Krátce

19. července 2010, 02:00 - Zina Plchová
19. července 2010, 02:00

Krátké zprávy ze světa.

Růst čínské ekonomiky zpomalil. Pod vlivem zpřísnění měnové a fiskální politiky je tempo ve druhém čtvrtletí 10,3 procenta. Za celé první pololetí HDP Číny vzrostlo o 11,1 procenta. Dlouhodobý ekonomický růst ještě podpořil boom úvěrů na bydlení, což vede k růstu cen nemovitostí. Kvůli obavám z krize, která zasáhla trh s bydlením v USA, začal Peking bankovní úvěry na bydlení omezovat.

Deset nejnovějších členů Evropské unie ze střední a východní Evropy, kterými jsou Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, se podle Světové banky poprvé od začátku krize v roce 2008 vrací k růstu. V prvním čtvrtletí ekonomika těchto zemí stoupla o 0,8 procenta, a oživila tak z poklesu 2,1 procenta v posledních třech měsících loňského roku.

Starbucks začne prodávat svou kávu v obchodech v Japonsku a ve Velké Británii. Instantní kávu řetězce VIA Ready Brew je už nyní možné koupit v síti obchodů Tesco. Firma oznámila, že rozšíří své produkty včetně zrnkové kávy i do více než dvou tisíc obchodů po celé Velké Británii a na podzim i do Japonska. Starbucks je největší řetězec s kavárnami na světě. Meziročně firmě prudce stoupl čistý zisk. Ve druhém fiskálním čtvrtletí na 217 milionů dolarů z loňských 25 milionů dolarů. Přispěly k tomu vyšší tržby a snížení výdajů.

Německá automobilka Volkswagen postaví svou jedenáctou továrnu v Číně. Závod zahájí provoz v roce 2013 a bude vyrábět až 300 tisíc vozů ročně. Továrna by měla vytvořit zhruba 4000 pracovních míst. Automobilka letos zvýšila svůj prodej v Číně o 46 procent na více než 950 tisíc vozů. Nová továrna je součástí plánu firmy na zdvojnásobení výrobní kapacity v Číně na zhruba tři miliony vozů ročně během tří až čtyř let.

Zisk hotelů Marriott se ztrojnásobil. Může za to zvýšení cen poskytovaných služeb. Průměrný příjem na jeden pokoj stoupl o 8,5 procenta, ve druhém fiskálním čtvrtletí tak celkový zisk řetězce stoupl na 119 milionů dolarů z loňských 37 milionů. Dobrému výsledku pomohlo mírné oživení, které firma zaznamenala zejména v USA.

Španělsko úspěšně prodalo dluhopisy v objemu tří miliard eur (asi 76,4 miliardy korun) splatné za 15 let. Zájem byl veliký, více než polovinu jich koupili zahraniční investoři. Úrok je ale výrazně vyšší než v předchozí aukci. V dubnu španělské dluhopisy garantovaly výnos 4,4 procenta. Nyní se výnos vyšplhal na 5,1 procenta.

Prodej Hondy v Číně klesá už druhý měsíc po sobě i přesto, že celkový prodej aut v zemi stoupá. Na vině je několik stávek v mateřské továrně Hondy i v dodavatelských společnostech za vyšší platy. Červnová čísla vykazují pokles 2,7 procenta, ve stejném období byl přitom zájem Číňanů o auta větší o 20 procent. Země už loni vystřídala Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít