Kurier: Dějiny pozdravují

30. ledna 2013, 12:32 - red
30. ledna 2013, 12:32

Spor o Benešovy dekrety, divoká obvinění soupeře z nacismu a nakonec inzerát proti němu zadaný bývalým agentem komunistické tajné služby. Levicový populista Miloš Zeman do své volební kampaně povolal děsivou plejádu duchů minulosti. Ještě děsivější ovšem bylo pozorovat, jak lehce a úspěšně lze s těmito duchy v české politice zacházet. Téma Benešových dekretů a poválečného vyhnání německých Čechů stále probouzí v Češích hluboko usazené obavy, především v pohraničních oblastech.

Je strašidelné, jak snadno se krvavými dějinami 20. století dají ještě dnes vířit emoce. Česko v tom není samo. V Budapešti se sní velkomaďarské sny, v Polsku zase doutná nenávist k německé menšině. Právě naše sousedství s Čechy se dodnes zcela nezotavilo ze svých složitých dějin.

Že nový prezident tyto dějiny nestydatě využívá v předvolebním boji, není dobré znamení pro další roky. Lze se obávat, že také v Rakousku už jsou připraveni mistři osvědčených resentimentů proti zlým Čechům, aby napravo od středu získali pár laciných bodů.

The Independent: Jak utratit peníze

Politická přitažlivost nové rychlotrati je nabíledni. Představa pasažérů, kteří prosviští mezi Londýnem a Birminghamem za méně než hodinu, zapadá do rétorických cvičení o moderní Británii přátelské k byznysu. Projekt High Speed 2 spojující Londýn a sever země je také skvělým nápadem pro vládu, která se potýká s kulhající ekonomikou. Stavba trati by vytvořila pracovní místa, vyřešila izolaci severu od jihu a zvýšila konkurenceschopnost, jak tvrdí ministr financí i premiér.

Tak co je špatně? Mnohé, říkají ti, kteří se bojí o své vesnické dvorky. Tratě se děsí především ti, kteří by měli žít v jejím blízkém okolí. Pokud by byly ekonomické přínosy stavby nezpochybnitelné, bylo by možné tyto výkřiky přejít. Jenže ekonomické argumenty kolem HS2 moc přesvědčivé nejsou. Bezprostřední efekt bude minimální – stavba nezačne před rokem 2015. Ani dlouhodobé výhody nejsou dvakrát jisté. Rychlé cestování je vítaná věc, ale v době 3G sítí už nepředstavuje hlavní mezník mezi produktivitou a promrhaným časem.

The Washington Post: Následky nečinnosti jsou jasné

Může se zdát, že hrůzy v Sýrii už nemohou být horší. Přesto se postupně, týden po týdnu, zhoršují. Jedním z měřítek může být situace kolem uprchlíků. Za poslední měsíc uteklo ze Sýrie 30 tisíc lidí jen do sousedního Jordánska. Více než 200 tisíc Syřanů je dnes v Libanonu, 150 tisíc v Turecku a 75 tisíc v Iráku.

Skupina senátorů, která nedávno navštívila jeden z uprchlických táborů, slyšela děsivé příběhy o zločinech režimu Bašára Asada stejně jako hořké stížnosti na fakt, že západní státy pomáhají málo nebo vůbec. Spojené státy by mohly udělat mnohé, aby ovlivnily vývoj v Sýrii, i bez účasti amerických vojáků. Mohly by poskytovat pomoc přímo syrským uprchlickým organizacím, jak už celé měsíce činí Francouzi. Mohly by poskytnout zbraně umírněnějším frakcím rebelů, aby mohly soupeřit s džihádisty.

Pokračující pasivita má jasný následek – syrská krize je den za dnem horší stejně jako její důsledky pro USA.


Čtěte také:

Politologové: Zvítězila negativní kampaň a „česká otázka“

Kdyby Hrad patřil Zemanovi, zvítězila by lež, píší Němci

Rusko evakuuje občany ze země svého chráněnce Asada


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít