Kypr: Ostrov kde se zrodila bohyně krásy

07. listopadu 2010, 04:52 - Petra Klíčová
07. listopadu 2010, 04:52

Je to ostrov, kde slunce svítí 320 dnů v roce. Z mořské pěny se tu prý zrodila bohyně lásky Afrodité. Na pláži v Paphosu, kde bohyně vystoupila z vln, potkáte řadu lidí se skloněnou hlavou. Hledají kamínky ve tvaru srdce, které jim mají přinést lásku.

Foto: Cyprus Tourism Organisation

Podle jedné teorie byl Kypr částí bájné Atlantidy, místní obyvatelé dodnes slaví svátek potopy světa čili Kataklysmos. Ať už je to pravda, či ne, říká se, že ostrov je nabitý energií, která pomáhá naplnění osudu. Lidé, kteří k sobě nepatří, se tu prý brzy rozejdou a ti, co k sobě patří, se rychleji najdou. Z téhož důvodu je Kypr také ideálním místem pro svatbu – láska novomanželů by měla vydržet.

Léto na podzim

Existuje však i mnoho prozaičtějších důvodů, proč se vydat na Kypr. Pošmourný český podzim vás unavuje a léto je v nedohlednu? Na tomto ostrově léto zažijete i v říjnu. Moře je po létě vyhřáté a zároveň už není přes den úmorné horko, takže můžete koupání střídat s poznáváním památek. A že jich tu je požehnaně. Kypr byl vzhledem ke své strategické poloze vždy předmětem zájmu velkých starověkých říší i novodobých světových velmocí.

Během více než 10 tisíc let historie se tu vystřídali Mykéňané, Féničané, Asyřané, Frankové, Benátčané, Turci a Angličané. Ti všichni zde zanechali otisky své kultury a historie. Najdete zde prehistorická sídliště, zříceniny řeckých chrámů, římské vily a divadla, křesťanské baziliky, byzantské kláštery, křižácké hrady, gotické katedrály, benátské hradby, mešity i britskou koloniální architekturu. Gotickou katedrálu přetvořenou na mešitu přistavením minaretů s gotickými růžicemi vyplněnými arabským textem jinde na světě asi neuvidíte.

Kypr
Třetí největší ostrov ve Středozemním moři má rozlohu 9 251 km2 a žije zde 689 565 obyvatel. Kypr se chlubí velmi vysokým počtem slunečných dnů v roce a romantickými plážemi. Mezi nejznámější patří Nissi beach v letovisku Agia Napa, která svým bílým pískem připomíná Karibik. Jak se tam dostanete V sezoně létají na kyperské letiště v Larnace charterové lety společnosti Smart Wings, jednosměrná letenka vyjde průměrně na 5 000 korun. Celoroční spojení s Larnacou nabízí ČSA, cena je však vyšší. Nejlevněji se na Kypr dostanete s některou z německých cestovek, musíte se však dopravit na letiště třeba v Drážďanech. Přesto se to vyplatí, cena zpáteční letenky se pohybuje okolo 7 000 korun. Kde se ubytovat Na Kypru najdete hotely všech kategorií. Pro rodiny s dětmi jsou výhodné komplexy bungalovů, které nabízejí dvě oddělené ložnice a obývací prostor s kuchyňkou. Ceny ubytování jsou na Kypru o něco vyšší než v Řecku, vyšší je však i kvalita. Pokoje jsou větší, kvalita a pestrost bufetového menu příjemně překvapí. Překvapí i personál mluvící rodnou řečí – většina hotelů najímá personál ze zemí, odkud pocházejí jejich hosté.

Poslední rozdělené město v Evropě

Historie Kypru tak trochu připomíná naši historii. Malý národ, strategická poloha mezi dvěma kulturami – evropskou a arabskou, které si střídavě malou zemi uzurpují. Kypr má také svou mnichovskou dohodu, ve které mu Velká Británie, poslední kolonizátor, přislíbila samostatnost za podporu během 2. světové války. Svůj slib posléze porušila a Kypr se osamostatnil až v roce 1960. Po Britech zůstal zvyk jezdit vlevo, angličtina jako jazyk, kterým se bez problémů domluvíte, a dvě suverénní vojenské základny, které ostrov využívají jako nepotopitelnou letadlovou loď.

Poslední, dosud nevyřešený kulturní střet se odehrál v roce 1974, kdy turecká armáda obsadila asi 40 procent území v severní části ostrova. Až 200 tisíc kyperských Řeků muselo přes noc opustit domov a přestěhovat se na jih. Byl ustanoven separatistický stát Severokyperská turecká republika, který však kromě Turecka nikdo neuznává. Tureckou invazi mezinárodní společenství svorně odsoudila jako porušování lidských práv, oba státy však stále rozděluje takzvaná Zelená linie, střežená ozbrojenými vojáky, která vede i přes hlavní město Nikósie. A zatímco jižní část města vzkvétá, památky na okupovaném území chátrají a obklopují je stánky se zbožím evokujícím naše vietnamské tržnice.

Požitek, který nemá meze

Přes svou dramatickou historii, nebo možná právě pro ni, jsou Kypřané vstřícní a tolerantní. Nesetkáte se tu však s přehnanou servilností typickou pro arabský svět, ani britská rezervovanost tu kořeny nezapustila, na společenských konvencích se přehnaně nelpí. Na Kypru žije přes 10 procent cizinců a možná i to má vliv na otevřenost Kypřanů.

V životě místních obyvatel hraje významnou roli pravoslavná víra, interiéry kostelů jsou bohatě zdobené a ikony v nich ve spodní části překryté průhledným plastem. Věřící je totiž líbají, tak aby vydržely. Náboženství však neznamená striktně asketický život, je vstřícné i ke světským požitkům. Kypřané se rádi baví, jedí a pijí. Zdejší způsob stolování, zvaný meze, středoevropana uchvátí. Během nekonečné degustace ochutnáte v malých porcích až 36 různých chodů. Začíná se salátem, olivami, domácím chlebem a studenými omáčkami – cizrnovým hummusem, sezamovým tahini či taramosalata z rybích jiker. Pokračuje se teplými předkrmy, třeba skvělým kyperským sýrem haloumi upraveným na grilu či klobáskami z vepřového masa naloženého ve víně. Následují jídla dušená a závěr hostiny patří pokrmům grilovaným.

Během jídla se povídá a pije víno, jehož je Kypr největším producentem na světě v poměru k počtu obyvatel. K nejznámějším původním bílým odrůdám patří Xynisteri, k červeným Mavro. Na Kypru se také vyrábí nejstarší dezertní víno na světě, Commandaria, připomínající portské. Přezrálé hrozny se nechávají vysušit na slunci, a až poté se z nich lisuje šťáva, která se fermentuje a posléze zraje v sudech. Výsledek je sladký a omamný. „Sladkost tvé lásky podobá se kyperskému vínu,“ říkával prý římský vojevůdce Marcus Antonius egyptské královně Kleopatře, která od něj Kypr dostala svatebním darem. Takže „jamas“ – tedy na zdraví. A na Kypr!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít