Květiny si koupím sama

13. května 2009, 16:20 - David Kasl
13. května 2009, 16:20

Slovinská designérka se inspiruje romantickými literárními hrdinkami

Dokážete si představit ideální dům? Dům zcela mimo žánr, mimo jakýkoli architektonický směr? Dům, kde se moderní materiál střetává s klišé tradičních puntíků? Přesně tak ho vidí mladá slovinská designérka Nika Zupancová, jejíž černobílá architektonická instalace The Doll House ozdobila koncem dubna ulici Via Tortona. Během Mezinárodního salonu nábytku v Miláně, který skončil 27. dubna (viz EURO 19/2009), se právě tam představili mladí designéři v rámci doprovodného SaloneSatellite.
Ryze ženské a domácké atributy, jako je sofa, stolek, kolébka či prachovka, umístila Zupancová do „domečku“ obaleného novým modulovým fasádním systémem Qbiss by trimo, který v sobě spojuje moderní a estetický design se špičkovou funkční kvalitou. V neobvyklé kombinaci komerčně využívaných materiálů a křehkosti artefaktů, již autorka nazvala Květiny si koupím sama, lze vystopovat její inspiraci romantickými literárními hrdinkami, které bojovaly proti společenským předsudkům. A jak naznačuje název expozice, „květiny by si kupovaly nejraději samy“. „Nápad umístit mé práce do domečku pro panenky byl odvážný a provokativní. To není architektura, to může být cokoli – představa domu, metafora, která vyvolává otázky o roli současné moderní architektury a designu ve společnosti, a podobně,“ komentuje volbu materiálu a ztvárnění domečku designérka.

(popisky)
(Nika Zupanc)
Od Londýna po Miláno. Objekty Slovinky Niky Zupancové již získaly řadu ocenění a mladá autorka pravidelně vystavuje na nejprestižnějších výstavách designu. Mezi její nejznámější artefakty patří lampy Lolita vytvořené pro společnost Moooi, za které v loňském roce obdržela například ocenění magazínu New York Times Style jako jednoho z nejžhavějších designových trendů, či Tailored chair pro Moroso.

(minivaric)
Že by pudřenka? Chyba lávky! Jednoduchý minivařič Mrs. Dalloway navrhla designérka pro značku Gorenje.

(sofa)
Sexy posezení. Jednoduché tvary a barevnost sofa Tapisserie přímo vybízejí k erotickým představám.

(prachovka)
Čas na úklid. Prachovka Unfaithful je součástí kolekce La femme et la Maison.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít