Kupte si hotelový pokoj!

23. října 2007, 17:00 - Jan Vinter
23. října 2007, 17:00

Výměnný systém zlevňuje dovolenou a umožňuje procestovat celý svět

V České republice je timesharing - „vlastnictví“ hotelu za účelem vlastní dovolené - stále ještě relativně neznámý pojem vyvolávající strach. Jak by ne, vždyť mnoho lidí přišlo různými podvody o své peníze a životní úspory. Timesharingu se ovšem nemusíte bát. Jak funguje?

Systém.

Na začátku si „koupíte“ pokoj či apartmán v hotelu na část roku na dobu například 25 let. Pobyt ve svém pokoji potom každý rok vyměňujete za ten v hotelu dle vlastního výběru z velkého počtu těchto zařízení po celém světě sdružených ve výměnném systému. Vše je velmi jednoduché. Vložíte do systému vámi vlastněný týden ve vašem hotelu a už si jen vyberete, kde strávíte dovolenou. V jiném hotelu, na místě, kam chcete cestovat - a za pobyt už neplatíte. Je celý uhrazen výměnou za váš pobytový pokoj, kam místo vás přijede někdo jiný. A celou výměnu za vás vyřídí operační centrum systému.

Téměř celosvětová síť.

Timesharing vznikl v šedesátých letech ve Francii, kdy jeden hoteliér vymyslel heslo Proč si pronajímat pokoj v hotelu, když je levnější si jej koupit! V sedmdesátých a osmdesátých letech se tento průmysl neustále rozvíjel - především v USA. Postupně přibývaly další destinace v Evropě, a to zejména v Portugalsku a ve Španělsku. V roce 1990 již existovalo 2357 timesharingových komplexů a čtyři miliony majitelů, kteří si užívali tento nový druh dovolené. V současnosti se v této síti nachází asi šest tisíc resortů ve více než 90 zemích světa. Hnacím motorem tohoto byznysu jsou jeho největší hráči - Hilton, Sheraton, Marriott, Dysney, Ramada, Four Seasons, Hyatt, Westin, Ritz-Carlton a Radisson. Stejně tak roste počet evropských společností, které se zabývají tímto konceptem - RIU Hotels, Sol Melia, De Vere a další.
V roce 1999 již bylo dvanáct milionů majitelů ze 190 zemí, přičemž téměř polovina z nich pochází z USA, kde je také největší počet těchto zařízení - tisíc pět set.

Organizovaný průmysl.

Timesharingový průmysl je vysoce organizovaný a na jeho fungování dohlížejí American Resort Development Association (ARDA) a Organisation for Timeshare in Europe (OTE). Obě tyto organizace uplatňují velice přísná pravidla na řádné fungování a především na ochranu majitelů tímesharingových podílů. Práva majitelů také chrání národní, regionální a mezinárodní legislativa.
Každý rok se do systému výměnné dovolené přihlašují noví členové a hotely. A dnes jsou v systému hotely téměř ze všech zemích světa. Každý člen systému má tedy možnost vyměnit a užít si dovolenou kdekoli na světě.
Systém odstraňuje všechny zprostředkovatele a překupníky zvyšující cenu dovolené. Tím cenu dovolené samozřejmě snižuje a dělá pro své členy tento způsob cestování velmi zajímavým a finančně výhodným. Odstraněním mnoha zbytečných mezičlánků při zajišťování dovolené také odpadá riziko její ztráty.

Služby společnosti RCI.

Jedním ze systémů, který sdružuje hotely a má své členy po celém světě, je společnost RCI fungující již téměř 30 let. Dnes sdružuje přes tři miliony majitelů ve více než 3700 hotelech. Tato společnost hotely nevlastní, pouze je sdružuje v důmyslně propracovaném systému, který umožňuje každému členovi výměnu pobytu prakticky kdekoli na světě. V systému vyřizují výměny pobytů telefonní operátorky hovořící snad všemi jazyky - i česky. Každý člen může také vstoupit na webové stránky společnosti, prohlédnout si všechny hotely a vybrat místo příští dovolené.

Libovolný výběr.

Hotely a střediska jsou do systému přijímány po důkladné kontrole a po splnění náročných kritérií na kvalitu ubytování, služeb a bezpečnosti provozu. Všechny hotely mají vysokou kvalitu ubytování na srovnatelné úrovni (v kategorii čtyř hvězdiček a více). Před zakoupením apartmánu si může každý člověk vybrat počet lůžek (od dvoulůžkového až po pětilůžkový) podle počtu osob, které s ním budou cestovat na dovolenou, a také sezonu - jaro, léto, podzim nebo zimu.
Každý apartmán má samostatné kompletní příslušenství. Navíc je vybaven kuchyňkou, v níž si každý člen může sám připravovat sám - tedy jídelníček podle vlastní chuti -, a tím dále snižovat náklady. RCI také zajišťuje pro své členy letenky, na které má nižší ceny díky velkému počtu zajišťovaných letů.

Je to na vás.

Celoživotní podíl v tomto systému přijde asi na deset až patnáct tisíc dolarů. Po zaplacení poplatku obdržíte kódový „klíč“ do systému, který vám umožní „surfovat“ po webových stránkách a nacházet si místa, která vás zajímají. Pochopitelně jsou zde i různé speciální nabídky a last minute offers za zvýhodněných podmínek.
Kritériem, které většinou určuje ceny, je roční období. Například Mallorca je v zimním období mnohem levnější než v hlavní sezoně - květen až září. V případě Prahy je nejlevnější období od ledna do konce března a od listopadu do začátku prosince (na Silvestra mají všechny hotely nejvyšší ceny), nejdražší pak od dubna do června a od září do konce října. Léto je jakási „mezisezona“. Je na každém, aby posoudil klady a zápory systému. Tak tomu však je vždy. Existuje nespočet odkazů na tento systém a miliony spokojených zákazníků. Domnívám se, že i v České republice bude několik resortů, kde se „timesharing“ bude nabízet, a to ke spokojenosti všech. Vždyť krásy naší republiky jsou vyhlášené a přímo k tomu vybízejí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít