Kvalita za málo peněz

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 46/2009)

Náhodou jsem se dostal k článku Istvána Lékó Kvalita za málo peněz (EURO 46/2009). Se vším lze souhlasit. Bohužel v něm chybí podstatné – jména odpovědných politiků, úředníků, politických stran. V úvodu se tvrdí, že stát prodával téměř vždy, když musel, což je v rozporu s řádným hospodařením. Nic z toho není pravda. Stát prodávat nemusel. To se jen velebený politik Václav Klaus a jeho ministerská suita (Vladimír Dlouhý, Karel Dyba) rozhodli, aby lidem vytřeli zrak, vyhráli volby a na věky získali koryta. Nikdo nesměl o úmyslech Václava Klause pochybovat. A novináři? Jen papouškovali a roztrubovali moudra velkého ekonoma Klause, předsedy Fondu národního majetku (FNM) Tomáše Ježka či šéfa privatizace Jiřího Skalického a dalších. Ač FNM zakládal akciové společnosti, ve skutečnosti to nebyl jeho majetek, ale byly to penzijní úspory lidí u státu. Také slibovali lidem, že peníze zůstanou ve FNM. Miliardy korun však rozkradli. Privatizace byla jedním velkým podvodem na občanech. Na chyby české vlády doplatili především daňoví poplatníci. Ztratili bilion korun za laciné prodeje – za ztrátu podniků, které mohly dnešní výdaje státu financovat. Navíc FNM umožnil obrovskou korupci při prodeji majetku, s níž se potýkáme dodnes. Proto chybějí peníze na důchody, zdravotnictví a tak dále.
Klaus a ostatní lživě tvrdili, že zde žádný kapitál, který by firmy koupil, není. Byl – penzijní úspory. V roce 1994 deník Hospodářské noviny uvedl tehdejšího náměstka ministra práce, že penzijní závazky mají hodnotu 2760 miliard korun. Stát je mohl „vyměnit“ za privatizovaný majetek. Tím by se zbavil majetku, výdajů na důchody a podniky by získaly chybějící kapitál. Bez korupce, za skutečnou tržní cenu. Lidé by získali důvod, proč investovat další úspory na stáří.
V článku není ani zmínka, která vláda dala zelenou tunelářům a která co prodala. Kdo uzákonil tunelářské zákony? Kdo rozjel zlodějskou privatizaci dovolující vyvlastnit lidem budoucí příjmy. Zjistit, proč tomu tak bylo – proč měli politici k majetku takový přístup – není těžké. Jen mít odvahu měřit spravedlivě. Máte možnost. Věřit našim politikům, že ČEZ využijí v náš i váš prospěch, je totálně naivní.

Ivo Bubeník, Zlín, BubenikIvo@seznam.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít