Kvalitní architektura už není jen v Praze

25. září 2006, 00:00 - PETR BÝM
25. září 2006, 00:00

STAVBA ROKU 2006 Mezi pěti hlavními oceněnými projekty soutěže Stavba roku zřejmě nejvíce zaujme podnikatelskou komunitu sídlo obchodní společnosti Neomed. Jde o dobrý příklad toho, že kvalitní architektura není vyhrazena jen pro velké nadnárodní koncerny.

STAVBA ROKU 2006

Mezi pěti hlavními oceněnými projekty soutěže Stavba roku zřejmě nejvíce zaujme podnikatelskou komunitu sídlo obchodní společnosti Neomed. Jde o dobrý příklad toho, že kvalitní architektura není vyhrazena jen pro velké nadnárodní koncerny.

Soutěž Stavba roku, která je organicky propojena se stavebním veletrhem For Arch, vstoupila letos už do 14. ročníku. Organizuje ji Nadace ABF, vedle toho se na soutěži organizačně podílí řada dalších subjektů, například ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz podnikatelů ve stavebnictví či pražský magistrát. V soutěži je udělováno pět hlavních cen, které na návrh poroty uděluje rada soutěže. Vedle toho je ve hře ještě řada dalších ocenění (najdete je v tabulce).

O tom, že Stavba roku během let získala vysoké renomé, svědčí jak počet, tak kvalita soutěžních projektů. Mezi 44 přihlášenými objekty, které byly dokončeny v období od června 2005 do letošního května, lze totiž nalézt snad všechny, které ve zmíněné době zaujaly odbornou i laickou veřejnost. Namátkou jmenujme třeba jenom projekty administrativní budovy Nile House či rekonstrukci někdejší zemědělské usedlosti Ladronka, která nějakou dobu patřila k nejznámějším pražským squatům.

PŘIBÝVÁ REKONSTRUKCÍ

Výsledky soutěže byly vyhlášeny minulou středu. Pětici hlavních cen - jako vždy bez rozlišení pořadí - získaly divadelní budova Reduta v Brně, pražské sídlo firmy Neomed, areál volného času Ladronka v Praze, dostavba městského stadionu v Liberci a budova Městského úřadu v Semilech.

Vedle odborníků hlasovala také veřejnost, a to prostřednictvím webu stavbaroku.cz, kde byly všechny projekty prezentovány. Laickou porotu letos nejvíce zaujala přestavba jihlavské radnice. Svým způsobem právě toto ocenění ilustruje jeden z trendů, které se v soutěži projevily. Tím je vysoký počet přihlášených rekonstrukcí historických objektů. Z pěti hlavních cen získaly revitalizace starých budov tři - Reduta, Ladronka a Městský úřad v Semilech. Do této kategorie lze ovšem zařadit i projekt Rezidence Kollárova, který se opírá o industriální architekturu pražského Karlína. A také památník soužití Čechů, Němců a Židů, který vznikl v někdejší synagoze v šumavských Hartmanicích.

MĚSTA JAKO INVESTOŘI

Letošní ročník také přinesl řadu zajímavých projektů z oblasti „hospodářské“ architektury. „Vynikající architektonické řešení s nápaditou volbou ryze soudobých stavebních materiálů podpořené skvělou úrovní stavebních prací,“ takovými superlativy bylo ověnčeno sídlo společnosti Neomed, které je dílem architektů S. Fialy a D. Polubědovové z ateliéru D3A. Tento projekt získal jednu z hlavních cen.

V rámci celé soutěže nebyl zdaleka jediným důkazem, že domácí firmy už dávno kvalitu staveb, v nichž sídlí či vyrábějí, nepodceňují. Za zmínku v těchto souvislostech stojí například dostavba administrativní budovy společnosti Zentiva, originální koncepcí zase zaujala skladová hala firmy Kosmas ve tvaru knihy. Za neméně originální projekt lze považovat i přestavbu vodárenské věže na penzion v Bohumíně. V tomto případě byla investorem bohumínská radnice, přičemž se z tohoto hlediska v soutěži nejednalo o ojedinělý projekt.

To, co bylo řečeno o podnikové sféře, lze dnes zjevně vztáhnout i na komunální oblast. Radnice, sportovní hala, dům pečovatelské služby, ale také škola, koncertní hala nebo knihovna - i takové projekty se v soutěži letos objevily. „Stavba roku je úžasná příležitost prezentovat české stavebnictví i z architektonického pohledu,“ tvrdí Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Letošní ročník je rovněž odrazem toho, že v Česku už nová výstavba není omezena jen na gigantická obchodní centra, nájemní kancelářské budovy či byty. A totéž platí pro ještě nedávno takřka absolutní koncentraci novostaveb do teritoria hlavního města - 23 z 44, tedy více než polovina soutěžících projektů, vzniklo v mimopražských lokalitách.

VÍTĚZOVÉ STAVBY ROKU

 • Rekonstrukce divadla Reduta, Brno
 • Sídlo firmy Neomed, Praha
 • Rekonstrukce usedlosti Ladronka - areál volného času, Praha
 • Nová víceúčelová hala a dostavba areálu Městského stadionu, Liberec
 • Rekonstrukce Městského úřadu v Semilech
 • Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví: Bytový komplex Bydlení u lesa, Praha
 • Cena ministerstva průmyslu a obchodu: Rajská budova VŠE, Praha
 • Cena časopisu Stavitel: Administrativní budova Nile House, Praha
 • Cena primátora hlavního města Prahy: Rezidence Kollárova, Praha
 • Cena Státního fondu rozvoje bydlení: Soubor bytových domů Galerie nad Vltavou, Praha
 • Cena poroty: Památník česko-německožidovského soužití, Hartmanice
 • Cena veřejnosti: Rekonstrukce budovy radnice v Jihlavě

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít