Krize je i příležitost

16. června 2009, 14:12 - Pavel Hanslíček
16. června 2009, 14:12

Nemovitosti a M&A nahrazuje poradenství například v oblasti obnovitelných zdrojů či PPP

Když v uplynulých devíti měsících zpomalila česká ekonomika, začaly to pociťovat i advokátní kanceláře s rakouskými kořeny působící na tuzemském trhu. K největším z nich patří především Wolf Theiss, e|n|w|c Natlacen Walderdorf Cancola (ENWC) a také Schönherr, která do Česka vstoupila v lednu převzetím české kanceláře Gleiss Lutz. „Nejcitelněji se příchod krize do Česka projevil výrazným úbytkem nemovitostních transakcí. Navíc se změnila situace i na trhu fúzí a akvizic, kde se začínají objevovat prodeje podhodnocených aktiv – zde jsme obdrželi již více než tři mandáty,“ potvrzuje Paul Sestak, řídící partner pražské kanceláře Wolf Theiss. Podobně vnímají situaci na trhu i zástupci kanceláře ENWC. „Nepotvrdilo se, že právní poradenství je vůči krizi imunní – významně ubylo tradičních transakcí, tedy koupí a prodejů podniků či převodů obchodních podílů. To platí nejen pro Česko, ale pro celou střední a východní Evropu,“ vysvětluje partner pražské kanceláře ENWC Erwin Hanslik. „Zaznamenali jsme enormní nárůst poptávky po právním poradenství v oblasti konkurzů, restrukturalizací a pracovního práva. Zároveň se ukazuje naléhavá potřeba revize smluvních vztahů s dodavateli i odběrateli. Právě zde mnohdy chybí písemné smlouvy. Existují-li, nezřídka jsou právně vadné nebo obchodně nevyvážené,“ doplňuje jeden ze dvou pražských partnerů Schönherr Martin Kubánek.

Energetika, PPP i zdravotnictví Omezení poptávky například po poradenství v oblasti nemovitostních transakcí však neznamená, že by se na trhu neobjevovaly nové tržní příležitosti. „V souvislosti s požadavkem na využívání obnovitelných zdrojů zaznamenáváme nebývalou potřebu právního poradenství v oblasti energetiky,“ potvrzuje Kubánek. Stejný trend sleduje i Wolf Theiss. „Ve všech našich pobočkách včetně Prahy a Vídně jsme vytvořili pracovní skupiny zabývající se touto problematikou. Největší zájem panuje o fotovoltaické a větrné elektrárny, ale také o zdroje jako voda a biomasa. Navíc se tato oblast stává zajímavou například i pro finanční investory, jako jsou banky nebo jejich fondy,“ vysvětluje Sestak. A dodává, že zvýšená poptávka po právních službách se v posledních dvou letech objevila i v oblasti zdravotní regulace a PPP, kde jeho firma pracuje pro česká města na projektech akvaparků či kulturních center. V oblasti zdravotnictví zase radila při nákupu laboratoří společnosti Futurelab nebo objednávkách očkovacích vakcín.

Tržní oživení a italské intermezzo Ani trh tradičních transakcí nicméně nezamrzl úplně. „Ještě před několika lety jsem pracovali na akvizicích nemovitostí až za sto milionů eur. Místo toho se objevily menší obchody, nyní například zároveň řešíme tři akviziční projekty v hodnotě do pěti milionů eur,“ vysvětluje Hanslik z ENWC a věří, že tyto transakce dokládají postupné oživování trhu v Česku. Další posílení ENWC plánuje v poradenství pro maloobchodní sítě, kde už nyní v Česku pracujeme pro společnosti, jako jsou prodejci oděvů Mango a C&A nebo obchodník se sportovním zbožím Hervis.
Hanslik si přitom všímá i světlé stránky ekonomické recese. „Každý měsíc dostávám pět až deset přihlášek od lidí, kteří právě dokončili vysokou školu a mají skvělé jazykové znalosti, nebo dokonce od zkušených právníků. Mnozí z nich by dříve zamířili k velkým anglo-americkým kancelářím,“ potvrzuje Hanslik s tím, že by tuto situaci rád využil k doplnění pražského týmu o advokáta s dobrou znalostí italštiny. Kancelář se totiž na tento typ klientely dlouhodobě zaměřuje a ve Vídni má tým osmi právníků zaměřený právě na investory z Apeninského poloostrova. Kromě toho Hanslik uvažuje o přijetí člověka specializovaného na právo kapitálového trhu.

Nákup pod jednou střechou Jak důležité je pro právní kanceláře s rakouskými kořeny pokrývat celý region střední a východní Evropy (CEE), potvrdila i loňská aktivita společnosti Schönherr. Ta v uplynulých dvanácti měsících uskutečnila několik kroků k rozšíření sítě svých poboček v celém regionu, když otevřela nové kanceláře v Budapešti i Bratislavě, a především převzala pražskou a varšavskou kancelář Gleiss Lutz. Schönherr tak získal zajímavé týmy s rozsáhlými zkušenostmi. České zastoupení poskytuje právní poradenství zaměřené na veškerou činnost nejen podnikatelů, ale i veřejné sféry. „Typicky jde nejen o obchodní právo, právo obchodních společností, fúze a akvizice, ale i právní vztahy k nemovitostem, pracovní, insolvenční a soutěžní právo,“ vysvětluje Kubánek. Loni pražská kancelář radila například německému výrobci luxusních automobilů při výstavbě servisního centra, společnosti Hornbach při nákupu nemovitostních společností v Plzni a Ostravě nebo letos v únoru zase společnosti Deka Immobilien při akvizici administrativního objektu v centru Prahy Jungmannova Plaza za 40 milionů eur. Schönherr tak za uplynulý rok skokově rozšířil počet zemí, kde je přímo zastoupen, na třináct. O jednu jurisdikci s vlastní pobočkou méně nabízí i Wolf Theiss, který například díky své kanceláři v Tiraně může radit českému energetickému koncernu ČEZ při akvizici albánské distribuční společnosti OSSH obsluhující milion zákazníků na Balkáně. Tým 25 právníků kanceláře Wolf Theiss v tomto případě vede právě partner pražské kanceláře Paul Sestak. „Velmi nám při získání mandátu od firmy ČEZ pomohla přítomnost v celém regionu. Firma totiž musí své akvizice reportovat regulačním orgánům v řadě zemí, a my jim tak můžeme nabídnout kompletní servis,“ říká Sestak, který se také podílel na právním poradenství při vyjednávání záruky od Světové banky ve prospěch OSSH ve výši 1,6 miliardy korun. Přitom jsou rakouští právníci připraveni sdílet se zeměmi regionu CEE kromě dob růstu ekonomiky i období hospodářských obtíží. Například ENWC loni otevřela v Kyjevě zastoupení s pěti advokáty a v současnosti tak působí v šesti zemích CEE. „Ukrajina se nachází v obtížné situaci, ale my tam určitě vytrváme. Již nyní jsme zde v zisku. Samozřejmě to není významný příjem, ale věříme, že se zotavením ekonomiky i zde poptávka po našich službách poroste,“ věří Hanslik. ENWC uvažuje o vstupu i do dalších zemí regionu, v popředí zájmu je zejména Bulharsko.

Lehce světlé zítřky Přes aktuálně komplikovanou situaci na trhu se právnické kanceláře s rakouskými kořeny na budoucnost dívají s lehkým optimismem. „Někteří investoři mají velké množství hotovosti a čekají až se ekonomika propadne na dno, aby začali nakupovat. Například my jsme již obdrželi poptávky na nákup exkluzivních nemovitostí typu kancelářských prostor či hotelů za dobrou cenu,“ říká Sestak. Wolf Theiss chce navíc v Česku posílit i svou činnost v oblasti arbitráží a dalších typů sporové agendy – se zhoršováním ekonomické situace totiž roste poptávka po takovém druhu právního poradenství. Zejména i proto, že Vídeň – mateřský trh kanceláře Wolf Theiss – je oblíbeným místem arbitráží. S optimismem vyhlíží budoucnost Schönherr. „Celkově zůstává poptávka stále silná nejen v Česku, ale i v našich ostatních kancelářích. K propadu nedošlo ani v poradenství v oblasti soutěžního a telekomunikačního práva. Navíc úbytek tradičních transakcí – tedy koupí a prodejů podniků či převodů obchodních podílů - je na základě informací od našich klientů pouze dočasný. U mnoha transakcí dochází pouze k posunutí termínu jejich dokončení,“ říká Kubánek.
Dobré výsledky očekává i Hanslik z ENWC. „Věříme, že se nám letos v Česku podaří zopakovat tržby z loňska, jež byly rekordní,“ říká Hanslik s tím, že loni jeho kancelář v Česku pracovala pro několik velkých klientů včetně severoamerické zbrojovky Northrop Grumman.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít