Krátce

03. srpna 2009, 12:45 - Petr Bayer
03. srpna 2009, 12:45

Krátké zprávy z Česka.

Německá developerská skupina ECE Projektmanagement zvažuje podat návrh na arbitráž proti státu o 1,3 miliardy korun. Předmětem sporu je postup úřadů při výstavbě obchodního centra v Liberci.

Důvěra v domácí ekonomiku v červenci mírně vzrostla a souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 0,8 bodu. Za růstem celkové důvěry stojí zvýšení důvěry podnikatelů, zejména v průmyslu, uvedl Český statistický úřad.

Mzdová očekávání Čechů se podle analýzy společnosti Profesia vlivem krize na trhu práce v pololetí snížila o 390 korun na necelých dvacet tisíc korun. V minulosti tuzemští uchazeči o práci očekávali stále vyšší platy.

Garanční fond obchodníků s cennými papíry vyplatil do konce loňského roku klientům devíti zkrachovalých firem odškodnění již za takřka 1,8 miliardy korun. O náhradu fond požádalo téměř 24 tisíc poškozených. Největším případem se stal krach společnosti KTP Quantum.

Pojišťovny vybraly v pololetí na pojistném 70,6 miliardy korun, což byl meziroční růst pouze o 1,7 procenta. Na zpomalení tempa růstu se stejnou měrou podílelo životní i neživotní pojištění. Podle České asociace pojišťoven jsou důvodem dopady finanční a ekonomické krize. Za rok 2008 pojistný trh vzrostl o 4,9 procenta na 136,6 miliardy korun.

Společnost ArcelorMittal v rámci dohody o narovnání s Českou republikou již převedla jednu miliardu korun za 11procentní státní podíl ve firmě ArcelorMittal Ostrava. Zbylých šest miliard korun by měl podnik podle ministerstva financí převést ve splátkách do státní kasy do roku 2015. Převod akcií byl podmíněn definitivním uzavřením arbitráže mezi ČR a ArcelorMittal.

Kanadský zastupitelský úřad ve Vídni vydal za první dva týdny od opětovného zavedení vízové povinnosti pro české občany 1360 víz. Konzulové zamítli méně než jedno procento z podaných žádostí.

Počet pirátských nosičů CD a DVD zabavených na tržištích už druhým rokem výrazně klesá. Za pololetí činil meziroční propad 44 procent. Důvodem jsou podle Mezinárodní federace fonografického průmyslu razantní kontroly a zlevňování nosičů.

Češi loni nakoupili nejvíce biopotravin v prodejnách maloobchodních řetězců. Celkem za ně podle ročenky Český trh s biopotravinami utratili 1,3 miliardy korun, což bylo o 461 milionů korun více než v roce 2007. Řetězce posílily podíl na trhu v tomto segmentu na 74 procent.

Švýcarská firma Tunica AG ze skupiny Omya může ovládnout předního tuzemského dodavatele plastů a chemikálií Plastochem Brno a jeho sesterskou firmu sídlící v Bratislavě. Navýšení dosud polovičního podílu Tuniky povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Krajský soud v Brně zastavil insolvenční řízení se společností CE WOOD. Soud vyhověl návrhu státního podniku Lesy ČR, který pohledávky vyčíslil na 156 milionů korun. CE WOOD naopak po státním podniku požaduje téměř pětimiliardovou kompenzaci za ztráty, které mu údajně vznikly při dřívějším zadávání veřejných zakázek.

Firma Diag Human si u Ústavního soudu stěžuje, že třetím rozhodčím v jejím sporu s českým státem by měl být prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Diag Human již řadu let vede s Českem kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou miliardovou arbitráž.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít