KSČM NA SVÉM SJEZDU HOVOŘILA l O PODPOŘE PODNIKÁNÍ

24. května 2004, 00:00 - Stranu připravila ANDREA CERQUEIROVÁ
24. května 2004, 00:00

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit. V KSČM působí několik stovek podnikatelů. "Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů.

**Podnikání je slučitelné se socializmem, domnívají se komunisté

Komunisté jsou nyní podle průzkumů druhou nejsilnější stranou. Jejich vliv na podnikatelské podmínky v ČR se tedy brzy může výrazně zvýšit.

V KSČM působí několik stovek podnikatelů. „Mnohem více se jich rekrutuje z řad sympatizantů. Mnozí z nich byli vypuzeni z podnikové sféry a přinuceni pracovat coby osoby samostatně výdělečně činné. Jiní se dobrovolně pustili do drobného či středního podnikání. Byli bychom hloupí, kdybychom s nimi nespolupracovali a nepodporovali je,“ říká komunistický poslanec Jaromír Kohlíček.

Komunisté však zároveň neopouštějí své stěžejní stanovisko: „Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalizmus,“ potvrzuje jejich sjezdové prohlášení Naděje pro Českou republiku. Podnikání ale považují za slučitelné se „sociálně spravedlivou společností“, o kterou z dlouhodobého hlediska usilují. Podle svého dokumentu podporují všechny formy vlastnictví - státní, družstevní i soukromé.

Mezi hlavní komunistické priority patří především náprava hospodářských poměrů a podpora poctivého a sociálně citlivého podnikatelského úsilí založeného na tvorbě hodnot. Komunisté chtějí realizovat společné projekty krajských zastupitelstev a hospodářských komor s důrazem na rozvoj regionální infrastruktury a prioritních oborů strojírenství, mikroelektroniky, zemědělství či potravinářství.

Na co by komunisté mohli mít v nejbližší době reálný vliv, jsou daně. Prosazují zvýšení podílu přímých daní, protože podle nich zohledňují spravedlivější rozložení daňového břemene. Jedná se například o spotřební daně z benzinu či cigaret nebo daně z nemovitostí. Naopak jsou pro snižování podílu daní nepřímých, jako je daň z přidané hodnoty.

K poctivosti by chtěli komunisté motivovat podnikatele daňovým bonusem za včasné a řádné zaplacení daní. Těm, kteří daně neplatí, by naopak nadělili tvrdý postih. Stálicemi vjejich programu jsou povinnost prokazovat původ majetku nad určitou finanční hranici, daně z luxusního zboží a vyšší daně pro ty, kteří nejvíce vydělávají.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít