Kůže nejen pro ozdobu

12. listopadu 2008, 11:13 - Karel Zaoral
12. listopadu 2008, 11:13

Design, výdrž a výbava za rozumnou cenu

Střední třída notebooků, tedy ta nejlepší v poměru ceny a výkonu, se pohybuje v rozmezí cen od pětadvaceti do čtyřiceti tisíc korun. Levnější stroje trpí na kompromisy, chybí například bluetooth, mají méně operační paměti, jsou těžké a obvykle vybavené horším displejem. Nad čtyřicet tisíc zase majitel platí za předražené technologie, které se časem rychle dostávají o třídu níž. Vybavení testovaného počítače je toho důkazem. Hrubým odhadem by obdobný stroj stál v lednu 2007 něco přes sedmdesát tisíc korun. Design přenosných počítačů je u Asusu již tradičně hodně důležitým prvkem. Na rozdíl od nudy černých krabic, které byly ještě před pár lety obvyklé, Asus vkládá do svých přístrojů kus originality. Kůže, bambus, leštěný hliník, tyto kvalitní materiály ale nejsou jen na okrasu. Například kůží pokrytá plocha pod klávesnicí, o niž se při psaní opírají ruce, má za následek efekt daleko menší únavy a nepoměrně větší pohodlí, než zápěstím dokáže dopřát obyčejný plast. Rozdíl je to skutečně výrazný. Při reportáži ze světového finále série Ferrari Challenge jsem mezi kolegy novináři podnikl menší průzkum zkušeností s oporou zápěstí u několika typů notebooků a výsledek byl jasný. Kromě výstředního jedince, který používal jakási potítka ze saténu až do poloviny předloktí, takže vypadal, jako by mu někdo přerazil obě ruce, téměř všichni demonstrované řešení od Asusu ocenili. Ergonomie práce s notebookem z kategorie „maximální otrava“ plynule přechází až k „je to skoro jako desktop“.
K tomu přispívá i klávesnice s numerickým blokem, velké a jasně čitelné klávesy s rozumně vysokým zdvihem a také relativně tichým chodem. Škoda že použitý touchpad nepatří mezi nejcitlivější. Spolu s lesklým displejem, který má podstatně lepší podání barev, bohužel výměnou za odlesky slunce či intenzivnějších světel, tvoří toto trio těžiště pohodlí práce s počítačem. Z hlediska výkonu notebook s přehledem nahradí desktop. Použitý procesor Intel Core 2 Duo, taktovaný na frekvenci 2,53 GHz, naprosto dostačuje i na náročnější aplikace. Ve spojení se čtyřmi gigabyty operační paměti, z nichž jeden si pro svou práci zabere grafická karta, je tato sestava vhodná i pro střih videa, kterého se na půlterrabytový disk vejde opravdu hodně. Výsledné snímky je možné vypálit na dvourychlostní Blu-ray mechanice. Zmíněná grafická karta patří mezi kousky určené i k hraní náročnějších her. Podporuje přehrávání videa v HD rozlišení, včetně hardwarové podpory Blu-ray disků. Nové hry vyžadují také podporu vrstvy DirectX, konkrétně desáté generace, což karta také plní. Praxe hráče pak vypadá tak, že vzhledem k jemnému rastru displeje notebooku není nutné zapínat technologie vyhlazování, čímž se velmi dramaticky zmírní nároky na výkon. Tak třeba nejnáročnější titul dneška, akční hru Crysis, notebook s přehledem zvládá v rozlišení 1280×960 při střední kvalitě zobrazených detailů. Což je za požadovanou cenu rozhodně velice zajímavá úroveň výkonu. Rozložení portů lze chápat jako ideální a různých vstupů a výstupů je také dostatečné množství. Zadní stěna obsahuje pouze napájecí konektor, zdířku modemu a gigabitové lokální sítě. Na pravém boku jsou dvířka mechaniky Blu-ray, trojice USB portů a plná sada audiokonektorů, včetně linkového vstupu. Na levé straně se nachází konektor pro připojení monitoru, další dva USB porty, HDMI výstup obrazu, čtečka SD/SDHC paměťových karet, konektor pro anténu vestavěného digitálního tuneru a mini FireWire vhodný například pro připojení digitální videokamery. Přehršle konektorů doplňuje infračervený port a manuální spouštěč bezdrátové sítě na přední straně notebooku.
Hmotnost kolem tří kilogramů a výdrž zhruba tři a půl hodiny. To jsou parametry, proč je notebook lepší spíše převážet než nosit na rameni. Nicméně, tenhle stroj je ideální na to, mít doma i v práci jen monitor, myš a klávesnici. Výkonem i kapacitou jde totiž o ideální počítač, schopný zastat obě dvě náročné role.

klady
výbava
výkon
design

zápory
vyšší hmotnost

tabulka: Asus L50VN
cena 34 999 Kč
procesor Intel Core 2 Duo T9400 (2.53 GHz) displej 15.4“ (WSXGA+) grafická karta nVidia GeForce9650M GT 1G VRAM operační paměť 4 096 MB (2x 2 048 MB) DDRII 800 pevný disk 500GB, 5400rpm SATA mechanika Blu-Ray Combo komunikace Intel Wi-Fi 5100 (a/g/n), gigabit LAN, Bluetooth 2.0 +EDR, webkamera 1,3 Mpx

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít