Krvavý filmový počin (ne)mladistvých intelektuálů

26. dubna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
26. dubna 2004, 00:00

NOVÝ ČESKÝ FILM CHOKING HAZARD BY SE MOHL JMENOVAT "ANEB KDYŽ SE BAVÍ KRITICI". PRÁVĚ Z JEJICH ŘAD TOTIŽ VZEŠLI REŽISÉR MAREK DOBEŠ A SCENÁRISTA ŠTĚPÁN KOPŘIVA, SPOLUAUTOR HUDBY FRANTIŠEK FUKA I PŘEDSTAVITEL HLAVNÍ ZOMBIE PUBLICISTA ONDŘEJ NEFF.

Na debut se z hlediska kritiky vztahují trochu jiná pravidla, jde hlavně o to prokázat talent a filmařskou erudici. Po této stránce lze tuto hravě odpudivou parodii krvavých zombie hororů, plnou krve a stříkajících mozků označit za nadějné dílko, i když ne všechno se ideálně vydařilo a nelze přehlédnout řadu začátečnických chyb. Film však není trapný, tvůrci přesně věděli, co chtějí. Technicky je film velmi slušně zvládnutý, rocková hudba dobře dokresluje atmosféru, jen se o ni film až moc opírá, stejně jako o brilantní herectví Jaroslava Duška. Ten se sice nijak nesnaží přehrávat ostatní, jde mu to však jen těžko - zatímco on si ví před kamerou dokonale rady, režijní vedení jeho ne tak zkušených kolegů má velké výkyvy. I to odhaluje základní a hlavní slabinu filmu, kterou je scénář, jenž nabízí značně děravý příběh nesourodé skupiny lidí, pátrajících pod vedením slepého filozofa po smyslu života. Ti jsou znenadání likvidováni přesilou krvežíznivých zombie myslivců. Pár dobrých základních nápadů, gagů a improvizací, a dál už pořád jen to samé, krvavý masakr až do omrzení, bez překvapení, nápadu a kupodivu i patřičné dávky humoru. Bezradnost, jak s prostinkým příběhem dostát celovečerní stopáži, tvůrci zastírají samoúčelnými formálními hříčkami a vršením stále brutálnějších scén. Ty najdou jistě odezvu u divácké kategorie náctiletých, pro které může film představovat dokonce kultovní podívanou. Bylo by však nespravedlivé tvrdit, že tvůrcům šlo o to, trefit se do zdevastovaného vkusu mladistvých požíračů krvavých béček. Vedle toho, že tvůrci sami se dobře bavili, Choking Hazard prozrazuje i režijní cit pro akci, odvahu jít novými cestami a talent zrealizovat vše za směšné peníze (rozpočet byl tři miliony korun), bez grantů a podpory ČT. Víc však zřejmě napoví až jejich další film, který snad už nebude tak hazardním pokusem s žaludky diváků.

(Choking Hazard ČR, 2004; Scénář: Štěpán Kopřiva; Režie: Marek Dobeš; Hrají: Jaroslav Dušek, Jan Dolanský, Kamil Švejda, Anna Fialková, Eva Janoušková, Dáda Patrasová.)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít