Kultura i podnikání přispívají k léčení

04. listopadu 2002, 00:00 - Vlastimil Zima
04. listopadu 2002, 00:00

Lázeňský pobyt, vlastně odloučení od rodiny, se někdy může stát jen stýskáním si mezi předepsanými balneologickými procedurami. Proti splínu nenabízejí recept lékaři, ale podnikatelé v lázeňských městech. Privatizační proces českého a moravského lázeňství se stal výzvou jak pro lékaře, tak i pro města i podnikatele v nich.

Lázeňský pobyt, vlastně odloučení od rodiny, se někdy může stát jen stýskáním si mezi předepsanými balneologickými procedurami. Proti splínu nenabízejí recept lékaři, ale podnikatelé v lázeňských městech.

Privatizační proces českého a moravského lázeňství se stal výzvou jak pro lékaře, tak i pro města i podnikatele v nich. „Pro ty, kteří včas pochopili, co znamená udržet si přízeň lázeňského hosta, byla privatizace podnětem,“ soudí Roman Kořán z agentury Aroko působící v západních Čechách. „Bohužel, ukazuje se, že v některých lázeňských místech nemají mimolázeňské aktivity pacientů a návštěvníků města velkou podporu. Možná i proto, že na všechno jsou potřeba peníze a v městských rozpočtech na ně mnohdy nezbývá.“ Města většinou jsou schopna zabezpečit venkovní a parkové úpravy, dotovat městskou dopravu a některé akce kulturního a společenského charakteru. Ale že by šlo o vytvoření celoročního a společného kalendáře akcí pro hosty a občany, se často říci nedá. „Ono jde totiž o chápání pojmu kultura a vyžití volného času pacientů. V Mariánských Lázních převažuje klientela starších osob, pro které i nedaleké golfové hřiště není lákadlem. Ale mají zájem o hudební vystoupení, o společenské akce s módními přehlídkami.“ Divácky velmi úspěšné jsou pravidelné podvečery operních, operetních a populárních melodií v Městském divadle v Mariánských Lázních. Tradicí se též stalo pořádání duchovních, adventních a novoročních koncertů za účasti předních českých umělců - sólistů opery Národního divadla a Státní opery Praha. Pravděpodobně nejstěžejní akcí, kterou ve spolupráci s dalšími organizátory zabezpečuje agentura Aroko, je každoroční Mezinárodní Chopinův festival. Letos se konal již 43. ročník a opět patřil mezi největší chopinovské festivaly v Evropě. Hlavním pořadatelem je Společnost Fryderika Chopina v ČR, město Mariánské Lázně a Reklamní a umělecká agentura Aroko. Letos převzali záštitu nad srpnovým festivalem Petr Pithart, Pavel Dostál a hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. „Spoluorganizování takového festivalu je velkou příležitostí i pro propagaci města a lázeňství jako takového. Snažíme se oslovit především letní lázeňské hosty,“ vysvětluje Roman Kořán. „Již několik let ale pořádáme i autokarové zájezdy pro občany z německých pohraničních měst a obcí. Za kulturou do velkých měst na německé straně mají daleko a my jim nabízíme plnohodnotnou kulturní akci a velké umělecké zážitky za zajímavou cenu.“ Ředitel Kořán ví, o čem hovoří - na grafické stránce propagace pracoval známý Jan Kristofori, na pódiích vystupovali věhlasní umělci z České republiky, polští hosté a také laureáti Chopinovské interpretační soutěže. Mrzí ho ale, že ne vždy tak významnou akci dokáže využít ke své propagaci i samotné město. Pořádání kulturních a společenských akcí má i významný charitativní prvek. Z výtěžku akcí získaly podporu například projekty Dětského domova v Mariánských Lázních, dětská gynekologická ambulance či Nadace Srdce pomáhá.

Z listopadového programu v Mariánských Lázních

SPOLEČENSKÝ DŮM CASINO (20.00)

5. 11. Pozvání do světa operety Slavné operetní a muzikálové melodie v podání operních sólistů divadla J. K. Tyla v Plzni. Zazní především J. Strauss (Cikánský baron), F. Lehár (Veselá vdova, Paganini), E. Kalmán (Čardášová princezna, Hraběnka Marica), C. Zeller (Ptáčník), N. Dostál (Uherská svatba) apod. Účinkují: Růžena Hanusová (soprán), Roman Škoda (tenor), prof. Vojtěch Novák (klavír), Helena Králová (průvodní slovo).

19. 11. Galavečer operních, operetních a populárních melodií Večer slavných operetních árií v provedení členů opery Národního divadla v Praze. Zazní nejznámější melodie světových skladatelů, mimo jiné J. Strauss (Cikánský baron), E. Kalmán (Hraběnka Marica), B. Smetana (Prodaná nevěsta), Manuel de Falla (Tanec ohně), P. I. Čajkovskij (Evžen Oněgin), G. Verdi (Nabucco), F. Loewe (My Fair Lady) aj. Účinkují: Jaroslava Niederlová (soprán), Vladimír Koval (tenor), David Špaňhel (bas), Jan Niederle (violoncello), Přemysl Charvát (klavír). Spoluúčinkuje: Smíšený pěvecký sbor „FONTÁNA“.

Mariánské Lázně nabízejí kromě balneologických procedur také možnost kulturního vyžití. Oblíbená je zvláště Zpívající fontána na kolonádě.

FOTO: ADRIENA BINKOVÁ

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít