KUPEG na prodej?

28. května 2012, 12:17 - Petra Pelantová
28. května 2012, 12:17

Nejsilnější úvěrová pojišťovna na českém trhu čelí spekulacím o změně majitele

Na trhu velkých úvěrových pojišťoven je rušno a důvodem nejsou nesplácené půjčky. Už několik týdnů totiž na trhu koluje informace, že Kupeg úvěrová pojišťovna změní majitele. Pojišťovnu ovládá ze dvou třetin belgická společnost Ducroire/Delcredere (DD) a zbytek drží Česká republika prostřednictvím státní Exportní garanční a úvěrové společnosti (EGAP). Belgičané prodej svého podílu odmítají. Generální ředitel EGAP Karel Pleva ovšem nevylučuje, že stát se bude chtít své části zbavit.

Tři čtvrtě miliardy

„Pokud by někdo mohl mít zájem, aby svůj podíl v Kupegu zpeněžil, tak je to český stát, protože už tuto komerční pojišťovnu pro naplňování svých cílů nepotřebuje,“ tvrdí Pleva. „Když loni přijel belgický majitel představovat strategické plány, zajímal se, zda svůj podíl nechceme prodat, a pokud bychom to prodávali, zda bychom to nabídli jim. Na to jsme tehdy reagovali, že v případě prodeje to zřejmě budeme nabízet jim, ale že stát zatím nemá potřebu prodávat. Na druhou stranu nemá potřebu držet svůj podíl v Kupegu na věčné časy. Žádná jednání se ale zatím nevedou,“ konstatoval dále.
Proti prodeji státního podílu v Kupegu není ani ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kocourek. Ministerstvo vykonává prostřednictvím svých zástupců ve vedení EGAP akcionářská práva. „Představit si to umím. Byl by to ale příjem EGAP. Pokud by si tím potřeboval vyřešit svou situaci a svoje fondy, asi by to smysl dávalo, ale z pohledu příjmu státního rozpočtu to žádný význam nemá. Formálně si to EGAP musí rozhodnout sám, my bychom o tom rozhodovali nepřímo formou zástupců v dozorčí radě,“ řekl Kocourek.
Původně státní Kupeg se do rukou Belgičanů dostala před čtyřmi lety, když za dvoutřetinový balík akcií zaplatili tři čtvrtě miliardy korun (viz Pojistný byznys v rukou státu). Zda by se nyní cena za prodej jedné třetiny přiblížila alespoň polovině zmiňované sumy, lze jen těžko odhadovat. Někteří experti ale tvrdí, že by stát prodávat svůj díl neměl, neboť může těžit z toho, že v podstatě poskytuje komerční a státní pojištění zároveň. Tuto strategii zastával i bývalý šéf Kupeg uvěrové pojišťovny Pavol Parízek, který však loni vedení Kupegu opustil.

Z červených čísel

Belgický akcionář vylučuje, že by byla na prodej celá Kupeg úvěrová pojišťovna. „Mohu potvrdit, že v žádném případě nehodláme náš podíl ani jeho část prodávat,“ sdělil týdeníku Euro Dirk Terweduwe, generální ředitel ONDD, která Ducroire/Delcredere vlastní. Informace označil za spekulace, které šíří konkurence s cílem poškodit dobrou pověst společnosti. „Víme, kdo tyto spekulace rozšiřuje,“ řekl bez dalších podrobností Terweduwe. Zda by společnost DD od českého státu případně koupila jeho podíl, nechtěl komentovat. Nesdělil ani, zda existuje předkupní právo, tedy zda EGAP musí svůj podíl nabídnout nejprve Belgičanům. „Tyto podrobnosti jsou součástí akcionářské smlouvy a jsou tajné,“ uvedl. Ale vzhledem k tomu, že se už v minulosti Belgičané dotazovali, zda jim stát v případě prodeje nabídne svůj podíl jako prvním, zřejmě žádná opce neexistuje. Loňské hospodaření Kupegu skončilo ve ztrátě téměř devadesáti milionů korun. Společnosti se ale podařilo během krize nalákat nové klienty a dostala se na pozici jednoznačného lídra českého trhu. V roce 2010 navýšila předepsané pojistné o padesát procent a konkurenci, která kvůli krizi téměř nepojišťovala, převzala řadu klientů. „Za první letošní čtvrtletí jsme dosáhli zisku téměř dvaadvaceti milionů korun a očekáváme, že i zbytek roku bude mít podobná čísla,“ tvrdí předseda představenstva a generální ředitel Kupeg úvěrové pojišťovny Michal Veselý.

Pojistný byznys v rukou státu (historie Kupeg úvěrové pojišťovny)

2005 – Založení Komerční úvěrové pojišťovny EGAP jako 100% dceřiné firmy státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), do které byla následně vložena část EGAP poskytující krátkodobé komerční pojištění
2007 – Prodej 66 procent akcií do rukou italské Sace BT Spa a belgické Ducroire/Delcredere za 738,3 milionu korun
2009 – Ducroire/Delcredere se stává majitelem celého 66procentního balíku akcií
2010 – Změna názvu na Kupeg úvěrová pojišťovna

Silná čtyřka (čtyři největší hráči na českém trhu pojištění úvěrů)

pojišťovna*předepsané pojistné (v mil. korun, za rok 2010)
Kupeg úvěrová pojišťovna*388,6
Euler Hermes Čescob*251
Atradius*228
Coface*35,5
pramen: pojišťovny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít