Krizi nejlépe čelily soukromé firmy, nejhůře státní sektor

24. února 2011, 17:14 - ČTK
24. února 2011, 17:14

Hospodářskou krizi v Česku nejlépe zvládaly soukromé firmy. Příznivějšího výsledku ve srovnání například se státním sektorem ale dosáhly za cenu výrazného omezení nákupů, investic i ochoty brát si úvěry.

Foto: Profimedia

V období hospodářského útlumu se naopak nevedlo státnímu sektoru a finančním institucím, které se poprvé v historii ocitly ve schodku. Řekla to dnes analytička Českého statistického úřadu (ČSÚ) Drahomíra Dubská.

Přebytek příjmů nad výdaji ve firemním sektoru v roce 2009 byl 264 miliard korun, uvedl ČSÚ s tím, že v budoucnu se může kladný výsledek dosažený díky nízkým investicím projevit negativně. “Projeví se to v tempu (hospodářského) růstu v následujících letech,“ řekla Dubská. Firmy předloni podstatně ovlivnil pokles poptávky. V letech 2000 až 2007 si firmy podstatně půjčovaly, takže se pravidelně ocitaly v deficitu. V roce 2008 jim už ovšem peníze oproti výdajům a půjčkám přebývaly, protože nenakupovaly a nemusely platit za úroky z úvěrů.

Produkce jim klesla o 842 miliard korun, hrubá přidaná hodnota poklesla o 41 miliard korun. Pokud jde o ziskovost, byl zaznamenán její pokles v roce 2008, v roce 2009 již ovšem mírně rostla.

Pokud jde o finanční sektor, zaznamenal poprvé v historii schodek. V roce 2009 došlo k poklesu zisku asi o 40 miliard. Oproti zahraničí měly ovšem české finanční instituce tu výhodu, že na rozdíl od zahraničních nebyly postiženy riskantními finančními operacemi, na kterém doplatily světové banky.

Nejhůře krizi odnesl státní sektor, kam kromě vládních financí patří i hospodaření obcí, krajů či zdravotních pojišťoven. Ještě hůře ale dopadly země Evropské unie, které byly nuceny sanovat banky. Do budoucna ale podle Dubské lze předpokládat, že se v EU takový propad nebude opakovat, protože finanční stav bank se bude zlepšovat a budou vracet peníze.

Na hospodaření státního sektoru měly přitom vliv jak příjmy, tak výdaje. Na příjmové straně zaznamenal vládní sektor propad o 66 miliard korun, na výdajové straně byl naopak nárůst o 31 miliard korun. Celkem byl deficit 209 miliard.

Za počátek krize je pokládáno září 2008, kdy ve Spojených státech došlo ke znárodnění dvou hypotečních bank. V České republice se projevila především poklesem HDP, zvýšenou nezaměstnaností, spotřeby, zahraničního obchodu a investic, nikoliv problémy s bankovními institucemi, jako tomu bylo jinde v Evropě. Za její vrchol je pokládán rok 2009.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít