Krize ve stavebnictví, rozpad trhu prý nenastal

14. srpna 2006, 00:00 - Zdeněk Kubín
14. srpna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Zanedbané budovy i byty vyžadují v brzké době miliardové investice Pokud má nějaké průmyslové odvětví šanci rychle vzlétnout jako bájný ptát Fénix z popela recese naší ekonomiky a vlastní krize odbytu, pak je to zřejmě stavebnictví.

PSALI JSME PŘED 15 LETY Zanedbané budovy i byty vyžadují v brzké době miliardové investice Pokud má nějaké průmyslové odvětví šanci rychle vzlétnout jako bájný ptát Fénix z popela recese naší ekonomiky a vlastní krize odbytu, pak je to zřejmě stavebnictví. Toto tvrzení se může zdát odvážné, ale porovnání stran dal a má dáti to naznačuje. Krizi stavebnictví nikdo nezastírá. Ředitel oboru rozvoje stavebnictví ministerstva průmyslu ČR Zdeněk Hemer se však domnívá, že situaci nelze definovat jako rozpad trhu. A to ani přesto, že dosud poklesla stavební výroba u podniků, jejichž zakladatelem je ministerstvo, asi o 40 procent. Z toho zhruba tři procenta nahrazují soukromníci. Odhady poklesu pro letošní rok se však pohybují mezi 50-60 procenty. „ODSOUZENÍ“ A OHROŽENÍ Ministerstvo průmyslu ČR je názoru, že na stavebním trhu se rychle vyrovnala nabídka a poptávka. (Podle situace mnoha podniků se však zdá, že nabídka poptávku značně převyšuje.) Dochází ke změně struktury podniků, např. z původních 77 vzniklo asi 500 nových, nemluvě o nových firmách. Ministerstvo každý měsíc vyhodnocuje ekonomickou situaci a perspektivnost uvedených 500 podniků. Ty, jejichž odbyt trvale klesá, sledují zmocněnci ministerstva. Ohroženy jsou jak stavební podniky, tak výrobci stavebních hmot. Lokálně se již např. projevuje přebytek cihel, což nastoluje otázku uzavřít některé cihelny. Nejvíce visí Damoklův meč likvidace nad podniky zabývajícími se inženýrskými, projektovými a dopravně mechanizačními činnostmi. Tam, kde rozbory ukazují trvalý pokles a nedaří se zavést účinná ozdravovací opatření, se připravuje zánik. A to dřív, než budou aktiva získaná likvidací převýšena pasivy podniku. Zatím byly do likvidace zařazeny spíše menší podniky, jen dva či tři měly přes 500 zaměstnanců. JASNÉ POČTY?**

Kdy nastane očekávaná investiční aktivita, zatím nikdo nemůže přesně říct. Ale některá fakta jsou jasná. Například rozestavěná bytová výstavba potřebuje k dokončení 32 miliardy Kčs. Státní rozpočet pro ni letos vyčlenil sedm miliard, příští rok by měly přijít další. Od roku 1993, kdy má být zavedena nová daňová soustava, se počítá, že zbývající prostředky poskytnou obce a města.

Další investice budou vyžadovat komunikace. Tak stavba dálnice D 5 (Praha-Plzeň-Rozvadov) je řešena konsorciem zahraničních investorů, přičemž se zvažuje podobný systém jako je i v Itálii či Francii (výběr mýta). Ministerstvo iniciuje také výstavbu dálnice D8 z Prahy do Drážďan a staronové německé metropole Berlína. D 8 by měla být projektována a stavěna hned od počátku komplexně - s potřebnou infrastrukturou (benzinovými čerpadly, odpočívadly, občerstveními, motely).

Pokles bytové výstavby nutí podniky orientovat se na rekonstrukce domů, nástavby apod. Právě rekonstrukce budou v dohledné době potřebovat značné investice. Podle odhadu ministerstva je zanedbanost stavebního fondu taková, že bude vyžadovat v celé ČSFR náklady zhruba 400 miliard korun, v České republice to bude asi 250 miliard korun.

Profit č. 33/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít