Kratší fronty u pokladen

15. září 2003, 00:00 - ŠTĚPÁNKA MIKEŠOVÁ, it@profit.cz
15. září 2003, 00:00

VÍTE VŽDY PŘESNĚ, KOLIK MÁTE PENĚZ V POKLADNĚ? KOLIK JSTE PRODALI ZBOŽÍ A ČEHO NEJVÍC? NEBOJTE SE, UŽ NEMUSÍTE PROLÉZAT SKLADY A DĚLAT INVENTURU. POMŮŽE VÁM POS.

Pokladní obchodní systémy zrychlují a zjednodušují nakupování

VÍTE VŽDY PŘESNĚ, KOLIK MÁTE PENĚZ V POKLADNĚ? KOLIK JSTE PRODALI ZBOŽÍ A ČEHO NEJVÍC? NEBOJTE SE, UŽ NEMUSÍTE PROLÉZAT SKLADY A DĚLAT INVENTURU. POMŮŽE VÁM POS.

POS je zkratka anglického „point of sales“, tedy prodejního místa. Častěji se ale užívá volný překlad POS - pokladní obchodní systémy. Tvoří je počítač, pokladní zásuvka, scanner čárového kódu, displej a stvrzenková tiskárna. POS využívá účetní a skladový software. Najde uplatnění v malém i velkém obchodě, ale i na letišti, v restauraci a jinde.

NEUSTÁLÝ PŘEHLED

Pokladní obchodní systémy jsou praktické. Firmy, které je využívají, mají veškeré zboží v obchodě zaevidované v počítači. Podle této evidence výrobku dávají čárový kód, a když ho prodávají, čtečkou čárového kódu prodej zboží zavedou zase do počítače. Ve firemním skladovém programu tak automaticky ubude jedna položka a lidé, kteří mají na starosti zásobování, okamžitě vědí, že je nutné daný výrobek znovu objednat. Pro majitele firmy POS také zajistí elegantní způsob kontroly vlastních zaměstnanců. K počítači se totiž každý zaměstnanec přihlašuje pod vlastním jménem, a tak je jasné, kdo za kterou finanční operaci odpovídá.

RYCHLEJŠÍ NAKUPOVÁNÍ

POS neusnadňují práci pouze prodejcům, velkým přínosem jsou pro zákazníka. Nemusí totiž tolik čekat. Fronty v supermarketech se díky POS zkracují. Podkladní zboží rychle načítají díky čárovým kódům, zákazník má okamžitou kontrolu ceny výrobku na displeji u kasy a nakonec dostane vytištěnou účtenku s jednotlivými položkami nákupu, jejich cenou a celkovou částkou, kterou musí za nákup zaplatit. Na účtence z POS jsou běžně také identifikační údaje firmy, datum, často i jméno prodejce či informace o speciálních akcích.

FUNGUJÍCÍ POS

Pro větší efektivitu práce je dobré, aby POS tvořilo více v síti propojených počítačů. To zaručí, že zatímco obsluhujete zákazníka a tisknete třeba účtenku, může kolega v kanceláři naskladňovat nakoupené novinky. K tomu, aby pokladní obchodní systém fungoval dle vašich představ, slouží software. Existují specializované účetní a skladové programy pro různé typy odvětví, o kterých jsme vás informovali v minulém čísle Profitu.

INTELIGENTNÍ REGÁLY

POS najde uplatnění nejen v obchodech, ale i hotelích, restauracích, lékárnách, a samozřejmě obchodních domech. Rodina pokladních obchodních systémů se přitom neustále rozrůstá. Nedávno ji obohatily inteligentní regály (smart shelves) a Veggie Vision od firmy IBM. Obojí je součástí nového obchodního domu Future Store německé společnosti METRO Group. Inteligentní regály díky technologii rádiové identifikace v reálném čase informují o zboží v obchodě a o prodeji. Zboží v supermarketu je vybaveno rádiovými „inteligentními štítky“ - jde o mikročipy, které obsahují informace o produktech. Všechny rádiové komponenty komunikují prostřednictvím flexibilního centrálního systému, který IBM vyvinulo přímo pro METRO Group. Jakmile je zboží na regálech, zabudovaná čtečka RFID vyšle zprávu informačnímu systému supermarketu, kdykoli zásoby docházejí. Regály jsou tak doplňovány včas a eliminují se případné ztráty tržeb. Systém zároveň sleduje, jak rychle se zboží prodává a označuje nejvíc a nejméně oblíbené položky. Druhá novinka, Veggie Vision, je na první pohled obyčejná kamera umístěná ve váze v oddělení čerstvých potravin. Zjistíte ale, že sama rozpoznává vážené ovoce a zeleninu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít