KSČM NA SVÉM SJEZDU HOVOŘILA l O PODPOŘE PODNIKÁNÍ

24. května 2004, 00:00 - Stranu připravila ANDREA CERQUEIROVÁ
24. května 2004, 00:00

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit. V KSČM působí několik stovek podnikatelů. "Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů.

**Podnikání je slučitelné se socializmem, domnívají se komunisté

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit.

V KSČM působí několik stovek podnikatelů. „Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů. Mnozí z nich byli vypuzeni z podnikové sféry a přinuceni pracovat coby osoby samostatně výdělečně činné. Jiní se dobrovolně pustili do drobného či středního podnikání. Byli bychom hloupí, kdybychom s nimi nespolupracovali a nepodporovali je,“ říká komunistický poslanec Jaromír Kohlíček.

Komunisté však zároveň neopouštějí své stěžejní stanovisko: „Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalizmus,“ potvrzuje jejich sjezdové prohlášení Naděje pro Českou republiku. Podnikání ale považují za slučitelné se „sociálně spravedlivou společností“, o kterou z dlouhodobého hlediska usilují. Podle svého dokumentu podporují všechny formy vlastnictví - státní, družstevní i soukromé.

Mezi hlavní komunistické priority patří především náprava hospodářských poměrů a podpora poctivého a sociálně citlivého podnikatelského úsilí založeného na tvorbě hodnot. Komunisté chtějí realizovat společné projekty krajských zastupitelstev a hospodářských komor s důrazem na rozvoj regionální infrastruktury a prioritních oborů strojírenství, mikroelektroniky, zemědělství či potravinářství.

Na co by komunisté mohli mít v nejbližší době reálný vliv, jsou daně. Prosazují zvýšení podílu přímých daní, protože podle nich zohledňují spravedlivější rozložení daňového břemene. Jedná se například o spotřební daně z benzinu či cigaret nebo daně z nemovitostí. Naopak jsou pro snižování podílu daní nepřímých, jako je daň z přidané hodnoty.

K poctivosti by chtěli komunisté motivovat podnikatele daňovým bonusem za včasné a řádné zaplacení daní. Těm, kteří daně neplatí, by naopak nadělili tvrdý postih. Stálicemi vjejich programu jsou povinnost prokazovat původ majetku nad určitou finanční hranici, daně z luxusního zboží a vyšší daně pro ty, kteří nejvíce vydělávají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít