Krize, nebo expanze?

27. listopadu 2008, 18:42 - Petra Pelantová
27. listopadu 2008, 18:42

Skutečný vliv finanční krize na pojišťovny v ČR se ukáže až příští rok

Tuzemské pojišťovny zatím důsledkům finanční krize úspěšně vzdorují. Znamená to, že se jim hurikán na finančních trzích definitivně vyhnul? Nebo lze to nejhorší teprve čekat? Šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora tvrdí, že pojišťovnictví v Česku je stabilní, bez výraznějších dopadů finanční krize. Pojišťovny nejen u nás, ale i v rámci Evropské unie patří k nejvíce regulovaným institucím vůbec, prohlašuje. Ve svých portfoliích prý mají především bezpečné nástroje. Jaké konkrétně, to ví jen Česká národní banka (ČNB), která požaduje detailní zprávy o jejich portfoliu. Stejně jako banky také pojišťovny totiž musejí kvůli finanční krizi reportovat centrálním bankéřům mnohem častěji a podrobněji, než je obvyklé.

Nebojte, neproděláte

Jisté je, že například výnosy u investičního životního pojištění klesly. Některé pojišťovny to ale nepřiznají a slibují, že lidé neprodělají anebo jen minimálně. Jak je to možné? Šéf jedné tuzemské pojišťovny to vysvětlil tak, že pojišťovna částečně ztráty klientům vyrovná tím, že si umaže zisk. Své jméno ale uvést nechtěl.
Stále častěji se proto objevují názory, že dopad krize se projeví až v příštím roce. „Pojišťovny jsou současnou krizí pochopitelně zasaženy rovněž, i když se mnoho lidí domnívá, že se krize Česku vyhýbá. Poklesy trhů se citelně projeví na ztrátách fondů, životní pojišťovny nebudou připisovat na investiční produkty výnosy a počátkem příštího roku, jakmile budou klienti dostávat výroční dopisy, budou asi velmi nemile překvapeni. Lze tedy očekávat, že zaznamenáme citelný odliv klientů životních pojišťoven, což pochopitelně přinese další ztráty,“ domnívá se jednatel finančně poradenské společnosti EF Vlastimil Bezděk. Podle něj se dají očekávat storna nynějších smluv.

Šetřit i expandovat

Pojišťovny budou muset šetřit. To potvrzuje i šéf ČSOB Pojišťovny Jeroen van Leeuwen. Nepůjde ale o žádné propouštění či škrtání na mzdách, ujišťuje. „Zvýšíme efektivitu naší práce,“ řekl týdeníku EURO Leeuwen. Díky tomu si prý bude moci pojišťovna v příštím roce dovolit otevřít několik dalších poboček. „Odhadujeme, že nám přibude něco kolem deseti poboček,“ tvrdí Leeuwen. Jakékoli omezení v rozvoji společnosti vyloučil finanční ředitel pobočky Aegon Česká republika Roman Zeman. Mateřská skupina přitom nedávno oznámila čtvrtletní ztrátu 350 milionů eur a na posílení kapitálu dostala od nizozemské vlády tři miliardy eur. Statistiky ukazují, že za třetí čtvrtletí se pojišťovny v Česku drží v černých číslech. Předepsané pojistné stále roste. Jaké budou ale poslední tři měsíce v letošním roce a začátek příštího roku, lze jen těžko odhadovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít