Krátce

05. října 2009, 02:00 - Petr Bayer
05. října 2009, 02:00

Krátké zprávy z Česka.

Pokles ekonomiky o 0,5 procenta očekává v příštím roce ministerstvo financí. MF zhoršilo dřívější předpoklad poklesu HDP o 0,3 procenta v souvislosti s přípravou státního rozpočtu 2010, který vláda schválila s deficitem 162,7 miliardy korun.

Majetek Čechů uložený v tuzemských podílových fondech začal v březnu výrazně růst a v letošním roce je zatím naprostá většina fondů zisková. Největší výnosy přinesly fondy, které drží rizikovější cenné papíry.

Zemědělci loni vydělali 9,82 miliardy korun, což bylo téměř o 190 milionů méně než v roce 2007, který byl podle Českého statistického úřadu rekordní.

Zahraniční dluh se na konci druhého čtvrtletí meziročně snížil o 17,9 miliardy korun na 1,47 bilionu korun a představoval 40 procent HDP. Pokles zahraniční zadluženosti byl podle ČNB dán především poklesem závazků bankovního a podnikového sektoru.

Ministerstvo zemědělství poskytlo 6,5 milionu korun na zásobování škol biopotravinami. Do projektu bude vybrána dvacítka ekozemědělců a stejný počet školních a předškolních zařízení. Projekt, který má trvat dva a půl roku, spustí společnost Country Life, jejímž stoprocentním vlastníkem je adventistické sdružení Prameny zdraví.

Počet platících návštěvníků lázní loni stoupl téměř o čtvrtinu na více než 113 tisíc osob. Zároveň se snížil průměrný pobyt na přibližně šest dní. Zatímco předloni strávilo v lázních bezmála 92 tisíc lidí dohromady přibližně 628 tisíc dní, loni si samoplátci zaplatili 696 643 dní. Přehled devíti desítek tuzemských lázní nabízí portál www.lecebne-lazne.cz.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během srpna oproti červenci zvýšily o 7,8 miliardy korun na 950,8 miliardy korun. Za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o 122,4 miliardy korun.

Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 8,1 procenta, když v červenci se snížila o 18,2 procenta. Tržby z průmyslové činnosti byly v srpnu meziročně nižší o 12,5 procenta a hodnota nových zakázek o 13,8 procenta, uvedl Český statistický úřad.

Přímé letecké spojení z Prahy do Kanady, s největší pravděpodobností do Toronta a Montrealu, zahájí na jaře příštího roku kanadská společnost Air Transat.

Investory z Česka a Polska chce přilákat spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, kde se vytváří více než pětina německého HDP. Tyto dvě země vyhodnotila spolková agentura na podporu investic NRW. Invest jako nejvíce perspektivní z regionu střední a východní Evropy, které se nejdříve vymaní z krize.

Společnost Microsoft chce do konce příštího roku v tuzemsku prodat kolem 800 tisíc licencí nového operačního systému Windows 7. Česká verze se objeví v nově prodávaných počítačích v den celosvětového uvedení 22. října. Samotný software dorazí do obchodů o devět dní později.

Česká republika musí EU vrátit asi 4,8 milionu korun ze zemědělských dotací, které byly použity v rozporu s pravidly EU. Podle Evropské komise byla porušena pravidla odebírání vzorků a skladování sušeného mléka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít