Křišťálový pohled do roku 2014

02. ledna 2009, 12:59 - Martin Rychlík
02. ledna 2009, 12:59

Vizionáři z IBM předvídají patnáct trendů, které ovlivní naše životy

Hádanka na leden: Víte, co znamená aeromantie, lynchomantie, oomantie, podomantie nebo tiromantie? Nejde o novinky v korporátní kultuře, čím dál více ovlivněné boomem přejatých slov, ani o nemoci, jež na nás v roce 2009 čekají. Jde o pojmenování metod, jimiž se naši předkové dívali do budoucnosti. Takže postupně: první slovo značí věštění z pohybu mraků. Ten druhý postup, jenž by se pozdával podivínovi Davidu Lynchovi, počítá s prorokováním dle knotu zapálené svíčky. Oomantie je luxusní. Byla známa i ve starém Římě a spočívá v napíchnutí vejce, z něhož kapaný bílek vytvářel na vodní hladině „okénka“ do dalšího věku. Podomantie, praktikovaná Číňany a Indy, sázela na luštění věcí budoucích skrze četby kapilár na chodidle a blížila se Cikány proslavené chiromantii.
Pak už čtenáře týdeníku EURO nemůže překvapit ani poslední způsob. Tiromantie je středověká varianta „divinace prostřednictvím děr a plísně na sýru,“ píše Eva Shawová ve své Encyklopedii předpovídání budoucnosti (česky vyšla v roce 1999). A dodává: „Kromě nebezpečí, že mohl být zkažený, byl sýr zvláštně upravován, aby obsahoval zárodky plísně tak jako sýr Niva; někteří sýraři sýr rovněž méně zpracovávali, a proto měly sýry více děr…“ Panečku, to je byznysplán! V současnosti se již vyskytují vizionáři povolanější, například výzkumníci společnosti IBM. Koncem loňského roku připravili už potřetí výčet takzvaných Five in Five, čili pěti novinek, jež by měly ovlivnit naše životy do pěti let. Uhádnou? Uvidíte sami. Ale postupně; začněme pětiletkou z Vánoc 2006, na níž prý spolupracovalo 150 tisíc lidí ze 104 zemí.

Předpověď Five in Five 2006
V prvním výhledu, jehož správnost si ověříme už do dvou roků, je pětice následujících trendů. Za prvé prý bude zdravotní péče daleko flexibilnější, přenosná a přístupná z kteréhokoliv místa na světě. Nepůjde jen o elektronické zdravotní knížky, s nimiž v Česku narazily ministryně Emmerová i Součková, ale též o „pilulky“ a zařízení, která na dálku diagnostikují chorobu. Dočkat se máme i přenosných překladačů řeči, k čemuž sama IBM nakročila vývojem softwaru Mastor (užívaného vojáky v Iráku), a úspěchy se chlubí i tuzemská laboratoř řečových technologií vedená Janem Kleindienstem. Pod vlivem her jako Second Life nebo World of Warcraft se má internet přesunout do 3D hávu; britský supermarket už například zkoušel procházku pod virtuálními regály. Podobné interakce by mohli využívat i učitelé, lékaři nebo manažeři. Díky mikro- a nanotechnologiím se má zlepšit distribuce vody nebo rozvod elektřiny, aby byl co možná nejefektivnější. A za páté? Máme se připravit na mobily, které nám budou plnit přání a číst myšlenky. Nikoliv doslova, ale budou se z našich zvyků a postupů učit. Příkladem budiž automatické ztišení telefonu při příchodu do opery.

Předpověď Five in Five 2007
I loni nám experti s modrou růží ve znaku připravili kvintet vizí, přičemž v lecčems navázali na rok předchozí. Mobilní telefony budou ještě o chlup chytřejší a mají se zkrátka „stát naším kamarádem“. Uff. Přes kapesního přítele prý budeme ovládat skoro všechno: bankovní účet, platit vstupenky i nákupy, na které můžeme on-line „přenést“ i opravdové kámoše (spíše se hodí mluvit o kámoškách), kteří vám přes kameru a hlasové služby poradí, jakýpak oblek vám nejvíce sluší. Mobil má prý zákaznice přímo navigovat ke vhodným modelům nebo šatnám. Za druhé: lékařskou dokumentaci nahradí 3D modely našich sešlých těl, takže si už nás pan doktor pěkně neproklepne, ale doslova proklikne. Paranoidní spisovatel sci-fi Philip K. Dick by zajásal, s takovou vychytávkou se dají dělat podvody! A kšefty s orgány, že.
Podle rozumbradů z IBM se má zásadně změnit i naše informovanost o tom, co jíme. Každá potravina prý bude vybavena druhou generací čárových kódů, jež v sobě ponesou údaje o tom, kdy a kde bylo jablko utrhnuto, o jakou jde odrůdu, kolik má kalorií a zda bylo k ošetření užito pesticidů. Podobně, v jednotkách vypuštěného CO2, má být mapován i náš příspěvek k ničení životního prostředí a globálnímu oteplování, i když (oni asi v Americe neznají klimatologa profesora Václava Klause) to vlastně neexistuje. Pátou novinkou, která je skutečně na dosah, je rozvoj inteligentních vozidel. Ta si budou sama rozsvěcovat, zatáčet, optimalizovat rychlost a přizpůsobovat se jízdě ostatních. Takový projekt řeší i odborníci pražského ČVUT, brněnského VUT a roboticky řízená auta už soutěží například v klání amerických armádních vývojářů DARPA Challenge.

Předpověď Five in Five 2008
A co říká aktuální proroctví z „ajbýem“ věštírny? První předpověď je skutečně revoluční. Do asfaltu či oken budou zabudovány energeticky úsporné solární technologie, aby masově vyráběly elektřinu. Elektrárna v každém chodníku i na každé střeše auta! „Stop Temelín,“ zajásají Rakušané! Technologie výroby slunečních článků se zlevní a zlepší, takže půjde o panely o tloušťce tenoučkého filmu, který půjde tisknout i na notebooky či mobily. Další změny zaznamenáme u lékaře. Díky DNA bude schopen vytvořit genetickou mapu, z níž se dozvíte, jaká zdravotní rizika vás pravděpodobně čekají. A jak jim zabránit. To zaujme i farmaceutické firmy, jež budou moci vyvíjet efektivnější léky „na míru“. I nákupy mají být jiné. Ke štěbetajícím fintivým kámoškám on-line, jak bylo uvedeno výše, přibudou i elektroničtí poradci. Zkušební kabinky budou vybaveny digitálními pomocníky – hlasově ovládanými kiosky s dotykovou obrazovkou, jež pomohou zákazníkům vybrat si kusy oděvu. Prodavač, snad ještě člověk, vše donese.
Převrat se čeká na webu. Surfovat po internetu budeme bez užití rukou, toliko hlasovými pokyny. Myši a klávesnice možná časem zamíří do starého železa, pardon, plastiku… Nová technologie radikálně změní i způsob, jakým lidé vytvářejí informace, jak s nimi pracují nebo jak probíhá interakce. Místo textu nastoupí řeč, což bude mít i spoustu sociálních významů. A konečně pátou, poslední inovací konce roku 2008 se má dle IBM stát nový „paměťový management“. Zapomeňte na zapomínání! Archivovány mají být všechny detaily z každodenního života, tedy i to, co jste chtěli koupit k jídlu, co vás zaujalo v reklamě na nádraží nebo o čem jste mluvili na konferenci. Vše se bude nahrávat a ukládat, takže se brzy dočkáme věku Velkého bratra. Anebo spíše Krásného nového světa? Těžko říci, k odkrytí budoucnosti by snad pomohlo jen ptakopravectví. Nebo věštění z telecích jater.

***
BOX:
Technologická pětiletka
Pětice vynálezů, které nás mají dostihnout v pěti letech:
1. solární panely v asfaltu, oknech či na střechách
2. díky DNA vytvářené genetické zdravotní mapy
3. digitální pomocníci a videopanely v obchodech
4. internet ovládaný nikoliv textově, ale hlasem
5. „paměťový management“, vše se bude nahrávat
Pramen: IBM ČR

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít