KSČM NA SVÉM SJEZDU HOVOŘILA l O PODPOŘE PODNIKÁNÍ

24. května 2004, 00:00 - Stranu připravila ANDREA CERQUEIROVÁ
24. května 2004, 00:00

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit. V KSČM působí několik stovek podnikatelů. "Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů.

**Podnikání je slučitelné se socializmem, domnívají se komunisté

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit.

V KSČM působí několik stovek podnikatelů. „Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů. Mnozí z nich byli vypuzeni z podnikové sféry a přinuceni pracovat coby osoby samostatně výdělečně činné. Jiní se dobrovolně pustili do drobného či středního podnikání. Byli bychom hloupí, kdybychom s nimi nespolupracovali a nepodporovali je,“ říká komunistický poslanec Jaromír Kohlíček.

Komunisté však zároveň neopouštějí své stěžejní stanovisko: „Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalizmus,“ potvrzuje jejich sjezdové prohlášení Naděje pro Českou republiku. Podnikání ale považují za slučitelné se „sociálně spravedlivou společností“, o kterou z dlouhodobého hlediska usilují. Podle svého dokumentu podporují všechny formy vlastnictví - státní, družstevní i soukromé.

Mezi hlavní komunistické priority patří především náprava hospodářských poměrů a podpora poctivého a sociálně citlivého podnikatelského úsilí založeného na tvorbě hodnot. Komunisté chtějí realizovat společné projekty krajských zastupitelstev a hospodářských komor s důrazem na rozvoj regionální infrastruktury a prioritních oborů strojírenství, mikroelektroniky, zemědělství či potravinářství.

Na co by komunisté mohli mít v nejbližší době reálný vliv, jsou daně. Prosazují zvýšení podílu přímých daní, protože podle nich zohledňují spravedlivější rozložení daňového břemene. Jedná se například o spotřební daně z benzinu či cigaret nebo daně z nemovitostí. Naopak jsou pro snižování podílu daní nepřímých, jako je daň z přidané hodnoty.

K poctivosti by chtěli komunisté motivovat podnikatele daňovým bonusem za včasné a řádné zaplacení daní. Těm, kteří daně neplatí, by naopak nadělili tvrdý postih. Stálicemi vjejich programu jsou povinnost prokazovat původ majetku nad určitou finanční hranici, daně z luxusního zboží a vyšší daně pro ty, kteří nejvíce vydělávají.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít