Krize mění tvář, stává se krizí práce

25. května 2009, 00:00 - Karel Toman, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
25. května 2009, 00:00

Oživení světové ekonomiky bude pomalejší, než čekáme. Vzrůstající nezaměstnanost by naopak mohla přispět k sociální krizi a protekcionismu.

Autor: Jakub Stadler

V rozhovoru pro španělský deník El Pais to uvedl prezident Světové banky Robert Zoellick. „Pokud nepřijmeme odpovídající opatření, hrozí také velká lidská a sociální krize se závažnými politickými důsledky. Je to ideální prostředí pro tvorbu populistických a protekcionistických rozhodnutí,“ řekl Zoellick listu.

Podobné varování přitom před časem pronesl i prezident Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Nastává krize nezaměstnanosti

Vlády by se podle Zoellicka měly začít připravovat na vysokou nezaměstnanost. „Začalo to jako velká finanční krize, vyústilo to ve velkou ekonomickou krizi a teď se z toho stává velká krize nezaměstnanosti.“

Poukázal přitom také na východní Evropu, která podle něj čelí ožehavé situaci. „Podle mne v tomto kontextu nikdo ve skutečnosti neví, co se stane, a nejlepší je být připraven na jakoukoliv eventualitu,“ řekl Zoellick, podle něhož je třeba mít na paměti i vliv nepředvídatelných „X-faktorů“, jako je prasečí chřipka.

Ministři financí zemí skupin G7 a G20 podle Zoellicka hovoří o známkách oživení, protože pokles ekonomiky zpomalil. Ekonomové ale upozorňují, že oživení přijde pomalu a bude slabší, než se obecně předpokládá, uvedl šéf Světové banky.

Dodal, že zatímco některá politická rozhodnutí v hospodářské recesi pomohla, nebezpečí stále zůstává ve finančním systému Spojených států a trzích rozvojových zemí.

Chudoba má tvář ženy

„Klíčovou věcí, která musí být vyčištěna, je finanční systém. USA se vydaly správným směrem, ale stále existují banky s vážnými problémy souvisejícími se spotřebitelskými financemi, kreditními kartami a trhem s nemovitostmi,“ upozornil Zoellick na stále plně nevyřešený problém takzvaných toxických aktiv neboli již nikdy nesplatitelných dluhů.

Prezident Zoellick dále podotkl, že některé trhy jsou vůči krizi zranitelnější a poukázal na rizika v Africe, Latinské Americe a částech východní Evropy.

Více na Aktuálně.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít