Krize dělá hazardu dobře

20. února 2009, 00:00 - Marcela Honsová
20. února 2009, 00:00

Zatímco firmy obchodující se zbožím, jehož nákup lidé v době krize odkládají, už hlásí poklesy tržeb, na nižší obrat si nenaříkají herny, kasina, sázkařské a loterijní kanceláře.

Vidina snadného zisku – pohádkové výhry – láká lidi v čase hospodářské recese častěji než v poklidných dobách.

Do světa byznysu vstoupil jednatřicetiletý podnikatel z jihu Čech velmi lehce, všechno mu vycházelo, když chyběly peníze, vzal si úvěr. Později řešil finanční problémy v kasinu a prohrál 1,5 milionu korun.

Minulý týden přišel sám od sebe vyhledat pomoc do Střediska pro rodinu a mezilidské vztahy. Uvědomil si, že profesní ani soukromý život už sám nezvládá. „Není první a pravděpodobně ani poslední,“ míní na adresu byznysmenů, kteří hazardními hrami řeší dluhy, ředitel střediska a psycholog Rostislav Nesnídal. „Zatím se o krizi víc mluví, davy nezaměstnaných na ulicích nepotkáváme. Ale do budoucna je možné, že lidé bez práce ze všech společenských vrstev sáhnou po čemkoli, tedy i vizi lehkého zbohatnutí. Existují totiž skupiny, které hledají řešení v hrách, loteriích, hazardu. Věří, že se na ně štěstí usměje. Lidé jsou velmi sugestibilní, někdo jim řekne, že zná člověka, který se ze svízelné situace dostal výhrou, a oni téhle bajce uvěří,“ uvádí psycholog.

Potvrzuje tak některé prognózy, že v době hospodářské recese se lidé uchylují i k hazardním hrám. Lze tedy předpokládat, že společnosti provozující herny, kasina, loterie či sázky krize nečeká. Spíše naopak. K optimistickým vizím jsou zatím firmy nabízející klientům rychlé zbohatnutí skeptické. Ale na rozdíl od jiných, kteří podnikají s takzvaně zbytným zbožím, nehlásí poklesy tržeb. Bezpochyby je totiž přelud snadného zisku zvláště v době finanční nouze velmi lákavý.

Internet přivábil nové sázkaře

Ministerstvo financí sice zatím nemá zpracovány výsledky za loňský rok, ale podle předběžných odhadů pokračoval trend růstu loterijních sázek stejně jako v předcházejícím období. „V tuzemsku bylo v roce 2007 vsazeno přes 108,33 miliardy korun, meziroční nárůst vsazených částek činil více než deset procent. Do rozpočtů obcí a státu odvedli provozovatelé loterií a jiných podobných her na poplatcích téměř 2,74 miliardy a za místní poplatky získala města a obce další více než miliardu korun,“ vypočítává ředitelka loterijního odboru ministerstva financí Miluška Vrlová.

Růst obratu přiznává i Petr Knybel, generální ředitel Tipsportu. Podle něj společnost, která je jedničkou kurzových sázek v Česku, očekává letos objem přijatých sázek kolem šesti miliard korun, což by znamenalo zatím rekordní výsledek. „K růstu by mělo nejvíce přispět internetové sázení, jehož podíl na celkovém objemu by neměl být menší než 30 procent. Naše tržby na internetu předčily mé očekávání,“ přiznává Knybel s tím, že vliv finanční a hospodářské krize na sázení dosud nezaznamenal.

Pět tuzemských firem – Sazka, Synot Tip, Fortuna, Tipsport a Chance – dostalo od ministerstva financí povolení k provozování internetových kurzových sázek. Češi totiž mohli do konce loňského roku sázet přes internet pouze u zahraničních provozovatelů. Ročně tak mířily za hranice sázky odhadem za tři až čtyři miliardy korun.

Právě kvůli internetovým sázkám, které se skvěle ujaly, počítají jejich provozovatelé letos s většími zisky. „Tržby ze sázkové a loterní činnosti vzrostly meziročně asi o pět procent. Rozmach kurzových sázek souvisí s tím, že jsme v loňském roce spustili portál umožňující sázky na internetu. Růst tržeb by se meziročně mohl pohybovat v násobcích, přičemž až devadesát procent vkladů přichází z internetu,“ vysvětluje Zdeněk Zikmund, mluvčí Sazky, která zaujímá dominantní pozici v oblasti číselných a okamžitých loterií.

Pohrajte si s myšlenkou stamilionové výhry

Největší podíl mezi provozovanými sázkovými hrami a loteriemi tradičně zaujímají výherní hrací přístroje. V roce 2007 dosáhl objem sázek 57 miliard korun, což je přes osm procent více než v předcházejícím roce. Navýšení sázek je podle ministerstva financí ovlivněno nárůstem počtu hracích přístrojů, jichž je v tuzemsku přes 60 tisíc. Více než stovku jich vlastní firma BraMal, jejímiž spolumajiteli jsou od roku 1998 bratři Vladimír a Ondřej Malákovi. „U nás hrají drobní hráči, protože maximální sázka na jedno kolo je pět korun. Za večer prosází průměrný hráč dva až tři tisíce, maximálně dokáže prohrát 15 tisíc korun, ale to je výjimka,“ míní Vladimír Malák s tím, že firma působící v Praze a okolí zatím prosperuje s obratem v milionech korun. „Krizi nepozorujeme. Věřím, že nebudou klesat počty hráčů ani zisk. Ale nikdo neví, nemáme zkušenosti s takovouto recesí.“

Ředitel a primář Psychiatrické léčebny Červený Dvůr Jiří Dvořáček si chvíli pohrával s myšlenkou, že by se lidé v době krize začali chovat rozumněji. Ale pak ji zavrhl, označil za troufalou a usoudil, že budou utíkat do závislosti – k drogám, alkoholu a hrám. „Jestliže skutečně poroste nezaměstnanost, část podniků zkrachuje, tak budou lidé zoufalí. Někteří se v nouzi konsolidují a začnou se chovat zodpovědněji, jiní utečou od problémů. Nedá se říct, že by samotná krize za něco mohla, ale přibude těch, kteří mají tendenci řešit problémy útěkem nebo zhroucením. Jedním z podstatných rysů závislosti je, že člověk pokračuje v hraní či užívání jakýchkoli drog, přestože ví, že mu to škodí, nebo stejně nemá šanci na úspěch, ale podléhá jakémusi sebeklamu, bludu,“ vysvětluje primář Dvořáček.

Mluvčí Sazky tvrdí, že podle průzkumů jsou stejně důležité jako vidina výhry pro sázející také zábava a vzrušení. „Zkuste si třeba pohrát s myšlenkou, jak naložíte se stamilionovým jackpotem,“ usmívá se zástupce firmy, která provozuje jednu z nejrozšířenějších her – sportku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít