Kurz oblbování, lekce 1: delfín

15. dubna 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, euro
15. dubna 2013, 12:00

Dámy a pánové, chlapci a děvčata, naše společnost se rozhodla obohatit Vaše kulturní vyžití. Taková slova na vás juknou na webu Delfíni v Praze, pokud vám bude jako autorovi Rychlých tužek vrtat hlavou, proč má někdo ten šílený nápad zrovna v Libuši otevírat v cirkusovém stanu delfíní show.

Spor kolem Československých cirkusů a varieté a.s. (ano, tak se opravdu jmenuje firma podnikatele Artura Kaisera, jenž nás chce delfíny kulturně oblažit), které tvrdí, že stan postavený na louce není mobilní, protože s ním nelze jezdit, ponechme stranou.

Pojďme se podívat spíš na to, jaký delfíni slibují „byznysplán“. A řekněme si rovnou, že z pohledu pana Kaisera to není blbé – místo ruských artistů pozve na pár měsíců na turné kytovce, šapitó zaplní vodou a může ždímat, co to jde. Pro „chlapce a děvčata“ jeho show opravdu není, protože od tří let se platí plné vstupné. Rodinná vstupenka samozřejmě neexistuje. Fotečka s na povel hýkajícím delfínem je mimochodem za 350 korun. Kdo by se chtěl s kytovcem na 7 minut smočit, zaplatí 1700 korun. Přepočteno na hodinovou sazbu – dvě kolečka ve studeném minibazénu přijdou dráž než pronájem soukromého tryskáče. Zakoupené vstupenky nevracíme, vyhrožuje navíc pořadatel. Ne poprvé v rozporu se zákonem.

Blahodárné signály?

Na to, že podnikatel Kaiser tak trochu tahá lidi na vařené nudli, ale stačí i selský rozum. Co jsou to „blahodárné elektromagnetické signály“, které prý delfíni vysílají? To Kaiserovi kytovci spolkli nějakou cívku?

Zatímco Delfíni v Praze se netají tím, že je to show, ve Frymburku na březích Lipenské přehrady v březnu tamní radní odsouhlasili stavbu obřího delfinária, které se maskuje jako „enviromentální centrum“. Vpravdě ekologickou drezúru mořských savců zastupitelé označili za „příhodnou pro Lipensko“.

Co naplat, lid si zřejmě delfínů žádá. Nezbývá než doufat, že si účastníci pražské koupele s delfínem neuženou zápal plic. A že frymburské politiky jednou nebudou ukazovat v mořské show někde na Krymu jako srandovní zvířátka, která si místo s míčem pinkají s trpělivostí obyvatel.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Prachy v Luxu

A přece se točí

Korektně vyvážený popelníček


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít