Kterak kolínským pivo zhořklo

11. září 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
11. září 2006, 00:00

ZÁMEK KOLÍNCHÁTRAJÍCÍ POKLADYStředočeské město Kolín má ve svém středu jednu významnou památku - městský zámek. Je pozůstatkem husitského hradu, jeho stav je však žalostný. Město chce další devastaci zabránit, peníze na záchranu ale zatím nemá, míní proto oslovit i soukromé investory.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY ZÁMEK KOLÍN Středočeské město Kolín má ve svém středu jednu významnou památku - městský zámek. Je pozůstatkem husitského hradu, jeho stav je však žalostný. Město chce další devastaci zabránit, peníze na záchranu ale zatím nemá, míní proto oslovit i soukromé investory.

Komplex budov bývalého zámku stojí v severozápadní části historického jádra města a z náměstí k němu vede Zámecká ulice. Nejlépe zachovaným objektem je bývalá brána s brankou v západním předhradí. Oba velké paláce, východní a západní, stojí bez využití, téměř prázdné. Jejich zchátralé budovy se zničenými krovy a staticky narušenými obvodovými zdmi vyžadují urychlenou rekonstrukci.

Objekt je v majetku města, to ale nemá na opravy peníze. V devadesátých letech se podařilo obnovit jen zmíněnou bránu a část předhradí, ostatní budovy již léta chátrají a nedaří se pro ně najít odpovídající využití. Městští zastupitelé proto minulý měsíc vypracovali studii, ve které počítají se záchranou některých částí, ale i s demolicí novějších staveb. V současné době čekají na vyjádření památkářů, které by podle kolínského místostarosty Jiřího Buřiče mělo být známé do měsíce. „Až bude jasné, do jaké podoby se zámek zrekonstruuje, vyhlásí radnice výběrové řízení na stavební firmu a začne shánět peníze,“ říká místostarosta. Podle odhadů bude zapotřebí nejméně 250 milionů korun.

ÚTOČIŠTĚ HUSITŮ

Město Kolín bylo založeno Přemyslem Otakarem II. v padesátých letech 13. století. Současně s ním byl pravděpodobně vybudován i dominikánský klášter, o kterém je první zmínka z roku 1295. Po dobytí Kolína husitskými vojsky byl klášterní konvent roku 1421 vypálen a pobořen, za husitského hejtmana Bedřicha ze Strážnice však znovu nabyl na významu. Roku 1437 totiž začala jeho přestavba na hrad s názvem Lapis refugii (v překladu Kámen útočiště). Nové jméno se ale příliš nevžilo a pevnost byla nazývána stejně jako město.

Roku 1458 získal kolínský hrad Jiří z Poděbrad a připojil ho ke korunním statkům. V dalších dobách byl však objekt často zastavován a o jeho údržbu se příliš nedbalo. Roku 1556, kdy ho Ferdinand I. pronajal Žerotínům, byl již v natolik špatném stavu, že bylo nutné zahájit jeho okamžitou rekonstrukci. Té se ujal Karel ze Žerotína, neobnovil ale původní obranné prvky a objekt přeměnil na pohodlnější renesanční zámek.

Reprezentační funkci plnily budovy až do konce 16. století, za třicetileté války byly ale značně poškozeny a začalo jejich další chátrání. Ve druhé polovině 17. století proběhla přestavba části zámku na pivovar a původní opevnění začalo postupně splývat s městskou zástavbou. Radikální zásah do celého areálu přinesla i stavba železnice Praha-Olomouc z let 1842 až 1845, při níž bylo zbořeno několik budov.

MARNÁ SNAHA SDRUŽENÍ

Roku 1862 koupil kolínský velkostatek rytíř František Horský a pro potřeby pivovaru uzpůsobil celý zámek. Koncem 19. století se majitelem stala akciová společnost Zámecký pivovar, která objekty vlastnila až do roku 1945. Po znárodnění přešel areál pod správu Středočeských pivovarů a vařily se zde například piva Perla, Furiant a speciální Kolínská čtrnáctka.

Roku 1987 byla výroba piva ukončena a po roce 1989 připadly objekty městu. To začalo uvažovat, jak bývalý zámek dále využít, s původně plánovanou přeměnou na hotel ale kolínští obyvatelé nesouhlasili. Roku 2002 byla budoucnost areálu stále nejasná, vzniklo proto občanské sdružení Lapis refugii, které se pokusilo zpracovat studii na co nejcitlivější záchranu památky. Radnice však nakonec dala přednost vlastnímu návrhu a o pronájmu se předběžně domluvila s firmou G-Reality.

Podle nejnovějšího vývoje událostí se ale zdá, že ani tato společnost zámek nezíská. „Protože jsme se dostali blízko k možnostem čerpat peníze z jiných zdrojů, nechceme prozatím uzavírat žádný závazek, který by mohl naše plány narušit,“ uzavírá místostarosta Buřič.

**POPIS OBJEKTU

Název zámek Kolín

Místo Kolín

Kraj Středočeský

Adresa č. p. 545

Typ zámek/pivovar

Stav zchátralý

Využití částečné

Kult. památka od roku 1958

Vlastník město Kolín

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít