Krize klepe na Kreml

03. dubna 2008, 15:22 - Pavel Matocha
03. dubna 2008, 15:22

Když chybí zdroje, je třeba omezit ambice, říká bývalý šachový mistr světa

EURO: Ve vaší poslední knize Jak život napodobuje šachy vedete paralely mezi rozhodováním za šachovnicí a v běžném životě. Opravdu jste přesvědčen, že v byznysu či politice lze využívat něco z toho, co jste jako šachista pochopil nad světem 64 polí? KASPAROV: Mnozí se domnívají, že můj šachový styl byl v rozporu s tím, co mohu nyní předvádět v politice. Hrával jsem totiž agresivní, útočné šachy. Jenže jádro mého šachového úspěchu leželo jinde, a to ve schopnosti objektivně ohodnotit pozici a poučit se z vlastních chyb. Když je vaše pozice objektivně horší a budete tlačit na výhru, tak zřejmě prohrajete, i když jste možná mohl udržet remízu. Jak jsem napsal v knížce, je strašně důležité zůstat objektivní při hodnocení pozice, situace, ve které se nacházíme. Vždy je třeba objektivně zhodnotit její pozitivní i negativní stránky a až na základě této objektivní analýzy volit plán další hry. Za šachovnicí jsem sice měl v oblibě dynamické pozice, ale zároveň jsem si byl vždy vědom toho, že ne každý soupeř a ne v každé partii mi umožní hrát dynamicky. Obecně - když chybějí zdroje, je třeba omezit ambice. A to platí nejen v šachách, ale i v byznyse, politice a v životě vůbec.

EURO: Co jste vyhodnotil jako své špatné tahy v politice? Jakých chyb jste se dopustil a jak se z nich poučil? KASPAROV: Vždycky existuje prostor ke zlepšení, nikdo nehraje dokonale. I to jsem se naučil v šachách. Nicméně analýzu vlastních omylů si nechám pro sebe.

EURO: V knize Jak život napodobuje šachy citujete i slavného šachistu Saviela Tartakowera, který rozdíl mezi taktikou a strategií definoval takto: „Taktika je vědění, co máme dělat, když je co dělat. Strategie je vědění, co máme dělat, když dělat není co.“ Ruská politická scéna vypadá zvenku hodně zamrzlá, moc Putina a Medveděva neotřesitelná a disponující i velkou podporů ruských občanů. Co tedy vaše hnutí Nové Rusko nyní chce dělat? KASPAROV: Není žádných pochyb o tom, že ruská politika dnes nabízí jen málo možností pro opoziční hnutí a opoziční politiky k jakémukoli útoku. Od počátku jsem se proto snažil konsolidovat nejrůznější opoziční skupiny a také nějak tu obecnou situaci, ve které se ruská protikremelská opozice nachází, zlepšovat. Tartakowerův citát o strategii je výbornou paralelou. Dobrá zpráva je, že i v tak mizerné situaci, v jaké nyní v Rusku jsme, máme stále možnost dělat něco užitečného.

EURO: Co konkrétního budete dál dělat? KASPAROV: V dubnu chceme uspořádat dvě politické konference. Jedna bude pro liberální skupiny a druhá pro levicové. Naše hnutí je ideově velmi heterogenní. A abychom zajistili těmto skupinám potřebné zastřešení, abychom nabídli platformu pro politickou diskusi - protože v dnešní ruské dumě se žádná diskuse nevede-, tak hodláme ustavit Národní shromáždění. Musíme vytvořit paralelní strukturu bez ohledu na to, co dělá Kreml.

EURO: Není načase vytvořit standardní politickou stranu namísto heterogenního spolku Nové Rusko? KASPAROV: Standardní politické strany fungují ve standardních demokraciích. Problémem Ruska je, že nemá standardní demokratické prostředí. Když se politické strany nemohou normálně účastnit politického života a soutěžit o přízeň voličů v demokratických volbách, tak jsou neužitečné. Je samozřejmé, že když se jednou z našeho hnutí stanou politické strany, tak budou rozmístěny v různých částech politického spektra a v parlamentu asi nebudou tvořit přirozené politické koalice. Ale než tato doba nastane, tak musíme společně pracovat v jednom hnutí. Musíme vytvářet podmínky pro to, aby v Rusku vznikla demokracie a svobodné volby.

EURO: Při šachové partii jen začátečník posunuje figury po šachovnici i ve zcela beznadějných pozicích tak dlouho, než dostane mat. Zkušený hráč si mat ukázat nenechá, vidí svoji porážku již mnohem dříve, a proto partii vzdá a zkusí hrát novou. Zvenku to vypadá, že vy jste v ruské politice v podobně beznadějné pozici… KASPAROV: To si rozhodně nemyslím. Dosáhli jsme již rozumných úspěchů. Prvním úspěchem je, že se nám podařilo opozici vůbec vytvořit. Před tím byly všechny strany a politická hnutí pod kontrolou Kremlu. Leckdo říká, že opozice je slabá a bezvýznamná, ale zase tak bezvýznamní nebudeme, když již Kreml znervózňujeme! Všichni vidí, že naše demonstrace doprovázejí tisíce policistů, a proto mají strach se přidat. Kdyby policie naše demonstrace nepotlačovala, tak by proti Kremlu demonstrovalo s námi mnohem více lidí. Potenciální podporovatelé našeho hnutí se obávají k nám přidat, neboť nechtějí vůči sobě vyvolat negativní reakci Kremlu. Prostě už fakt, že naše organizace Nové Rusko existuje a vyvíjí nějakou činnost, a to navzdory snahám Kremlu, je významným úspěchem.

EURO: Vladimir Putin si vybral za svého nástupce Dmitrije Medveděva a ten byl také velmi přesvědčivě zvolen. Co si o tomto spojenectví, o tomto tandemu myslíte? Očekáváte, že mezi nimi dojde k otevřeným sporům, a že tedy rozdělí současnou ruskou ekonomicko-politickou elitu do dvou silných skupin, které spolu začnou soupeřit a bojovat? KASPAROV: Putin a Medveděv se mohou zahraničním pozorovatelům zdát jako neotřesitelní vládci, ale my víme, že situace v Rusku je špatná a z našich analýz vyplývá, že ty problémy vyplují na povrch velmi brzy. Konflikt mezi Putinem a Medveděvem je nevyhnutelný, protože ruská elita, kterou reprezentuje Medveděv, si přeje snížení domácího a hlavně mezinárodního tlaku. Medveděva a spol. zajímá pouze to, aby nepřišli o peníze, které mají v zahraničí. Naproti tomu Putin se sice také zajímal o peníze za hranicemi Ruska, ale zároveň užíval mnohem silovějších řešení. Putin prostě chtěl vládnout jako Stalin a žít jako Abramovič. Medveděvovi stačí jen ta druhá polovina.

EURO: S nástupcem nového prezidenta tedy spojujete své naděje na změnu? KASPAROV: Nástup Medveděva může přinést vznik třenic v Kremlu a vznik různých frakcí. Putinův a Medveděvův režim je nelegitimní, neuznáváme ho. Jsme přesvědčeni, že změnu přinese vážná ekonomická krize, ke které se v Rusku schyluje.

EURO: Z čeho usuzujete, že se v Rusku schyluje ke krizi? KASPAROV: Ceny jdou v Rusku prudce nahoru, inflace je jistě mnohem vyšší než oficiálně uváděná. Situace je tak vážná, že Kreml se nyní snaží regulovat ceny základních potravin. Banky čelí vážným problémům s likviditou. Takzvaná ruská prosperita byla tvořena na dluh a ty peníze je třeba nyní vracet. Ruské banky musejí letos vrátit 400 miliard dolarů a vláda nyní řeší problém, kde ty peníze vzít. Na všem profitovalo maximálně jedno procento občanů Ruska, ti ostatní jsou velmi chudí. I v bohaté Moskvě, která je počítána za nejdražší město na světě a v níž jsou neporovnatelně lepší platy a podmínky než v ostatních částech Ruska, je průměrný plat jen něco přes tisíc dolarů měsíčně. A ve všech ostatních ruských městech je situace obyčejných lidí ještě mnohem horší.

EURO: Kdy tu krizi očekáváte? KASPAROV: Určitě ještě letos, během několika měsíců.

EURO: Mluvíte o ekonomické krizi v Rusku, ale drahá ropa a plyn přece přinášejí vaší zemi obrovské množství finančních prostředků. Slábnoucí dolar sice trochu ukrajuje, ale když se barel ropy prodává až za sto dolarů, tak by velcí producenti ropy a zemního plynu přece neměli mít ekonomické problémy. KASPAROV: Ano, je to paradox. Všeobecné přesvědčení říká, že když je drahá ropa, tak v Rusku a dalších producentských zemích nemůže být žádná krize. Jenže se ukazuje, že může. Dnes čelíme závažným hospodářským problémům. Kreml zvládl přivést Rusko do krize i přes vysoké ceny ropy! Důvodem je, že ty peníze mizejí z Ruska. Jsou investovány do soukromých majetků všude po světě, i v České republice si bohatí Rusové kupují nemovitosti, jen v Rusku se neinvestuje.

EURO: Jaké změny by tedy přišly v případě, kdyby se vaše hnutí dostalo k moci? KASPAROV: Vzhledem k různorodému charakteru Nového Ruska není pro nás snadné se shodnout na podobě potřebných reforem, nicméně o těch zásadních nutných změnách panuje konsenzus. Nejdůležitější je provést politické reformy, které by přinesly Rusku skutečnou demokracii. Konkrétně je třeba omezit pravomoci prezidenta. Musí dojít k přenesení moci z centra do regionů. Možná by bylo dobré zavést volby soudců a velitelů policie. Zároveň se všichni shodujeme v tom, že je bezpodmínečně nutné provést mimořádná sociální opatření.

EURO: Co chcete dělat s prohlubující se propastí mezi superbohatými a zbytkem ruských občanů? KASPAROV: Nenabízím novou vlnu znárodňování, ale tvrdím, že bohatství musí být distribuováno spravedlivěji. Je třeba zamezit tomu, jak ministři zneužívají své pozice k vlastnímu obohacování. Putin vytvořil systém, ve kterém jsou náklady zestátňovány a výnosy privatizovány. Rusko je nyní klasickou oligarchií, kde lidé u politické moci zároveň kontrolují i průmysl a vydělávají miliony skrze zneužívání své moci.

EURO: Jak si vysvětlujete, že Putinův režim získává ve volbách tak velkou podporu občanů, zatímco politická podpora vašeho hnutí se zdá být marginální? KASPAROV: Důvod je psychologický. Ruská veřejnost trpí hluboce zakořeněným přesvědčením, že každá změna bude jen k horšímu. Tento strach ruské veřejnosti je největším problémem ruské opozice.

BOX
Garri Kasparov (44) patří mezi nejslavnější šachisty dvacátého století. V polovině osmdesátých let se stal třináctým šachovým mistrem světa historie, když porazil svého rivala Anatolije Karpova. Šachový trůn držel až do nového tisíciletí, kdy o něj přišel v souboji s dalším Rusem Vladimirem Kramnikem. Před třemi lety opustil dráhu šachového profesionála a začal se angažovat v ruské politice. Stal se lídrem opozičního hnutí Nové Rusko a za účast na protiputinovských demonstracích strávil nedávno několik dnů v ruském vězení.

Popisek k foto ze simultánky:
Poslední březnovou neděli přijel Garri Kasparov na pozvání starosty města a senátora Tomáše Jirsy na zámek Hluboká v jižních Čechách. Setkal se s prezidentem Václavem Klausem a utkal se v simultánce s 26 soupeři, mezi nimiž byl mimo jiné syn prezidenta republiky Jan Klaus, talentované děti z regionu, manažeři a šachoví nadšenci. Kasparov hrál velmi pomalu, celá simultánka trvala 5,5 hodiny. Nakonec ale každý z jeho soupeřů musel sklonit svého krále.

Popisek:
Dá Kremlu mat? Garri Kasparov v čele opozičního hnutí Nové Rusko chce zgruntu změnit poměry v ruské politice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít