Krátce

02. září 2009, 13:57 - Jan Němec
02. září 2009, 13:57

Krátké zprávy z Česka.

Insolvenční řízení se společností Četrans zahájil Ústecký krajský soud. Vyhověl žádosti firmy Kongresové centrum ILF, které dluží několik desítek milionů korun. Celková ztráta Četrans dosáhla 1,4 miliardy korun.

Úroda obilovin bude letos o zhruba desetinu nižší než vloni, přesto půjde o sklizeň průměrnou a plně dostačující v dobré kvalitě na pokrytí všech potřeb Česka. Obilí i další plodiny už jsou v zemi téměř sklizeny.

V tuzemském obuvnictví se ekonomická krize příliš neprojevila. Řadě firem, především těch, které vyrábějí dětskou obuv, naopak roste prodej o desítky procent. Mezi hlavní příčiny patří populačně silné ročníky rodičů.

PPF banka, která patří objemem aktiv ke středním bankám, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na 587,5 milionu korun. K nárůstu zisku banky přispěly zejména výnosy z obchodování na finančních trzích.

Skupina RWE sníží od 1. října ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2,5 procenta. Průměrná cena od začátku roku tak klesne o více než 11 procent, což může znamenat pro domácnost, která plynem vaří, topí i ohřívá vodu, roční úsporu kolem 3000 korun.

Státní fond rozvoje bydlení by mohl pomoci obcím a lidem poškozeným letošními povodněmi částkou až 420 milionů korun. Vyplývá to z návrhu změn v letošním rozpočtu fondu, které schválila vláda a nyní o nich mají ještě rozhodnout poslanci.

Brněnské Bobycentrum koupil slovinský milionář a majitel sítě heren Loris Požar. Objekt získal začátkem roku a od té doby odešel celý management i část řadových zaměstnanců. Podle České televize chce Požar uvnitř vybudovat kasino.

Společnost Veletrhy Brno kvůli krizi a trendům na trhu propustí v srpnu dalších 17 procent zaměstnanců, tedy asi šest desítek. Počet stálých zaměstnanců tak klesne na 385.

Americká softwarová společnost Adobe, která je známá svými produkty Acrobat nebo Photoshop, chce v Česku otevřít poptávkové centrum, které má sloužit jako základna podpory pro východoevropské státy.

Lidé v Česku si na důchod spoří velice nízké částky, které jim nemusí při odchodu do penze zajistit alespoň částečné zachování životní úrovně. Průměrná měsíční částka na penzijní připojištění činí podle ČSOB Penzijních fondů 450 korun.

Společnost Philip Morris ČR rozšíří kapacitu svého kutnohorského závodu až o třetinu. Umožní jí to stavba nového provozu, kterou zahájila minulý týden. Hotova bude do poloviny příštího roku a bude stát zhruba 300 milionů korun.

Pražský magistrát má problémy s tunelem Blanka. Nejenže stavba za více než 20 miliard korun, která má ulehčit dopravě v hlavním městě, nabírá zpoždění a hrozí i její zdražení, ale nyní by se měla úplně zastavit. Městský soud v Praze totiž v dubnu zrušil stavební povolení na část stavby.

Společnost Vltava.cz, která provozuje stejnojmenný internetový obchod, za uplynulý více než rok snížila počet zaměstnanců o čtyři pětiny na 20, mění způsob distribuce zboží a spěje prý k vyřešení insolvence. V insolvenci se firma nachází od května na svůj vlastní návrh.

Plán činnosti a rozpočet Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na příští rok schválila minulý týden vláda, a to včetně tříletého a dlouhodobého plánu. SÚRAO tak bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 117,5 milionu korun, z nichž 8,5 milionu firma dostane ze státního rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší své legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít