Kultura i podnikání přispívají k léčení

04. listopadu 2002, 00:00 - Vlastimil Zima
04. listopadu 2002, 00:00

Lázeňský pobyt, vlastně odloučení od rodiny, se někdy může stát jen stýskáním si mezi předepsanými balneologickými procedurami. Proti splínu nenabízejí recept lékaři, ale podnikatelé v lázeňských městech. Privatizační proces českého a moravského lázeňství se stal výzvou jak pro lékaře, tak i pro města i podnikatele v nich.

Lázeňský pobyt, vlastně odloučení od rodiny, se někdy může stát jen stýskáním si mezi předepsanými balneologickými procedurami. Proti splínu nenabízejí recept lékaři, ale podnikatelé v lázeňských městech.

Privatizační proces českého a moravského lázeňství se stal výzvou jak pro lékaře, tak i pro města i podnikatele v nich. „Pro ty, kteří včas pochopili, co znamená udržet si přízeň lázeňského hosta, byla privatizace podnětem,“ soudí Roman Kořán z agentury Aroko působící v západních Čechách. „Bohužel, ukazuje se, že v některých lázeňských místech nemají mimolázeňské aktivity pacientů a návštěvníků města velkou podporu. Možná i proto, že na všechno jsou potřeba peníze a v městských rozpočtech na ně mnohdy nezbývá.“ Města většinou jsou schopna zabezpečit venkovní a parkové úpravy, dotovat městskou dopravu a některé akce kulturního a společenského charakteru. Ale že by šlo o vytvoření celoročního a společného kalendáře akcí pro hosty a občany, se často říci nedá. „Ono jde totiž o chápání pojmu kultura a vyžití volného času pacientů. V Mariánských Lázních převažuje klientela starších osob, pro které i nedaleké golfové hřiště není lákadlem. Ale mají zájem o hudební vystoupení, o společenské akce s módními přehlídkami.“ Divácky velmi úspěšné jsou pravidelné podvečery operních, operetních a populárních melodií v Městském divadle v Mariánských Lázních. Tradicí se též stalo pořádání duchovních, adventních a novoročních koncertů za účasti předních českých umělců - sólistů opery Národního divadla a Státní opery Praha. Pravděpodobně nejstěžejní akcí, kterou ve spolupráci s dalšími organizátory zabezpečuje agentura Aroko, je každoroční Mezinárodní Chopinův festival. Letos se konal již 43. ročník a opět patřil mezi největší chopinovské festivaly v Evropě. Hlavním pořadatelem je Společnost Fryderika Chopina v ČR, město Mariánské Lázně a Reklamní a umělecká agentura Aroko. Letos převzali záštitu nad srpnovým festivalem Petr Pithart, Pavel Dostál a hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. „Spoluorganizování takového festivalu je velkou příležitostí i pro propagaci města a lázeňství jako takového. Snažíme se oslovit především letní lázeňské hosty,“ vysvětluje Roman Kořán. „Již několik let ale pořádáme i autokarové zájezdy pro občany z německých pohraničních měst a obcí. Za kulturou do velkých měst na německé straně mají daleko a my jim nabízíme plnohodnotnou kulturní akci a velké umělecké zážitky za zajímavou cenu.“ Ředitel Kořán ví, o čem hovoří - na grafické stránce propagace pracoval známý Jan Kristofori, na pódiích vystupovali věhlasní umělci z České republiky, polští hosté a také laureáti Chopinovské interpretační soutěže. Mrzí ho ale, že ne vždy tak významnou akci dokáže využít ke své propagaci i samotné město. Pořádání kulturních a společenských akcí má i významný charitativní prvek. Z výtěžku akcí získaly podporu například projekty Dětského domova v Mariánských Lázních, dětská gynekologická ambulance či Nadace Srdce pomáhá.

Z listopadového programu v Mariánských Lázních

SPOLEČENSKÝ DŮM CASINO (20.00)

5. 11. Pozvání do světa operety Slavné operetní a muzikálové melodie v podání operních sólistů divadla J. K. Tyla v Plzni. Zazní především J. Strauss (Cikánský baron), F. Lehár (Veselá vdova, Paganini), E. Kalmán (Čardášová princezna, Hraběnka Marica), C. Zeller (Ptáčník), N. Dostál (Uherská svatba) apod. Účinkují: Růžena Hanusová (soprán), Roman Škoda (tenor), prof. Vojtěch Novák (klavír), Helena Králová (průvodní slovo).

19. 11. Galavečer operních, operetních a populárních melodií Večer slavných operetních árií v provedení členů opery Národního divadla v Praze. Zazní nejznámější melodie světových skladatelů, mimo jiné J. Strauss (Cikánský baron), E. Kalmán (Hraběnka Marica), B. Smetana (Prodaná nevěsta), Manuel de Falla (Tanec ohně), P. I. Čajkovskij (Evžen Oněgin), G. Verdi (Nabucco), F. Loewe (My Fair Lady) aj. Účinkují: Jaroslava Niederlová (soprán), Vladimír Koval (tenor), David Špaňhel (bas), Jan Niederle (violoncello), Přemysl Charvát (klavír). Spoluúčinkuje: Smíšený pěvecký sbor „FONTÁNA“.

Mariánské Lázně nabízejí kromě balneologických procedur také možnost kulturního vyžití. Oblíbená je zvláště Zpívající fontána na kolonádě.

FOTO: ADRIENA BINKOVÁ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít