Kvalita za málo peněz

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 46/2009)

Náhodou jsem se dostal k článku Istvána Lékó Kvalita za málo peněz (EURO 46/2009). Se vším lze souhlasit. Bohužel v něm chybí podstatné – jména odpovědných politiků, úředníků, politických stran. V úvodu se tvrdí, že stát prodával téměř vždy, když musel, což je v rozporu s řádným hospodařením. Nic z toho není pravda. Stát prodávat nemusel. To se jen velebený politik Václav Klaus a jeho ministerská suita (Vladimír Dlouhý, Karel Dyba) rozhodli, aby lidem vytřeli zrak, vyhráli volby a na věky získali koryta. Nikdo nesměl o úmyslech Václava Klause pochybovat. A novináři? Jen papouškovali a roztrubovali moudra velkého ekonoma Klause, předsedy Fondu národního majetku (FNM) Tomáše Ježka či šéfa privatizace Jiřího Skalického a dalších. Ač FNM zakládal akciové společnosti, ve skutečnosti to nebyl jeho majetek, ale byly to penzijní úspory lidí u státu. Také slibovali lidem, že peníze zůstanou ve FNM. Miliardy korun však rozkradli. Privatizace byla jedním velkým podvodem na občanech. Na chyby české vlády doplatili především daňoví poplatníci. Ztratili bilion korun za laciné prodeje – za ztrátu podniků, které mohly dnešní výdaje státu financovat. Navíc FNM umožnil obrovskou korupci při prodeji majetku, s níž se potýkáme dodnes. Proto chybějí peníze na důchody, zdravotnictví a tak dále.
Klaus a ostatní lživě tvrdili, že zde žádný kapitál, který by firmy koupil, není. Byl – penzijní úspory. V roce 1994 deník Hospodářské noviny uvedl tehdejšího náměstka ministra práce, že penzijní závazky mají hodnotu 2760 miliard korun. Stát je mohl „vyměnit“ za privatizovaný majetek. Tím by se zbavil majetku, výdajů na důchody a podniky by získaly chybějící kapitál. Bez korupce, za skutečnou tržní cenu. Lidé by získali důvod, proč investovat další úspory na stáří.
V článku není ani zmínka, která vláda dala zelenou tunelářům a která co prodala. Kdo uzákonil tunelářské zákony? Kdo rozjel zlodějskou privatizaci dovolující vyvlastnit lidem budoucí příjmy. Zjistit, proč tomu tak bylo – proč měli politici k majetku takový přístup – není těžké. Jen mít odvahu měřit spravedlivě. Máte možnost. Věřit našim politikům, že ČEZ využijí v náš i váš prospěch, je totálně naivní.

Ivo Bubeník, Zlín, BubenikIvo@seznam.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít