnit také v průběhu nastávajících měsíců. Z jedné miliardy korun prostředků jsme schopni vystavit záruky v hodnotě asi pěti miliard korun, což může v současných podmínkách představovat asi sedm miliard zaručených úvěrů.

To tedy nepovažuji za dostatečný impulz ekonomice. Návrhy Národní ekonomické rady vlády doporučují posílit záruční programy ČMZRB více, hovoří se až o dvaceti miliardách.

Až dvacet miliard vložených do záručního fondu by mohlo zaručit úvěry v celkovém objemu přes sto miliard korun. Pokud by to bylo pouze na provoz a pro menší a střední podniky, tak by to bylo skoro příliš. Rozumnější by bylo, pokud by tato částka byla stanovena s ohledem na skutečné potřeby jako limit s tím, že peníze by stát do fondu doplňoval postupně podle situace na trhu.

Jak to bude s programy Progres a Start letos? Loni z nich peníze rychle došly a poměrně dlouho jste vyjednávali o jejich doplnění.

V rámci programu Progres poskytujeme zvýhodněné podřízené úvěry firmám, vyhlášen by měl být 13. března, a je v něm připraveno zhruba 850 milionů korun. Je určen na financování části projektu, počítá se tedy s participací komerční banky.

Program Start by měl být vyhlášen v průběhu roku, ovšem zatím ministerstvo průmyslu a obchodu nestanovilo bližší termín. Tento program je určen pro začínající podnikatele, což je, myslím, po vlnách propouštění hodně aktuální.

Kolik peněz je tedy zatím celkem pro programy ČMZRB potvrzeno?

Na záruky za investiční úvěr v programu Záruka je vyčleněna 1,6 miliardy korun, na záruky na provozní úvěry v programu Záruka 1 miliarda korun. Součástí tohoto programu jsou M záruka, M záruka s příspěvkem, S záruka a S záruka s příspěvkem . Na program Progres je vyčleněno 850 milionů korun, na Start 250 milionů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít