Kvalita za málo peněz

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 46/2009)

Náhodou jsem se dostal k článku Istvána Lékó Kvalita za málo peněz (EURO 46/2009). Se vším lze souhlasit. Bohužel v něm chybí podstatné – jména odpovědných politiků, úředníků, politických stran. V úvodu se tvrdí, že stát prodával téměř vždy, když musel, což je v rozporu s řádným hospodařením. Nic z toho není pravda. Stát prodávat nemusel. To se jen velebený politik Václav Klaus a jeho ministerská suita (Vladimír Dlouhý, Karel Dyba) rozhodli, aby lidem vytřeli zrak, vyhráli volby a na věky získali koryta. Nikdo nesměl o úmyslech Václava Klause pochybovat. A novináři? Jen papouškovali a roztrubovali moudra velkého ekonoma Klause, předsedy Fondu národního majetku (FNM) Tomáše Ježka či šéfa privatizace Jiřího Skalického a dalších. Ač FNM zakládal akciové společnosti, ve skutečnosti to nebyl jeho majetek, ale byly to penzijní úspory lidí u státu. Také slibovali lidem, že peníze zůstanou ve FNM. Miliardy korun však rozkradli. Privatizace byla jedním velkým podvodem na občanech. Na chyby české vlády doplatili především daňoví poplatníci. Ztratili bilion korun za laciné prodeje – za ztrátu podniků, které mohly dnešní výdaje státu financovat. Navíc FNM umožnil obrovskou korupci při prodeji majetku, s níž se potýkáme dodnes. Proto chybějí peníze na důchody, zdravotnictví a tak dále.
Klaus a ostatní lživě tvrdili, že zde žádný kapitál, který by firmy koupil, není. Byl – penzijní úspory. V roce 1994 deník Hospodářské noviny uvedl tehdejšího náměstka ministra práce, že penzijní závazky mají hodnotu 2760 miliard korun. Stát je mohl „vyměnit“ za privatizovaný majetek. Tím by se zbavil majetku, výdajů na důchody a podniky by získaly chybějící kapitál. Bez korupce, za skutečnou tržní cenu. Lidé by získali důvod, proč investovat další úspory na stáří.
V článku není ani zmínka, která vláda dala zelenou tunelářům a která co prodala. Kdo uzákonil tunelářské zákony? Kdo rozjel zlodějskou privatizaci dovolující vyvlastnit lidem budoucí příjmy. Zjistit, proč tomu tak bylo – proč měli politici k majetku takový přístup – není těžké. Jen mít odvahu měřit spravedlivě. Máte možnost. Věřit našim politikům, že ČEZ využijí v náš i váš prospěch, je totálně naivní.

Ivo Bubeník, Zlín, BubenikIvo@seznam.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít