Kurz dolaru ke koruně bude i nadále slabý

12. května 2003, 00:00 - Markéta Šichtařová
12. května 2003, 00:00

Ochranu před kurzovými riziky poskytuje derivátový trh I v minulém týdnu dolar pokračoval na světových trzích v prudkém propadu. Přitom se posunul až k hodnotám, kterých naposledy dosahoval v lednu 1999. Je tedy prakticky nejslabší od doby zavedení eura. Důvody oslabování dolaru zůstávají neměnné.

Ochranu před kurzovými riziky poskytuje derivátový trh

I v minulém týdnu dolar pokračoval na světových trzích v prudkém propadu. Přitom se posunul až k hodnotám, kterých naposledy dosahoval v lednu 1999. Je tedy prakticky nejslabší od doby zavedení eura.

Důvody oslabování dolaru zůstávají neměnné. Jsou jimi zklamání z výkonnosti americké ekonomiky, vysoký schodek běžného účtu platební bilance USA a nízké americké úrokové sazby, které dnes nepředstavují pro zahraniční kapitál žádné lákadlo. Propad dolaru vůči většině světových měn nepřestává bezprostředně ovlivňovat i českou korunu. Ta nyní k dolaru dosahuje až na své šestileté maximum. Naposledy byla koruna takto silná v lednu 1997. Silná koruna sice vybízí k úvahám o rychlém využití k nákupu deviz na dovolenou, zatím ale není důvod k žádné panice. Je sice pravděpodobné, že v následujících dnech by se mohla dostavit mírná korekce a koruna by mohla k dolaru mírně ztratit, ovšem z dlouhodobějšího pohledu zůstane česká měna i nadále k dolaru velmi silná. Americká ekonomika totiž svou výkonnost dozajista v krátkém čase výrazně nezlepší. Slabý dolar však již pomalu začíná komplikovat život řadě exportně orientovaných firem. České podniky, které vyváží do dolarových oblastí, jsou v menšině, ale v následujících měsících je čekají těžké časy. Jedinou možností, jak s nepříznivým kurzem bojovat, je zajištění na derivátovém trhu. Protože koruna zůstane k dolaru silná ještě po delší dobu, zajištění se určitě vyplatí. V těžké situaci se ale ocitá i řada evropských podniků. Například německý výrobce spotřební ekonomiky Henkel značně zklamal své akcionáře, když oznámil své čtvrtletní hospodářské výsledky zaostávající za odhady. Jako hlavní důvod uvedl silné euro a nejistý výhled světové ekonomiky. Kurzové riziko však zůstane strašákem středoevropských firem, a to i českých, ještě po relativně dlouhou dobu. Je totiž stále jasnější, že rychlé zavedení eura je stále méně pravděpodobné. Již delší dobu se tvrdí, že kvůli neradostnému stavu veřejných financí se České republice nepodaří splnit Maastrichtská kritéria dříve než v roce 2008 a velmi střízlivým datem pro přijetí euroměny je pak až rok 2010. Tu to myšlenku dnes podpořil i guvernér Maďarské centrální banky Zsigmond Járai. Podle něho se zavedení eura v Maďarsku zřejmě opozdí do let 2009-10 právě z důvodu deficitu státního rozpočtu. Je přitom vysoce pravděpodobné, že jednotlivé středoevropské země nepřijmou euro každá zvlášť, ale naopak společně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít