Krátce

19. července 2010, 02:00 - Zina Plchová
19. července 2010, 02:00

Krátké zprávy ze světa.

Růst čínské ekonomiky zpomalil. Pod vlivem zpřísnění měnové a fiskální politiky je tempo ve druhém čtvrtletí 10,3 procenta. Za celé první pololetí HDP Číny vzrostlo o 11,1 procenta. Dlouhodobý ekonomický růst ještě podpořil boom úvěrů na bydlení, což vede k růstu cen nemovitostí. Kvůli obavám z krize, která zasáhla trh s bydlením v USA, začal Peking bankovní úvěry na bydlení omezovat.

Deset nejnovějších členů Evropské unie ze střední a východní Evropy, kterými jsou Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, se podle Světové banky poprvé od začátku krize v roce 2008 vrací k růstu. V prvním čtvrtletí ekonomika těchto zemí stoupla o 0,8 procenta, a oživila tak z poklesu 2,1 procenta v posledních třech měsících loňského roku.

Starbucks začne prodávat svou kávu v obchodech v Japonsku a ve Velké Británii. Instantní kávu řetězce VIA Ready Brew je už nyní možné koupit v síti obchodů Tesco. Firma oznámila, že rozšíří své produkty včetně zrnkové kávy i do více než dvou tisíc obchodů po celé Velké Británii a na podzim i do Japonska. Starbucks je největší řetězec s kavárnami na světě. Meziročně firmě prudce stoupl čistý zisk. Ve druhém fiskálním čtvrtletí na 217 milionů dolarů z loňských 25 milionů dolarů. Přispěly k tomu vyšší tržby a snížení výdajů.

Německá automobilka Volkswagen postaví svou jedenáctou továrnu v Číně. Závod zahájí provoz v roce 2013 a bude vyrábět až 300 tisíc vozů ročně. Továrna by měla vytvořit zhruba 4000 pracovních míst. Automobilka letos zvýšila svůj prodej v Číně o 46 procent na více než 950 tisíc vozů. Nová továrna je součástí plánu firmy na zdvojnásobení výrobní kapacity v Číně na zhruba tři miliony vozů ročně během tří až čtyř let.

Zisk hotelů Marriott se ztrojnásobil. Může za to zvýšení cen poskytovaných služeb. Průměrný příjem na jeden pokoj stoupl o 8,5 procenta, ve druhém fiskálním čtvrtletí tak celkový zisk řetězce stoupl na 119 milionů dolarů z loňských 37 milionů. Dobrému výsledku pomohlo mírné oživení, které firma zaznamenala zejména v USA.

Španělsko úspěšně prodalo dluhopisy v objemu tří miliard eur (asi 76,4 miliardy korun) splatné za 15 let. Zájem byl veliký, více než polovinu jich koupili zahraniční investoři. Úrok je ale výrazně vyšší než v předchozí aukci. V dubnu španělské dluhopisy garantovaly výnos 4,4 procenta. Nyní se výnos vyšplhal na 5,1 procenta.

Prodej Hondy v Číně klesá už druhý měsíc po sobě i přesto, že celkový prodej aut v zemi stoupá. Na vině je několik stávek v mateřské továrně Hondy i v dodavatelských společnostech za vyšší platy. Červnová čísla vykazují pokles 2,7 procenta, ve stejném období byl přitom zájem Číňanů o auta větší o 20 procent. Země už loni vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít