Kupujte notebooky, dokud jsou levné

26. září 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
26. září 2005, 00:00

OSOBNÍ POČÍTAČE Cena přenosných počítačů klesla na minimum. Brzy může zase stoupat. Pokud plánujete investici do notebooků, je pravý čas. Stolní počítače jsou přežitek. Mírný růst cen notebooků je v horizontu půl roku pravděpodobnější, než pokles. Profitu to sdělil Tomáš Čech, country manager firmy Acer.

OSOBNÍ POČÍTAČE Cena přenosných počítačů klesla na minimum. Brzy může zase stoupat. Pokud plánujete investici do notebooků, je pravý čas. Stolní počítače jsou přežitek.

Mírný růst cen notebooků je v horizontu půl roku pravděpodobnější, než pokles. Profitu to sdělil Tomáš Čech, country manager firmy Acer. Ta je nejprodávanější značkou notebooků nejen na tuzemském trhu. Nastává tak ideální příležitost koupit notebook, pokud o tom uvažujete. Ještě nikdy nebyly ceny přenosných počítačů tak nízko. „Za poslední rok klesla průměrná cena prodaného notebooku až o třetinu,“ řekl Profitu Jakub Grosman z české pobočky Lenovo, která byla dříve známa jako výrobce a prodejce počítačů a notebooků IBM. Od roku 2002 klesla průměrná cena prodaného notebooku na českém trhu o více než 70 procent. „V roce 2003 byla průměrná cena notebooku v Česku kolem 1270 eur, v roce 2004 již jen 1110 eur a v první polovině tohoto roku pod 1040 eur. Obrovský skok nastal mezi roky 2002 a 2003, v roce 2002 se totiž notebook prodával průměrně za 1800 eur,“ ozřejmuje Čech.

PROLOMÍ CENA MAGICKOU HRANICI? Někteří odborníci tvrdí, že průměrná cena notebooku klesne ve druhé polovině pod magickou hranici 1000 eur. Další výrazné zlevnění ale už nikdo neočekává. Vysoká celosvětová poptávka po přenosných počítačích udržuje ceny komponent na stejné výši nebo je tlačí mírně vzhůru. Navíc do cen počítačů promlouvá i kurz dolaru. Další pokles dolaru by mohl tlačit ceny dolů, což ale vzhledem k výsledkům voleb v Německu není příliš věrohodné. „V Česku ještě ceny tlačí dolů vysoká konkurence, vzniká tlak na snižování nákladů,“ vysvětluje Grosman. Dosavadní příčiny tak mohutného poklesu cen byly dvě - oslabení dolaru a výrazně rostoucí objemy prodejů, které tlačí směrem dolů marže celého výrobního a prodejního kanálu. Přispěl také výrazný pokles cen LCD monitorů, který výrazně snížil cenový rozdíl mezi stolními počítači a notebooky. „Zatímco dříve byl displej notebooku výrazně dražší než monitor počítače, dnes je to téměř totožné,“ dodává Čech. Ovšem zvýšený zájem o LCD televize by mohl vést k nedostatku LCD panelů a opětovnému růstu cen. NOTEBOOKY NA ÚKOR PC Každoročně se v Česku prodá více a více notebooků. Neroste však počítačový trh, ale prodá se méně stolních počítačů. V roce 1998 činil v tuzemsku podíl notebooků na celkovém objemu prodaných počítačů trhu méně než deset procent. „Letos se podíl notebooků téměř jistě přehoupne přes třetinu,“ předpovídá Čech. V západní Evropě je to již přes 40 procent a v některých zemích se letos může dostat těsně přes polovinu. „Právě proto ještě počty prodaných notebooků porostou,“ domnívá se Grosman. Tomáš Čech navíc věří, že během dvou let bude většina prodávaných počítačů přenosných. Stolní počítače se tak postupně stanou specializovaným produktem pro uživatele, kteří potřebují speciální zařízení nebo značnou rozšiřitelnost (grafici, hráči), nebo pro firemní uživatele, kde je mobilita nežádoucí (například banky, státní úřady). „A potom ještě ve výběrových řízeních na IT vybavení, kde hraje roli každá koruna,“ dodává Čech. JAK PADAJÍ CENY NOTEBOOKŮ

(průměrná cena v eurech) |Rok|2002|2003|2004|2005**|

Cena1800127011101000?

Pramen: Acer

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít