Kteří jsou komunisté?

16. prosince 2008, 12:25 - Jan Schneider
16. prosince 2008, 12:25

V televizním pořadu Máte slovo sehrál pozoruhodnou roli europoslanec Miroslav Ransdorf

Moderátorka Michaela Jílková si 20. listopadu v televizním pořadu Máte slovo zvolila za téma komunisty. Pořad byl pozoruhodný především rolí, kterou v něm sehrál europoslanec Miroslav Ransdorf. Pointou je otázka, kdy si jeho protivníci uvědomí, že mu slouží pouze za sparingpartnery se svými hysterickými argumenty typu „ale, vždyť, přece, když, jelikož…!“

Zbourání báboviček

Nejprve dostal výprask exsenátor Martin Mejstřík. Jako významný svazácký funkcionář patřil mezi představitele minulého režimu. To mu však nebrání označovat minulý režim za zločinný a žádat omluvu od všech členů komunistické strany, se skromností sobě vlastní na sebe (a své svazácké druhy) zapomínaje. V pořadu Jílkové se pustil do čtení Komunistického manifestu, aby prokázal zločinnost komunistické ideologie. A skutečně tam našel, že komunisté uznávají pouze násilné svržení současného společenského řádu! Ransdorf mu však zboural bábovičky vysvětlením, že text vznikl v roce 1848, kdy v Evropě vládly absolutistické režimy.
Moderátorka ocitovala bývalého ústavního soudce Vojtěcha Cepla, že protiústavní je již slovo (!) komunismus, čímž navodila prima atmosféru padesátých let. Mezi znaky komunismu dle Cepla prý dále patří koncepce společenských tříd a třídního boje. Tyto pojmy však zavedli konzervativní historici francouzské revoluce, podotkl Ransdorf.

Chybné interpretace

Další z diskutujících, Roman Joch, tuto premisu chytře přijal, aby zkusil zaútočit, že právě komunisté jsou ti, kteří tyto třídy vedou do násilného boje jedné proti druhé. Popletl však chronologii a Ransdorf mu musel připomenout, že onen boj mezi třídami tu již byl před Komunistickým manifestem. Jako reálný materialista se Joch projevil, když usoudil, že ztrátou soukromého vlastnictví by občané přišli o zdroj veškeré své nezávislosti na státu. Z toho „demokraticky“ usoudil, že komunisté by neměli být připuštěni k volbám, nýbrž rozpuštěni. Na to navázal Mejstřík, že současní komunisté jsou „personálně, ideově a registračně spojeni s KSČ“, která byla zákonem prohlášena za zločineckou organizaci, čili oni (Mejstřík a spol.) by vlastně měli do televizního studia na komunisty zavolat policii. (Na svazáky nikoli. Ani na funkcionáře.)
Potom učitel Václav Blahník přirovnal komunismus k náboženství. Bohužel toto téma nebylo dostatečně rozvedeno, ač překvapivě skýtá mnoho paralel a souvislostí. Kromě inkvizice třeba to, jak fundamentalisté čtou „písma svatá“. Jsou totiž přesvědčeni, že každé jednotlivé písmenko napsal Bůh, proto jsou neměnně platná odjakživa dojakživa. Existuje fundamentalismus jak pozitivní, vykládající Písma ve svůj prospěch, tak negativní, vykládající Písma protivníků v jejich neprospěch, což předvedl Mejstřík s Komunistickým manifestem.
„Nedomnívejte se, že bych přišel pokoj dáti na zemi. Nepřišel jsem, abych pokoj uvedl, ale meč“ (Matouš 10,34). Uvedený řecký výraz „machaira“ neznamená nic jiného než „meč, šavle, obětní nůž“. Kdyby bylo avizované Ježíšovo použití meče interpretováno stejně fundamentalisticky, jak Mejstřík vykládá Komunistický manifest, poskytlo by mnoho závažných důvodů posoudit křesťanství z trestněprávního hlediska, zda nejde o hnutí, které směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo nehlásá-li zášť či nenávist.

Intelektuální ticho

Marek Benda pak mile prohlásil, že jeho náboženství je založeno pouze na dobrých lidských vlastnostech, kdežto Ransdorfovo „náboženství“ jen na těch špatných. A oni, komunisté, jsou špatní, protože pořád chtějí nějakou revoluci. Na to Ransdorf vyučoval: „Lidská práva jsou revolučního původu. V Anglii, v USA i ve Francii se prosadila revolucemi.“ V odpověď se ozvalo intelektuální ticho.
Mejstřík nakonec pateticky vyčetl Ransdorfovi, ve kterých všech zákonech ve sněmovně hlasovali komunisté proti jejich přijetí: „Takto si představujete demokracii?“
Ano, právě takto si představujeme demokracii! Demokracie totiž znamená moci hlasovat „dokonce“ i proti Mejstříkovi. Když byl ještě svazákem, to však nešlo.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít