Krvavý filmový počin (ne)mladistvých intelektuálů

26. dubna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
26. dubna 2004, 00:00

NOVÝ ČESKÝ FILM CHOKING HAZARD BY SE MOHL JMENOVAT "ANEB KDYŽ SE BAVÍ KRITICI". PRÁVĚ Z JEJICH ŘAD TOTIŽ VZEŠLI REŽISÉR MAREK DOBEŠ A SCENÁRISTA ŠTĚPÁN KOPŘIVA, SPOLUAUTOR HUDBY FRANTIŠEK FUKA I PŘEDSTAVITEL HLAVNÍ ZOMBIE PUBLICISTA ONDŘEJ NEFF.

Na debut se z hlediska kritiky vztahují trochu jiná pravidla, jde hlavně o to prokázat talent a filmařskou erudici. Po této stránce lze tuto hravě odpudivou parodii krvavých zombie hororů, plnou krve a stříkajících mozků označit za nadějné dílko, i když ne všechno se ideálně vydařilo a nelze přehlédnout řadu začátečnických chyb. Film však není trapný, tvůrci přesně věděli, co chtějí. Technicky je film velmi slušně zvládnutý, rocková hudba dobře dokresluje atmosféru, jen se o ni film až moc opírá, stejně jako o brilantní herectví Jaroslava Duška. Ten se sice nijak nesnaží přehrávat ostatní, jde mu to však jen těžko - zatímco on si ví před kamerou dokonale rady, režijní vedení jeho ne tak zkušených kolegů má velké výkyvy. I to odhaluje základní a hlavní slabinu filmu, kterou je scénář, jenž nabízí značně děravý příběh nesourodé skupiny lidí, pátrajících pod vedením slepého filozofa po smyslu života. Ti jsou znenadání likvidováni přesilou krvežíznivých zombie myslivců. Pár dobrých základních nápadů, gagů a improvizací, a dál už pořád jen to samé, krvavý masakr až do omrzení, bez překvapení, nápadu a kupodivu i patřičné dávky humoru. Bezradnost, jak s prostinkým příběhem dostát celovečerní stopáži, tvůrci zastírají samoúčelnými formálními hříčkami a vršením stále brutálnějších scén. Ty najdou jistě odezvu u divácké kategorie náctiletých, pro které může film představovat dokonce kultovní podívanou. Bylo by však nespravedlivé tvrdit, že tvůrcům šlo o to, trefit se do zdevastovaného vkusu mladistvých požíračů krvavých béček. Vedle toho, že tvůrci sami se dobře bavili, Choking Hazard prozrazuje i režijní cit pro akci, odvahu jít novými cestami a talent zrealizovat vše za směšné peníze (rozpočet byl tři miliony korun), bez grantů a podpory ČT. Víc však zřejmě napoví až jejich další film, který snad už nebude tak hazardním pokusem s žaludky diváků.

(Choking Hazard ČR, 2004; Scénář: Štěpán Kopřiva; Režie: Marek Dobeš; Hrají: Jaroslav Dušek, Jan Dolanský, Kamil Švejda, Anna Fialková, Eva Janoušková, Dáda Patrasová.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít