KSČM NA SVÉM SJEZDU HOVOŘILA l O PODPOŘE PODNIKÁNÍ

24. května 2004, 00:00 - Stranu připravila ANDREA CERQUEIROVÁ
24. května 2004, 00:00

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit. V KSČM působí několik stovek podnikatelů. "Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů.

**Podnikání je slučitelné se socializmem, domnívají se komunisté

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit.

V KSČM působí několik stovek podnikatelů. „Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů. Mnozí z nich byli vypuzeni z podnikové sféry a přinuceni pracovat coby osoby samostatně výdělečně činné. Jiní se dobrovolně pustili do drobného či středního podnikání. Byli bychom hloupí, kdybychom s nimi nespolupracovali a nepodporovali je,“ říká komunistický poslanec Jaromír Kohlíček.

Komunisté však zároveň neopouštějí své stěžejní stanovisko: „Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalizmus,“ potvrzuje jejich sjezdové prohlášení Naděje pro Českou republiku. Podnikání ale považují za slučitelné se „sociálně spravedlivou společností“, o kterou z dlouhodobého hlediska usilují. Podle svého dokumentu podporují všechny formy vlastnictví - státní, družstevní i soukromé.

Mezi hlavní komunistické priority patří především náprava hospodářských poměrů a podpora poctivého a sociálně citlivého podnikatelského úsilí založeného na tvorbě hodnot. Komunisté chtějí realizovat společné projekty krajských zastupitelstev a hospodářských komor s důrazem na rozvoj regionální infrastruktury a prioritních oborů strojírenství, mikroelektroniky, zemědělství či potravinářství.

Na co by komunisté mohli mít v nejbližší době reálný vliv, jsou daně. Prosazují zvýšení podílu přímých daní, protože podle nich zohledňují spravedlivější rozložení daňového břemene. Jedná se například o spotřební daně z benzinu či cigaret nebo daně z nemovitostí. Naopak jsou pro snižování podílu daní nepřímých, jako je daň z přidané hodnoty.

K poctivosti by chtěli komunisté motivovat podnikatele daňovým bonusem za včasné a řádné zaplacení daní. Těm, kteří daně neplatí, by naopak nadělili tvrdý postih. Stálicemi vjejich programu jsou povinnost prokazovat původ majetku nad určitou finanční hranici, daně z luxusního zboží a vyšší daně pro ty, kteří nejvíce vydělávají.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít