Krize na východě Evropy se prohlubuje. Rumunsko požádalo o půjčku

06. března 2009, 12:27 -
06. března 2009, 12:27

Rumunská vláda vyjednává s Evropskou komisí a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možné půjčce. Její výše je zatím nejasná, ale spekuluje se o zhruba 5 miliardách eur.

Rumunsko tak bude další zemí zasaženou krizí, která se pravděpodobně neobejde bez mezinárodní pomoci.Mnoho analytiků považuje finanční injekci pro Rumunsko za nevyhnutelnou vzhledem k tomu, že tato země má velmi podobné problémy s kapitálovým účtem platební bilance a rozpočtovými deficity jako čerství dlužníci MMF – Lotyšsko, Ukrajina a Maďarsko. V případě posledně jmenovaného státu „přiklepla“ Unie spolu s MMF 25 miliard v rámci záchranného balíčku v listopadu. Tato suma je nejvyšší půjčkou ve prospěch rozvíjející se ekonomiky od začátku krize.

Co se týká Lotyšska, jsou potíže zesíleny ještě pádem čtyř-koaliční vlády, k němuž došlo minulý týden. Na konci roku 2008 tato pobaltská země dostala od MMF půjčku ve výši 7,5 miliardy eur. Kromě rozpočtu MMF (1,7 miliard eur) se na ní podílela také Unie, Světové banka, severské a ostatní pobaltské státy, Polsko a také Česko.

Joaquin Almunia, komisař pro měnové otázky, nedávno vyjádřil značné znepokojení nad propady kurzů měn východoevropských zemí. Především jmenoval Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Česko. Podobné problémy se netýkají Slovenska, které právě vstoupilo do eurozóny a také Bulharska – to razí politiku pevného navázání své měny na euro.

Vyjednávání o půjčce

„Konkrétní výši půjčky určíme ve chvíli, kdy budeme znát přesné podmínky, které ji budou podmiňovat. Pokud s nimi nebudeme spokojeni, je možné, že k dohodě vůbec nedojde,“ nechal se slyšet rumunský ministr financí Gheorghe Pogea. Bukurešť oficiálně potvrdila, že o půjčce jedná ve středu. Její delegace tento týden zahájila rozhovory se zástupci MMF ve Washingtonu.

Rumunská měna lei ztratila jen za poslední rok asi 20% své hodnoty, přičemž největší pokles (až k rekordní hranici 4,3 lei za 1 euro) zaznamenala během prosince 2008 a letošního ledna. Nezaměstnanost se podle odhadů během roku 2009 zvýší o celých 5% - očekává se masivní propouštění v automobilkách i v ostatních průmyslových odvětvích.

Mugur Isărescu, šéf rumunské centrální banky potvrdil sice, že vyjednává o půjčce, nicméně odmítl upřesnit, o kolik peněz se bude u MMF ucházet. Podle hlavního ekonoma Societé Générale v Rumunsku Ariela Emiriana bude tento stát potřebovat 4 až 6 miliard eur, a to zejména na stabilizaci tamního bankovního sektoru. Emirian druhým dechem odmítl spekulace o srovnatelnosti situace Rumunska a Maďarska, které podle něj čelí mnohem vážnějším problémům než jeho země.

Více na www.euractiv.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít