Kvalitní architektura už není jen v Praze

25. září 2006, 00:00 - PETR BÝM
25. září 2006, 00:00

STAVBA ROKU 2006 Mezi pěti hlavními oceněnými projekty soutěže Stavba roku zřejmě nejvíce zaujme podnikatelskou komunitu sídlo obchodní společnosti Neomed. Jde o dobrý příklad toho, že kvalitní architektura není vyhrazena jen pro velké nadnárodní koncerny.

STAVBA ROKU 2006

Mezi pěti hlavními oceněnými projekty soutěže Stavba roku zřejmě nejvíce zaujme podnikatelskou komunitu sídlo obchodní společnosti Neomed. Jde o dobrý příklad toho, že kvalitní architektura není vyhrazena jen pro velké nadnárodní koncerny.

Soutěž Stavba roku, která je organicky propojena se stavebním veletrhem For Arch, vstoupila letos už do 14. ročníku. Organizuje ji Nadace ABF, vedle toho se na soutěži organizačně podílí řada dalších subjektů, například ministerstvo průmyslu a obchodu, Svaz podnikatelů ve stavebnictví či pražský magistrát. V soutěži je udělováno pět hlavních cen, které na návrh poroty uděluje rada soutěže. Vedle toho je ve hře ještě řada dalších ocenění (najdete je v tabulce).

O tom, že Stavba roku během let získala vysoké renomé, svědčí jak počet, tak kvalita soutěžních projektů. Mezi 44 přihlášenými objekty, které byly dokončeny v období od června 2005 do letošního května, lze totiž nalézt snad všechny, které ve zmíněné době zaujaly odbornou i laickou veřejnost. Namátkou jmenujme třeba jenom projekty administrativní budovy Nile House či rekonstrukci někdejší zemědělské usedlosti Ladronka, která nějakou dobu patřila k nejznámějším pražským squatům.

PŘIBÝVÁ REKONSTRUKCÍ

Výsledky soutěže byly vyhlášeny minulou středu. Pětici hlavních cen - jako vždy bez rozlišení pořadí - získaly divadelní budova Reduta v Brně, pražské sídlo firmy Neomed, areál volného času Ladronka v Praze, dostavba městského stadionu v Liberci a budova Městského úřadu v Semilech.

Vedle odborníků hlasovala také veřejnost, a to prostřednictvím webu stavbaroku.cz, kde byly všechny projekty prezentovány. Laickou porotu letos nejvíce zaujala přestavba jihlavské radnice. Svým způsobem právě toto ocenění ilustruje jeden z trendů, které se v soutěži projevily. Tím je vysoký počet přihlášených rekonstrukcí historických objektů. Z pěti hlavních cen získaly revitalizace starých budov tři - Reduta, Ladronka a Městský úřad v Semilech. Do této kategorie lze ovšem zařadit i projekt Rezidence Kollárova, který se opírá o industriální architekturu pražského Karlína. A také památník soužití Čechů, Němců a Židů, který vznikl v někdejší synagoze v šumavských Hartmanicích.

MĚSTA JAKO INVESTOŘI

Letošní ročník také přinesl řadu zajímavých projektů z oblasti „hospodářské“ architektury. „Vynikající architektonické řešení s nápaditou volbou ryze soudobých stavebních materiálů podpořené skvělou úrovní stavebních prací,“ takovými superlativy bylo ověnčeno sídlo společnosti Neomed, které je dílem architektů S. Fialy a D. Polubědovové z ateliéru D3A. Tento projekt získal jednu z hlavních cen.

V rámci celé soutěže nebyl zdaleka jediným důkazem, že domácí firmy už dávno kvalitu staveb, v nichž sídlí či vyrábějí, nepodceňují. Za zmínku v těchto souvislostech stojí například dostavba administrativní budovy společnosti Zentiva, originální koncepcí zase zaujala skladová hala firmy Kosmas ve tvaru knihy. Za neméně originální projekt lze považovat i přestavbu vodárenské věže na penzion v Bohumíně. V tomto případě byla investorem bohumínská radnice, přičemž se z tohoto hlediska v soutěži nejednalo o ojedinělý projekt.

To, co bylo řečeno o podnikové sféře, lze dnes zjevně vztáhnout i na komunální oblast. Radnice, sportovní hala, dům pečovatelské služby, ale také škola, koncertní hala nebo knihovna - i takové projekty se v soutěži letos objevily. „Stavba roku je úžasná příležitost prezentovat české stavebnictví i z architektonického pohledu,“ tvrdí Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Letošní ročník je rovněž odrazem toho, že v Česku už nová výstavba není omezena jen na gigantická obchodní centra, nájemní kancelářské budovy či byty. A totéž platí pro ještě nedávno takřka absolutní koncentraci novostaveb do teritoria hlavního města - 23 z 44, tedy více než polovina soutěžících projektů, vzniklo v mimopražských lokalitách.

VÍTĚZOVÉ STAVBY ROKU

 • Rekonstrukce divadla Reduta, Brno
 • Sídlo firmy Neomed, Praha
 • Rekonstrukce usedlosti Ladronka - areál volného času, Praha
 • Nová víceúčelová hala a dostavba areálu Městského stadionu, Liberec
 • Rekonstrukce Městského úřadu v Semilech
 • Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví: Bytový komplex Bydlení u lesa, Praha
 • Cena ministerstva průmyslu a obchodu: Rajská budova VŠE, Praha
 • Cena časopisu Stavitel: Administrativní budova Nile House, Praha
 • Cena primátora hlavního města Prahy: Rezidence Kollárova, Praha
 • Cena Státního fondu rozvoje bydlení: Soubor bytových domů Galerie nad Vltavou, Praha
 • Cena poroty: Památník česko-německožidovského soužití, Hartmanice
 • Cena veřejnosti: Rekonstrukce budovy radnice v Jihlavě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít