Krize oslabí konkurenci v poradenství

20. listopadu 2008, 12:47 - Martin Horňáček
20. listopadu 2008, 12:47

České firmy stále více zajímají investice v Rusku, Rumunsku a na Ukrajině

Na český trh vstoupila v listopadu poradenská společnost Raiffeisen Investment. Kromě centrály ve Vídni má ve střední a východní Evropě i ve Společenství nezávislých států síť dvanácti poboček a Praha se stala třináctou kanceláří. Týdeník EURO hovořil s šéfem pražského zastoupení Pavlem Matějkou a s Wolfgangem Putschekem, členem správní rady Raiffeisen Investment (RI), o perspektivách poradenství v oblasti fúzí a akvizic (M&A) ve střední Evropě. „Radíme v řadě sektorů, nedávno jsme se podíleli například na akvizici společnosti Bulgarian Telecom pojišťovnou AIG a privatizaci turecké rafinérie Petkim. Také jsme radili například společnosti Heineken při akvizici dvou běloruských pivovarů a vídeňské burze při akvizici lublaňské burzy. Kromě toho jsme v našem regionu výhradním partnerem pro nadnárodní poradenskou společnost Lazard,“ řekl týdeníku EURO Putschek.

EURO: Nenačasovali jste vstup na český trh špatně? Nedávno vypukla finanční krize… PUTSCHEK: Otevření pražské kanceláře je součástí dlouhodobé strategie. Toto rozhodnutí podpořil i vznik partnerství se společností Lazard v loňském roce, navíc naše analýzy potvrdily, že Česká republika představuje jeden z nejperspektivnějších středoevropských trhů v oblasti M&A poradenství. Věříme, že současná složitá situace nám přinese nové obchodní příležitosti a obecně se poptávka po službách poskytovaných společnostmi, jako je naše, zvýší.

EURO: Podílela se Raiffeisen Investment již dříve na českých transakcích? PUTSCHEK: Například loni jsme radili společnosti Raiffeisen Bausparkasse při akvizici společnosti Hypo stavební spořitelna a také společnosti Karlovarské minerální vody při akvizici strategického podílu ve firmě Waldquelle Kobersdorf, která je druhým největším hráčem na rakouském trhu minerálních vod. A v červnu 2005 jsme získali mandát od společnosti System Capital Management na nákup společnosti Vítkovice Steel.

EURO: Na českém trhu již působí několik silných místních a mezinárodních poradenských společností. Co si slibujete od otevření pražského zastoupení? MATĚJKA: Domníváme se, že pro úspěch na českém trhu musíme mít silný tým přímo v České republice. Máme týmy expertů zaměřených na určitá odvětví a také na základě partnerství se společností Lazard přístup k nejvýznamnějším mezinárodním a globálním firmám. Očekáváme, že se v Česku podobně jako v jiných zemích staneme významnými hráči na poli M&A poradenství.

EURO: Kde vidíte největší příležitosti ve střední a východní Evropě pro poradenské služby? MATĚJKA: Existuje řada odvětví, kde působí firmy, jež dosáhly svých limitů růstu v důsledku velikosti místního trhu, rostoucí konkurence či rychlých změn na trhu. V budoucnosti se jejich další růst bez strategických nebo finančních partnerů neobejde. Jako příklad odvětví jmenujme energetiku, potravinářství a dopravu. A v souvislosti se současným vývojem světové ekonomiky musíme ještě přidat sektor nemovitostí, stavebnictví a automobilový průmysl. Pokud se na stejnou otázku podíváme z pohledu regionů, vnímáme rostoucí poptávku po poradenství směřující do tradičních partnerských zemí pro Česko, jako jsou Slovensko, Polsko a Maďarsko, ale i do nových teritorií – do Ruska, Rumunska a na Ukrajinu. Tato poptávka je nejčastěji motivována velkým rozměrem trhů těchto zemí či zajímavými akvizičními cíli. Na druhé straně existuje i zájem firem ze zmiňovaných států o koupi společností v České republice. Nejvíce jde o podniky působící v energetice, těžbě surovin a těžkém strojírenství.

EURO: Budete nabízet poradenství jen nadnárodním hráčům nebo i místním společnostem? MATĚJKA: Určitě nás zajímají lokální společnosti – střední a východní Evropa je naším domácím trhem. Přitom pozorujeme, že se uskutečňuje stále více fúzí a akvizic čistě mezi firmami z tohoto regionu. Tak jsme například radili srbské společnosti Delta Holding při akvizici bulharského řetězce obchodů Piccadilly ve Varně.

EURO: Americké investiční banky mají velké problémy. Co to znamená pro jejich evropské a středoevropské protějšky? PUTSCHEK: Musíme rozlišit dvě situace. První nastala u těch amerických investičních bank, které zkrachovaly, nebo si musely najít nové majitele, jako je Lehman Brothers a Merrill Lynch. V těchto případech jistě pocítíme snížení jejich aktivity ve východní Evropě. Pro nás to bude znamenat méně konkurence. Další investiční banky změnily svůj obchodní model – to je případ společnosti Goldman Sachs. Ty pokračují v podnikání nadále podobně jako dříve, ale očekávám, že v důsledku globální krize se budou soustřeďovat spíše na své domácí trhy.

EURO: Jak se ve střední a východní Evropě projeví světová krize likvidity a jaké má důsledky na fúze a akvizice v regionu? PUTSCHEK: Důsledky krize jsou v regionu určitě znát. Například kvůli tvrdším finančním podmínkám se omezily některé typy transakcí, zejména ty, které zahrnují vysoký podíl dluhového financování. Ale na druhé straně vidíme nové příležitosti – tvrdší podmínky na trhu, rostoucí konkurence a obtížné obstarávání dluhového i vlastního financování nutí majitele firem k jejich prodeji. A v takové době roste přidaná hodnota poradců a investičních bank, když dokážou efektivně propojit prodávajícího a kupujícího.

EURO: Nové zdroje likvidity přicházejí z Perského zálivu i Asie. Můžeme očekávat takové investory rovněž ve střední a východní Evropě? MATĚJKA: Ano, někteří z těchto investorů analyzují příležitosti v České republice. Ovšem zajímají je především vybrané transakce velkého rozsahu.

BOX
Pavel Matějka Získal vzdělání na Vysoké škole ekonomické a na London Business School. Následně se specializoval na investiční bankovnictví. Během dosavadního profesního působení pracoval v Accel Group, ABN Amro Bank a ve společnosti Erste Corporate Finance.

Wolfgang Putschek Je absolventem právnické fakulty Vídeňské univerzity, studoval také v postgraduálním programu na Georgetown Law Center ve Washingtonu. Kariéru začal stáží v mezinárodním oddělení rakouské společnosti Creditanstalt Bankverein, poté nastoupil jako právník se zaměřením na daňovou problematiku do společnosti Deloitte & Touche/Exinger. V roce 1995 začal pracovat pro Raiffeisen Investment v pozici projektového manažera a o dva roky později postoupil do funkce ředitele divize strukturovaných transakcí pro Rakousko i trhy střední a východní Evropy. V roce 2004 se stal členem správní rady RI.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít