Kumpáni pro dlouhý den

07. července 2003, 00:00 - Tomáš Suchomel, it@profit.cz
07. července 2003, 00:00

Pro toho, kdo pracuje v terénu, je přenosný počítač neocenitelným pomocníkem. Jen se musí smířit s omezeným časem volnosti mezi okamžiky, kdy musí vyhledat nejbližší zásuvku a svého pomocníka nakrmit elektrickou energií.

Krátká výdrž notebooků bez dobíjení akumulátorů už je minulostí

Pro toho, kdo pracuje v terénu, je přenosný počítač neocenitelným pomocníkem. Jen se musí smířit s omezeným časem volnosti mezi okamžiky, kdy musí vyhledat nejbližší zásuvku a svého pomocníka nakrmit elektrickou energií.

Bude to znít trochu jako rouhání, ale na první pohled zvnějšku se koncept úsporných notebooků vzoru Centrino podobá biblickému příběhu o nasycení zástupů hladovějících jednou rybou a jedním pecnem chleba. Pravda je, že celkem nedůvěřivě se bude zpočátku tvářit asi každý na slib, že jeho nový notebook vydrží pracovat zhruba o polovinu déle než ten starý a to s úplně stejným akumulátorem. Není to kouzelnický trik, jen pár zajímavých nápadů pod jednou střechou. Že za logem Centrino objevíte známého výrobce počítačových čipů Intel není zase tak velké překvapení. Novinkou ale je, že namísto obvyklého skládání notebooku ze součástek víceméně podle přání a nápadů výrobců u platformy Centrino dostanou konstruktéři jako základ trojdílný komplet, zaručující požadované parametry. Pod jedním názvem je tak spojen nový mobilní procesor Pentium M, řídicí chipset celého počítače a bezdrátový síťový adaptér Intel Pro/Wireless 2110.

Procesor, který ví, kdy přidat

Největší pozornost ze všech dílů si ale přece jen zaslouží procesor, protože právě jeho optimalizace pro co nejnižší spotřebu elektrické energie (přitom bez omezování výkonu) má hlavní podíl na prodloužené pracovní době Centrino notebooků, a to přibližně na čtyři až pět hodin oproti běžným třem hodinám u normálních přenosných počítačů. Základním úsporným opatřením je inteligentní přizpůsobování taktovací frekvence procesoru a jeho napájecího napětí vykonávaným úlohám. Takže třeba při psaní ve Wordu Pentium M lehce podřimuje a naplno se pustí do práce až kvůli přehrávání filmu z DVD. Další snížení spotřeby pak přináší sofistikované postupy jako tzv. inteligentní předvídání, sdružující vykonávání podobných instrukcí, nebo vylepšená správa dat při přechodech notebooku do „spánku“ a opětovném probouzení. Svou roli určitě hraje i to, že Pentium M se konstrukčně příliš nepodobá běžným notebookovým procesorům Pentium 4-M, přinejmenším kvůli své na 1 MB zvětšené vyrovnávací paměti, která znamená pro většinu aplikací mnohem hladší a bezproblémovější chod.

Dvě alternativy

Druhou oporou Centrina jsou dvě chipové sady. Pro běžného uživatele notebooků to neznamená nic víc, než že se tak jako u stolních počítačů může setkat se dvěma alternativami. Základní chipset 855M počítá se zabudováním externí grafické karty se slušně propustným rozhraním AGP 4x, podporuje kapacitu instalované RAM až do 2 GB a jen tak pro zajímavost, jeho spotřeba energie je méně než 1 W. To je zhruba 40 procent v porovnání s předchozím modelem. Druhý chipset 855GM je prakticky stejný až na integrovanou grafickou kartu Intel Extreme Graphics 2.

Obligatorní bezdrátové připojení

Poslední komponent Centrina, bezdrátová síťová karta, vypadá spíš jako důvod zvýšení spotřeby, ale má v moderním přenosném počítači svoje místo. Stále sílící trend totiž ukazuje, že během několik let se bezdrátové připojením stane přinejmenším u notebooků prakticky povinnou výbavou. Přesto právě tady došlo už při uvedení Centrina k drobným rozporům mezi Intelem a výrobci hardwaru. Řešení Centrina u Wi-Fi bezdrátových sítí prozatím podporuje pouze standard 802.11b s přenosovou rychlostí 11 MB/s, některé značky raději sáhly po vlastním řešení a jen teprve před několika dny oficiálně uznaném protokolu 802.11g s rychlostí až 54 MB/s. Šalamounsky zapeklitou záležitost vyřešil notebook Dell Latitude D400. Má v sobě zabudovánu bezdrátovou síť podle standardu Centrina, na přání je možné zvolit bezdrátové řešení Dell TrueMobile, podporující také rychlejší přenosové standardy. Dobře dokumentuje také skladnost Centrino notebooků a patří k s hmotností 1,67 kg a displejem s úhlopříčkou 12,1 palce k nejmenším strojům z řady Latitude.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít