Kurzy i objemy obchodů rychle narůstají

19. července 2004, 00:00 - PETR BÝM
19. července 2004, 00:00

ČESKÉ AKCIE Nedávná emise akcií Zentivy vnesla do obchodů na pražské akciové burze svěží vítr. Ten na ni ovšem vane už delší čas - kurzy akcií i burzovní obchody v uplynulých měsících rostly rekordním tempem.

Jako celek pražská burza nijak zvláště neprosperuje, nicméně obchody s akciemi jsou v poslední době velmi živé. Jejich objem v letošním prvním pololetí dosáhl rekordní hodnoty 232 miliard korun. Ve stejném období se hodnota transakcí s dluhopisy snížila o 35 procent. foto: ČTK

ČESKÉ AKCIE

Nedávná emise akcií Zentivy vnesla do obchodů na pražské akciové burze svěží vítr. Ten na ni ovšem vane už delší čas - kurzy akcií i burzovní obchody v uplynulých měsících rostly rekordním tempem.

Zmínka o čerstvém větru však platí právě jenom pro obchodování s akciemi. Jako celek totiž Burza cenných papírů Praha (BCPP) loni zaznamenala citelný útlum aktivity: objem všech obchodních transakcí dosáhl „díky“ menšímu zájmu o dluhopisy jen 1367 miliard korun, což bylo o 24 procenta méně než v roce 2002.

AKCIOVÝ BOOM

Naopak obchodníci s akciemi měli dobrou sezónu: těchto cenných papírů (řeč je o akciích tuzemských podniků, vedle nich byla na burze kótována také Erste Bank a letos se portfolio zahraničních akcií rozšířila o již zmíněnou Zentivu, která je formálně vzato nizozemská) se loni na burze prodalo za 257 miliard korun, což úroveň obchodů v roce 2002 překonalo o 30 procent. Přitom nejlikvidnější byly stejně jako v roce 2002 akcie Komerční banky, které se na úhrnu obchodních operací podílely plnými 39 procenty. Velký zájem byl už tradičně o akcie ČEZu i Českého Telecomu. Podle Jana Schiessera ze společnosti Atlantik FT stál v pozadí tohoto boomu výjimečně mohutný příliv zahraničního kapitálu, což má souvislost se vstupem České republiky do Evropské unie. „V elký dopad na kurzy a následně i na objemy obchodů ale měli i domácí soukromí investoři. Těchto investorů není tak málo, jak by se mohlo zdát, navíc jsou velmi aktivní, třeba na rozdíl od fondů a jiných institucionálních investorů,“ dodává.

VČERA NENÍ DNES

Jak naznačují pololetní výsledky, akciový boom na pražské burze pokračuje. Objem obchodních transakcí byl rekordní - činil 232 miliardy korun. Tržní kapitalizace akciového trhu, tedy souhrn aktuálních cen všech obchodovaných akcií ke konci června dosáhla 778 miliard korun. Na tom měla nemalou zásluhu už zmíněná primární emise akcií Zentivy, která podle odborníků bude mít na trh všeobecně pozitivní dopady - především by její úspěch mohl podnítit další podniky k podobnému kroku. Ukázalo se, že pražská burza je schopna nové emise absorbovat bez problémů a pro emitenta generovat očekávaný výnos. N a druhou stranu má burza - přinejmenším z hlediska krátkodobých operací - nejlepší dobu za sebou. „Značný vzestup kurzů přinesl právě závěr minulého roku, v nastávajícím období už vývoj tak jednoznačný nebude,“ komentuje dění na burze J. Schiesser. Cenové pohyby byly skutečně značné, tak například kurz akcie společnosti Philip Morris se v posledním roce pohyboval v rozmezí 13 000 až 21 500 korun, v případě ČEZu to bylo 110 až 200 korun. Podobně na tom byly ostatní tituly, ale tyto prudké výkyvy kurzů jsou už nejspíš minulostí.

DOMÁCÍ AKCIE: SLUŠNÉ VÝNOSY

Smysluplné investice do akcií mají pro soukromé investory všeobecně jednu nevýhodu. Tou je poměrně vysoká vstupní investice, která se počítá ve stotisících či spíše v milionech korun. Většina obchodníků s cennými papíry (jejichž prostřednictvím se operace na burze musí realizovat) má pro takové investice nastaven dolní limit, například 500 tisíc korun. To vychází i z toho, že s akciemi se na BCPP obchoduje v tzv. lotech, což obvykle představuje několik set či tisíc kusů akcií a cenu přesahující úroveň jednoho milionu korun. Loty jsou různé, například aktuální lot akcií Komerční banky, která je loni i letos stále nejpopulárnější, představuje 1000 kusů a při současném kurzu cenu 2,6 milionu korun. Na druhou stranu jsou výnosy takových investic v současnosti slušné. V porovnání se zahraničím dokonce nadprůměrné, což je ovšem vykupováno celkově vyšším rizikem. Zájemce o nákup akcií u nás doma totiž nemá mnoho možností. Na burze je sice kótováno kolem šesti desítek titulů, skutečně se ovšem obchoduje sotva se čtvrtinou (v zásadě jde o trh SPAD a v jisté míře i trh kontinuálního obchodování). To má značný dopad na možnosti diverzifikace akciového portfolia a následně na rizikovost celé investice. „U nás v nabídce chybí společnosti stavební, strojírenské, maloobchodní i celá sféra IT,“ říká J. Schiesser.

ZÁPADNÍ AKCIE: HODNOTY STAGNUJÍ

Pokud se investor rozhodne pro nákup akcií zahraničních (například německých nebo amerických), nabízejí se mu podstatně širší možnosti. Ale nejspíš „užší“ výnosy. Západní akciové indexy v podstatě od začátku roku stagnují. Tuzemský PX-50 jenom od počátku roku vzrostl o 20 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější…
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít