Kupovat auto do firmy se vám nemusí vyplatit

12. března 2009, 01:00 - Vladimír Zdražil
12. března 2009, 01:00

Obejít se bez auta je dnes prakticky nemožné. Podnikatel stojí před rozhodnutím, zda používat svůj soukromý automobil i k podnikání anebo si pro podnikatelské účely koupit auto z firemních peněz a zařadit ho do obchodního majetku. Obě varianty jsou možné. Která z nich se vám vyplatí?

Pro podnikání lze používat jak vozidla v majetku firmy, tak ivozidla v majetku soukromých osob. Typické to je u živnostníků, kteřívlastní vozidlo a se zahájením podnikání jim připadne nejjednodušší s nímjezdit i pro firmu. Použití soukromých vozidel pro podnikání ovšem neníneobvyklé ani u velkých a zaběhlých firem. Tak například účetní, který sám nemák dispozici služební vozidlo od zaměstnavatele, je povinen jet na seminářdo Prahy. Logickým řešením je využitíjeho vlastního vozidla s tím, že veškeré náklady na vozidlo mu zaplatí zaměstnavatel.

Vše začíná silničnídaní

Jestliže jezdíte s vozidlem (soukromým nebo firemním)pro podnikání, tak je vaší povinností z takových jízd platit silniční daň.U méně častého použití vozidla je výhodné platit silniční daň pouze za jedenkonkrétní den. Jestliže naopak jezdíte častěji, tak se vyplatí platit daň zacelé měsíce, i když například některý den v měsíci auto pro služební účelynepoužijete vůbec. Sazba daně se odvíjí od stáří vozidla s tím, že novějšíauta jsou zatěžována nižší daňovou povinností.

Reálné náklady,odpisy x sazba základní náhrady – to je oč tu běží

Jak se postupuje v případě, že je použito vozidlosoukromé pro služební cestu? Základnímstavebním kamenem je spočítat náhradu za jeden ujetý kilometr. Ta se skládáz takzvané základní náhrady a výdajů za spotřebované pohonné hmoty. Sazbazákladní náhrady se lidově řečeno nazývá amortizace vozidla a s příchodemroku 2009 poklesla z loňských 4,10 Kč/km na 3,90 Kč/km. V této částceje zohledněna nejen amortizace vozidla, ale i předpokládané náklady na údržbu aopravy vozidla apod.

POZOR NA KONTROLY FINANČNÍHO ÚŘADU

Vozidla v podnikání jsou častým terčem kontrol ze strany finančních úřadů. Ty se soustředí zejména na knihu jízd, na základě které se určí pohyb vozidla. Tím FÚ prověřují, zda podnikatel nevykazuje fiktivní služební jízdy na úkor soukromých. Přestože se domníváte, že na to finanční úřad nemůže přijít, jste na omylu. Není nic jednoduššího než využít škodolibosti vašich sousedů, kteří rádi prozradí to, že denně parkujete před vlastním domem.

Co se týče náhrady výdajů za pohonné hmoty, tak tam se všeodvíjí od ceny pohonných hmot a zejména od v technickém průkazu uvedenéspotřeby konkrétního automobilu udávané výrobcem.

A jak to je u aut firemních? U nich výdaj na jejich pořízeníhradí přímo firma. Ta však nemůže uplatnit celý výdaj do nákladů, ale musí jejodepisovat. K odpisům dále uplatňuje skutečné výdaje na opravy a údržbu asamozřejmě skutečné náklady na pohonné hmoty. Vozidlo v majetku firmy sicemůže být zrcadlově používáno i pro soukromé účely, avšak tento krok je sám osobě velmi nevýhodný. Takový poplatník totiž musí krátit odpisy, provoznínáklady i náklady na spotřebované pohonné hmoty v poměru v jakémpoužívá vozidlo k soukromým a služebním účelům. To činí soukromé jízdy extrémněnevýhodnými. Navíc u vozidel v podnikání musí vést poplatník knihu jízd,která je klíčovým dokumentem pro finanční úřady při kontrole využitíautomobilu.

Jezdíte-lis autem i soukromě, je lépe si auto do firmy nepořizovat

Z výše uvedených pravidel lze zobecnit několik závěrů adoporučení, které by měly podnikatelům pomoci při rozhodování, zda kupovat autodo firmy nebo ne.

  • Auto v soukromém vlastnictví využívané pro podnikání je z pohledu administrativních a účetních povinností menší zátěží
  • Zvažte, zda s autem budete jezdit i pro soukromé účely (vozit děti, jezdit na výlety). Pokud ano, tak je lepší mít vozidlo v soukromém vlastnictví a dle potřeby je používat pro podnikání. Na základě cestovních příkazů si budete moci vyplácet základní náhradu (amortizaci) a spotřebované pohonné hmoty.
  • Jestliže máte v úmyslu si pořídit ojeté a tím pádem levnější auto, pak ho určitě kupujte jako soukromá osoba a využívejte ho dle potřeby pro podnikání. Sazba základní náhrady je stejná bez ohledu na pořizovací cenu a kilometrovné vychází dle spotřeby z technického průkazu. U levných automobilů jsou logicky nízké i odpisy (platí u vozidel zařazených do obchodního majetku). V takovém případě nepochybně volte variantu do soukromého vlastnictví.

Jestliže si chcete koupit drahý areprezentativní vůz, tak v tomto případě se vyplatí si ho koupit do firmy.Takový vůz bude mít vysoké odpisy, drahou pojistku atd. Tyto náklady budoudaňově účinné. Nebude výhodné jej používat k soukromým účelům. Dejtepozor, aby vám finanční úřad nezpochybnil fakt, že používáte auto pouze keslužebním účelům. Nutně budete muset vést knihu jízd.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít