krátce

15. února 2008, 11:51 - Karel Zaoral
15. února 2008, 11:51

autoprůmysl

Pokuta už je tu

Automobilka Hyundai dostala první pokutu za jednu ze tří staveb, které loni na podzim zahájila v rozporu se stavebním povolením. „Další dvě pokuty firmě hrozí,“ říká vedoucí stavebního úřadu v Dobré Václav Kocich. Sankci ale neupřesnil. V rozporu s vydaným povolením začal Hyundai stavět energocentrum a dvě výrobní haly, a to lisovnu se svařovnou a převodovkárnu. Za každou černou stavbu firmě hrozí až milionová sankce, celkem tedy může zaplatit až tři miliony korun. Továrna má stát 28 miliard. Mluvčí automobilky Petr Vaněk udělení pokuty za Energo centrum potvrdil, nechtěl ji ale dále komentovat.

Daří se jim

Zisk největší francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën, která vyrábí automobily i v českém Kolíně, vzrostl loni více než čtyřnásobně. Firma uvedla, že se projevila předchozí redukce nákladů a zlepšení výkonnosti. Čistý zisk stoupl na 885 milionů eur (22,6 miliardy korun) z předloňských 183 milionů eur.

Chystají investice

Společnost Automotive Lighting, výrobce osvětlení automobilů, rozšířila loni závod v Jihlavě a přijala dalších asi 260 pracovníků. „Letos chceme investovat do technologií zhruba 300 milionů korun a od roku 2009 zavedeme nové výrobní projekty, které se projeví podstatným zvýšením produkce a dalším růstem pracovních míst,“ říká jednatel Petr Novotný. V podniku nyní pracuje 1800 lidí, do konce roku 2010 by jich mělo být až 2200.

WTO míří na Čínu

Světová obchodní organizace (WTO) poprvé oficiálně odsoudila čínské obchodní praktiky, když se postavila na stranu Evropské unie, Spojených států a Kanady ve sporu ohledně automobilových součástek. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na získanou kopii závěrů rozhodnutí WTO. Rozhodnutí bude oficiálně zveřejněno příští měsíc.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít