Krvavý filmový počin (ne)mladistvých intelektuálů

26. dubna 2004, 00:00 - DANA VÍTOVÁ
26. dubna 2004, 00:00

NOVÝ ČESKÝ FILM CHOKING HAZARD BY SE MOHL JMENOVAT "ANEB KDYŽ SE BAVÍ KRITICI". PRÁVĚ Z JEJICH ŘAD TOTIŽ VZEŠLI REŽISÉR MAREK DOBEŠ A SCENÁRISTA ŠTĚPÁN KOPŘIVA, SPOLUAUTOR HUDBY FRANTIŠEK FUKA I PŘEDSTAVITEL HLAVNÍ ZOMBIE PUBLICISTA ONDŘEJ NEFF.

Na debut se z hlediska kritiky vztahují trochu jiná pravidla, jde hlavně o to prokázat talent a filmařskou erudici. Po této stránce lze tuto hravě odpudivou parodii krvavých zombie hororů, plnou krve a stříkajících mozků označit za nadějné dílko, i když ne všechno se ideálně vydařilo a nelze přehlédnout řadu začátečnických chyb. Film však není trapný, tvůrci přesně věděli, co chtějí. Technicky je film velmi slušně zvládnutý, rocková hudba dobře dokresluje atmosféru, jen se o ni film až moc opírá, stejně jako o brilantní herectví Jaroslava Duška. Ten se sice nijak nesnaží přehrávat ostatní, jde mu to však jen těžko - zatímco on si ví před kamerou dokonale rady, režijní vedení jeho ne tak zkušených kolegů má velké výkyvy. I to odhaluje základní a hlavní slabinu filmu, kterou je scénář, jenž nabízí značně děravý příběh nesourodé skupiny lidí, pátrajících pod vedením slepého filozofa po smyslu života. Ti jsou znenadání likvidováni přesilou krvežíznivých zombie myslivců. Pár dobrých základních nápadů, gagů a improvizací, a dál už pořád jen to samé, krvavý masakr až do omrzení, bez překvapení, nápadu a kupodivu i patřičné dávky humoru. Bezradnost, jak s prostinkým příběhem dostát celovečerní stopáži, tvůrci zastírají samoúčelnými formálními hříčkami a vršením stále brutálnějších scén. Ty najdou jistě odezvu u divácké kategorie náctiletých, pro které může film představovat dokonce kultovní podívanou. Bylo by však nespravedlivé tvrdit, že tvůrcům šlo o to, trefit se do zdevastovaného vkusu mladistvých požíračů krvavých béček. Vedle toho, že tvůrci sami se dobře bavili, Choking Hazard prozrazuje i režijní cit pro akci, odvahu jít novými cestami a talent zrealizovat vše za směšné peníze (rozpočet byl tři miliony korun), bez grantů a podpory ČT. Víc však zřejmě napoví až jejich další film, který snad už nebude tak hazardním pokusem s žaludky diváků.

(Choking Hazard ČR, 2004; Scénář: Štěpán Kopřiva; Režie: Marek Dobeš; Hrají: Jaroslav Dušek, Jan Dolanský, Kamil Švejda, Anna Fialková, Eva Janoušková, Dáda Patrasová.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít