Kratší fronty u pokladen

15. září 2003, 00:00 - ŠTĚPÁNKA MIKEŠOVÁ, it@profit.cz
15. září 2003, 00:00

VÍTE VŽDY PŘESNĚ, KOLIK MÁTE PENĚZ V POKLADNĚ? KOLIK JSTE PRODALI ZBOŽÍ A ČEHO NEJVÍC? NEBOJTE SE, UŽ NEMUSÍTE PROLÉZAT SKLADY A DĚLAT INVENTURU. POMŮŽE VÁM POS.

Pokladní obchodní systémy zrychlují a zjednodušují nakupování

VÍTE VŽDY PŘESNĚ, KOLIK MÁTE PENĚZ V POKLADNĚ? KOLIK JSTE PRODALI ZBOŽÍ A ČEHO NEJVÍC? NEBOJTE SE, UŽ NEMUSÍTE PROLÉZAT SKLADY A DĚLAT INVENTURU. POMŮŽE VÁM POS.

POS je zkratka anglického „point of sales“, tedy prodejního místa. Častěji se ale užívá volný překlad POS - pokladní obchodní systémy. Tvoří je počítač, pokladní zásuvka, scanner čárového kódu, displej a stvrzenková tiskárna. POS využívá účetní a skladový software. Najde uplatnění v malém i velkém obchodě, ale i na letišti, v restauraci a jinde.

NEUSTÁLÝ PŘEHLED

Pokladní obchodní systémy jsou praktické. Firmy, které je využívají, mají veškeré zboží v obchodě zaevidované v počítači. Podle této evidence výrobku dávají čárový kód, a když ho prodávají, čtečkou čárového kódu prodej zboží zavedou zase do počítače. Ve firemním skladovém programu tak automaticky ubude jedna položka a lidé, kteří mají na starosti zásobování, okamžitě vědí, že je nutné daný výrobek znovu objednat. Pro majitele firmy POS také zajistí elegantní způsob kontroly vlastních zaměstnanců. K počítači se totiž každý zaměstnanec přihlašuje pod vlastním jménem, a tak je jasné, kdo za kterou finanční operaci odpovídá.

RYCHLEJŠÍ NAKUPOVÁNÍ

POS neusnadňují práci pouze prodejcům, velkým přínosem jsou pro zákazníka. Nemusí totiž tolik čekat. Fronty v supermarketech se díky POS zkracují. Podkladní zboží rychle načítají díky čárovým kódům, zákazník má okamžitou kontrolu ceny výrobku na displeji u kasy a nakonec dostane vytištěnou účtenku s jednotlivými položkami nákupu, jejich cenou a celkovou částkou, kterou musí za nákup zaplatit. Na účtence z POS jsou běžně také identifikační údaje firmy, datum, často i jméno prodejce či informace o speciálních akcích.

FUNGUJÍCÍ POS

Pro větší efektivitu práce je dobré, aby POS tvořilo více v síti propojených počítačů. To zaručí, že zatímco obsluhujete zákazníka a tisknete třeba účtenku, může kolega v kanceláři naskladňovat nakoupené novinky. K tomu, aby pokladní obchodní systém fungoval dle vašich představ, slouží software. Existují specializované účetní a skladové programy pro různé typy odvětví, o kterých jsme vás informovali v minulém čísle Profitu.

INTELIGENTNÍ REGÁLY

POS najde uplatnění nejen v obchodech, ale i hotelích, restauracích, lékárnách, a samozřejmě obchodních domech. Rodina pokladních obchodních systémů se přitom neustále rozrůstá. Nedávno ji obohatily inteligentní regály (smart shelves) a Veggie Vision od firmy IBM. Obojí je součástí nového obchodního domu Future Store německé společnosti METRO Group. Inteligentní regály díky technologii rádiové identifikace v reálném čase informují o zboží v obchodě a o prodeji. Zboží v supermarketu je vybaveno rádiovými „inteligentními štítky“ - jde o mikročipy, které obsahují informace o produktech. Všechny rádiové komponenty komunikují prostřednictvím flexibilního centrálního systému, který IBM vyvinulo přímo pro METRO Group. Jakmile je zboží na regálech, zabudovaná čtečka RFID vyšle zprávu informačnímu systému supermarketu, kdykoli zásoby docházejí. Regály jsou tak doplňovány včas a eliminují se případné ztráty tržeb. Systém zároveň sleduje, jak rychle se zboží prodává a označuje nejvíc a nejméně oblíbené položky. Druhá novinka, Veggie Vision, je na první pohled obyčejná kamera umístěná ve váze v oddělení čerstvých potravin. Zjistíte ale, že sama rozpoznává vážené ovoce a zeleninu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít