Krize, nebo expanze?

27. listopadu 2008, 18:42 - Petra Pelantová
27. listopadu 2008, 18:42

Skutečný vliv finanční krize na pojišťovny v ČR se ukáže až příští rok

Tuzemské pojišťovny zatím důsledkům finanční krize úspěšně vzdorují. Znamená to, že se jim hurikán na finančních trzích definitivně vyhnul? Nebo lze to nejhorší teprve čekat? Šéf České asociace pojišťoven Tomáš Síkora tvrdí, že pojišťovnictví v Česku je stabilní, bez výraznějších dopadů finanční krize. Pojišťovny nejen u nás, ale i v rámci Evropské unie patří k nejvíce regulovaným institucím vůbec, prohlašuje. Ve svých portfoliích prý mají především bezpečné nástroje. Jaké konkrétně, to ví jen Česká národní banka (ČNB), která požaduje detailní zprávy o jejich portfoliu. Stejně jako banky také pojišťovny totiž musejí kvůli finanční krizi reportovat centrálním bankéřům mnohem častěji a podrobněji, než je obvyklé.

Nebojte, neproděláte

Jisté je, že například výnosy u investičního životního pojištění klesly. Některé pojišťovny to ale nepřiznají a slibují, že lidé neprodělají anebo jen minimálně. Jak je to možné? Šéf jedné tuzemské pojišťovny to vysvětlil tak, že pojišťovna částečně ztráty klientům vyrovná tím, že si umaže zisk. Své jméno ale uvést nechtěl.
Stále častěji se proto objevují názory, že dopad krize se projeví až v příštím roce. „Pojišťovny jsou současnou krizí pochopitelně zasaženy rovněž, i když se mnoho lidí domnívá, že se krize Česku vyhýbá. Poklesy trhů se citelně projeví na ztrátách fondů, životní pojišťovny nebudou připisovat na investiční produkty výnosy a počátkem příštího roku, jakmile budou klienti dostávat výroční dopisy, budou asi velmi nemile překvapeni. Lze tedy očekávat, že zaznamenáme citelný odliv klientů životních pojišťoven, což pochopitelně přinese další ztráty,“ domnívá se jednatel finančně poradenské společnosti EF Vlastimil Bezděk. Podle něj se dají očekávat storna nynějších smluv.

Šetřit i expandovat

Pojišťovny budou muset šetřit. To potvrzuje i šéf ČSOB Pojišťovny Jeroen van Leeuwen. Nepůjde ale o žádné propouštění či škrtání na mzdách, ujišťuje. „Zvýšíme efektivitu naší práce,“ řekl týdeníku EURO Leeuwen. Díky tomu si prý bude moci pojišťovna v příštím roce dovolit otevřít několik dalších poboček. „Odhadujeme, že nám přibude něco kolem deseti poboček,“ tvrdí Leeuwen. Jakékoli omezení v rozvoji společnosti vyloučil finanční ředitel pobočky Aegon Česká republika Roman Zeman. Mateřská skupina přitom nedávno oznámila čtvrtletní ztrátu 350 milionů eur a na posílení kapitálu dostala od nizozemské vlády tři miliardy eur. Statistiky ukazují, že za třetí čtvrtletí se pojišťovny v Česku drží v černých číslech. Předepsané pojistné stále roste. Jaké budou ale poslední tři měsíce v letošním roce a začátek příštího roku, lze jen těžko odhadovat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít