Krize v ČSSD zachránila Milanu Chovanci kariéru

11. listopadu 2013, 06:45 - David Klimeš
11. listopadu 2013, 06:45

Jako jediný hejtman ČSSD prohrál Milan Chovanec minulý rok krajské volby s ODS. Jako volební manažer ČSSD nese největší vinu za hubené vítězství strany ve sněmovních volbách. Za zády předsedy strany se účastnil schůzky u prezidenta a pokusil se ho svrhnout. Přesto nakonec dokázal ve straně posílit.

Plzeňský hejtman Milan Chovanec za poslední rok zásadně změnil svůj život. Ze 180 kilogramů své váhy dokázal shodit tvrdou dietou přes 60 kilo. Z řady nevýrazných sociálnědemokratických hejtmanů se také na jaře rozhodl vystoupit se svou kandidaturou na místopředsedu strany. A s podporou tábora Michala Haška uspěl. S jeho podporou se stal i volebním manažerem pro volby do Poslanecké sněmovny. Zasedl i ve stínové vládě ČSSD. Vrchol raketového vzestupu v ČSSD si ale přichystal až po volbách. Nejprve vsadil na Michala Haška a účastnil se jím organizované povolební schůzky u prezidenta Miloše Zemana. Jakmile se ale ukázalo, že mocenské přepřahání ve straně drhne, přeběhl rychle na stranu předsedy Bohuslava Sobotky a vyhlásil svou pravděpodobně nejznámější větu: „Buď lžu já, nebo pan Hašek.“

„Turbostudent“ Bc. Chovanec

Plzeňský kraj už podruhé bude mít hejtmana, pro kterého je správa regionu jen předstupněm k celostátní politice. V roce 2010 takto z Plzeňska do Poslanecké sněmovny odešla hejtmanka Milada Emmerová, nyní totéž o tři roky později zopakuje její nástupce Chovanec. „Devátého prosince je krajské zastupitelstvo, kde definitivně jednu funkci složím. V tuto chvíli to vypadá, že spíš složím funkci hejtmana,“ prohlásil Chovanec. A na rozdíl od Emmerové možná získá k poslaneckému mandátu i ministerstvo dopravy od Sobotky jako vděk za podporu ve vnitrostranické krizi.

Milan Chovanec má bohatou sociálnědemokratickou historii. Jeho dědeček František byl předním předválečným plzeňským sociálním demokratem. Jeho vnuk do ČSSD vstoupil ale až v roce 1997. Plzeňského zastupitele si v roce 2008 vybrala jako ekonomického náměstka hejtmanka Emmerová. A pro opozici byl Chovanec občas snadný terč. V roce 2010 například našel na účtech Plzeňského kraje 600 milionů. Byl autorem dosti složitého systému vracení zdravotnických poplatků. A už jako hejtman musel vypořádávat skoro stomilionovou pokutu za chyby v čerpání eurofondů.

Přesto v roce 2010 Chovanec s podporou komunistů Emmerovou ve funkci hejtmana nahradil. V roce 2012 se „vyznamenal“ v krajských volbách. Přestože pravicová vláda byla tou dobou velmi nepopulární, ODS dokázala přesto v jednom kraji zvítězit. Právě v Plzeňském. Druhé ČSSD ale stačila podpora komunistů, aby se Chovanec udržel u moci.

Ještě před zvolením hejtmanem Chovanec musel čelit kauze svého podezřelého studia na Západočeské univerzitě. Škola chtěla sebrat tituly „turbostudentům“, kteří vystudovali podezřele rychle. Mezi nimi byl i bakalář Chovanec, který tříletý cyklus stihl ani ne za rok. Nakonec mu titul zůstal, Chovanec tvrdí, že vše bylo v pořádku, nicméně studia má za „nejhloupější nápad mého života“. Po kauze se rozhodl, že titul nebude užívat: „Bakalářský titul nebudu užívat po dobu výkonu veřejných funkcí“. Například na anglických stránkách ČSSD však návštěvníky vítá Bc. Milan Chovanec.

Za Haška, za Sobotku

Plzeňský hejtman se na stranu Haškova křídla jasně přiklonil na jarním sjezdu ČSSD. Podpořil Haška na post statutárního místopředsedy. Na oplátku se mu dostalo podpory v boji o místopředsednictví proti Sobotkovu chráněnci Jiřímu Dienstbierovi. Hašek se na něj mohl spolehnout. Když se ustavovala vláda Jiřího Rusnoka, Chovanec byl pro jeho podporu. Hašek si Chovance zjevně tak oblíbil, že ho vzal na tajnou schůzku o volební noci k Zemanovi. A druhý den se konala fraška, kdy za slabý volební výsledek vyzval volební manažer Chovanec k rezignaci předsedu strany.

Během dvou dnů ale Chovanec změnil strany, stal se podporovatelem předsedy. Sobotka na oplátku nechce jako u jediného z lánské schůzky jeho hlavu. A je pravděpodobné, že tím vděk od Sobotky nejspíše ještě nekončí.

Milan Chovanec
Narodil se 31. ledna 1970 v Plzni. Vystudoval střední ekonomickou školu, po roce 1989 podnikal. V roce 1997 vstoupil do ČSSD
V roce 2010 nahradil na postu plzeňského hejtmana Miladu Emmerovou. V roce 2013 se stal místopředsedou strany. Je i stínovým ministrem dopravy
Vedl stranu do sněmovních voleb jako volební manažer. Po volbách vyzval předsedu strany k rezignaci, ale pak ho začal silně podporovat
Je ženatý, má dvě děti

Čtěte také:

Sjezd ČSSD nebude, Sobotka může jednat o vládě

Rezignace. Hašek a Tejc se vzdali funkcí ve vedení ČSSD

Zdeněk Škromach končí ve vedení ČSSD, puč jako důvod odmítá

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít