Krize ve stavebnictví, rozpad trhu prý nenastal

14. srpna 2006, 00:00 - Zdeněk Kubín
14. srpna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Zanedbané budovy i byty vyžadují v brzké době miliardové investice Pokud má nějaké průmyslové odvětví šanci rychle vzlétnout jako bájný ptát Fénix z popela recese naší ekonomiky a vlastní krize odbytu, pak je to zřejmě stavebnictví.

PSALI JSME PŘED 15 LETY Zanedbané budovy i byty vyžadují v brzké době miliardové investice Pokud má nějaké průmyslové odvětví šanci rychle vzlétnout jako bájný ptát Fénix z popela recese naší ekonomiky a vlastní krize odbytu, pak je to zřejmě stavebnictví. Toto tvrzení se může zdát odvážné, ale porovnání stran dal a má dáti to naznačuje. Krizi stavebnictví nikdo nezastírá. Ředitel oboru rozvoje stavebnictví ministerstva průmyslu ČR Zdeněk Hemer se však domnívá, že situaci nelze definovat jako rozpad trhu. A to ani přesto, že dosud poklesla stavební výroba u podniků, jejichž zakladatelem je ministerstvo, asi o 40 procent. Z toho zhruba tři procenta nahrazují soukromníci. Odhady poklesu pro letošní rok se však pohybují mezi 50-60 procenty. „ODSOUZENÍ“ A OHROŽENÍ Ministerstvo průmyslu ČR je názoru, že na stavebním trhu se rychle vyrovnala nabídka a poptávka. (Podle situace mnoha podniků se však zdá, že nabídka poptávku značně převyšuje.) Dochází ke změně struktury podniků, např. z původních 77 vzniklo asi 500 nových, nemluvě o nových firmách. Ministerstvo každý měsíc vyhodnocuje ekonomickou situaci a perspektivnost uvedených 500 podniků. Ty, jejichž odbyt trvale klesá, sledují zmocněnci ministerstva. Ohroženy jsou jak stavební podniky, tak výrobci stavebních hmot. Lokálně se již např. projevuje přebytek cihel, což nastoluje otázku uzavřít některé cihelny. Nejvíce visí Damoklův meč likvidace nad podniky zabývajícími se inženýrskými, projektovými a dopravně mechanizačními činnostmi. Tam, kde rozbory ukazují trvalý pokles a nedaří se zavést účinná ozdravovací opatření, se připravuje zánik. A to dřív, než budou aktiva získaná likvidací převýšena pasivy podniku. Zatím byly do likvidace zařazeny spíše menší podniky, jen dva či tři měly přes 500 zaměstnanců. JASNÉ POČTY?**

Kdy nastane očekávaná investiční aktivita, zatím nikdo nemůže přesně říct. Ale některá fakta jsou jasná. Například rozestavěná bytová výstavba potřebuje k dokončení 32 miliardy Kčs. Státní rozpočet pro ni letos vyčlenil sedm miliard, příští rok by měly přijít další. Od roku 1993, kdy má být zavedena nová daňová soustava, se počítá, že zbývající prostředky poskytnou obce a města.

Další investice budou vyžadovat komunikace. Tak stavba dálnice D 5 (Praha-Plzeň-Rozvadov) je řešena konsorciem zahraničních investorů, přičemž se zvažuje podobný systém jako je i v Itálii či Francii (výběr mýta). Ministerstvo iniciuje také výstavbu dálnice D8 z Prahy do Drážďan a staronové německé metropole Berlína. D 8 by měla být projektována a stavěna hned od počátku komplexně - s potřebnou infrastrukturou (benzinovými čerpadly, odpočívadly, občerstveními, motely).

Pokles bytové výstavby nutí podniky orientovat se na rekonstrukce domů, nástavby apod. Právě rekonstrukce budou v dohledné době potřebovat značné investice. Podle odhadu ministerstva je zanedbanost stavebního fondu taková, že bude vyžadovat v celé ČSFR náklady zhruba 400 miliard korun, v České republice to bude asi 250 miliard korun.

Profit č. 33/1991

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít