Krásné jablíčko, nebo padavka?

22. října 2007, 00:00 - Robert Šimek
22. října 2007, 00:00

Obec Borotín leží v Jihomoravském kraji zhruba 16 kilometrů severně od Boskovic. Od nepaměti je známa jako ovocná zahrada Malé Hané, pochlubit se ale může také velkým zámkem. Dnes však bohužel prázdným.

Zámek Borotín Obec Borotín leží v Jihomoravském kraji zhruba 16 kilometrů severně od Boskovic. Od nepaměti je známa jako ovocná zahrada Malé Hané, pochlubit se ale může také velkým zámkem. Dnes však bohužel prázdným.

Dlouholetá tradice pěstování ovoce na okolních svazích se odrazila dokonce ve znaku Borotína. V červenobílomodrém štítě je uprostřed mezi křížkem a hvězdou modrá švestka.

Obec má ale také bohatou „nezemědělskou“ historii. K nejvýznamnějším památkám patří pozdně barokní kostel Povýšení sv. Kříže. Postaven byl v letech 1786 až 1788 a k jeho vybavení patřily až do první světové války i cenné zvony z bývalého dominikánského kláštera v Boskovicích.

Neméně významnou památkou je i zdejší zámek, stojící na horním konci návsi. Vybudován byl v honosném francouzském stylu v polovině 18. století a stále je jednou z dominant obce. V současnosti je ale prázdný a čeká na nové využití. Jeho majitelé (několik fyzických osob) ho již několik let nabízejí k prodeji, vhodný zájemce se však stále nenašel. Původní cena 15,6 milionu byla proto již téměř o třetinu snížena na dnešních 10,4 milionu korun.

Posvěcený zámek

Historie Borotína se poprvé připomíná v roce 1365. Není bez zajímavosti, že jeden z jeho pozdějších majitelů byl Petr

Kornel ze Všehrd, předchůdce význačného českého literáta a právníka Viktorina Kornela ze Všehrd.

Nejstarším známým držitelem borotínského panství byl Budek z Borotína. V letech 1566 až 1581 sídlil na zdejší tvrzi Alexander Feldendorfer a v letech 1719 až 1784 vlastnili obec baroni z Freyenfelsu. Nový zámek postavil v Borotíně roku 1753 olomoucký světící biskup Václav z Freyenfelsu. O jednadvacet let později byl pak rozšířen o kapli, v níž se konaly bohoslužby i pro vesničany z okolí.

Lákavé arboretum Zámek sloužil reprezentativním účelům až do konce druhé světové války. Po roce 1948 byl zestátněn a v letech 1963 až 2000 v něm sídlil Ústav sociální péče pro mládež. Od devadesátých let je objekt ve vlastnictví restituentů po posledním majiteli, na nové využití však stále marně čeká. Realitní kancelář Quickreal, která zámek nabízí k prodeji, doporučuje přebudování na hotel či penzion. Zájem o návštěvu Borotína totiž rok od roku stoupá. V obci je k vidění jedno z nejhezčích arboret (stromových zahrad) v České republice, které se rozkládá na ploše 4,5 hektaru. Obsahuje téměř tři tisíce druhů stromů, mezi kterými nechybí japonské a čínské dřeviny, okrasné keře či bonsaje. Komerční využití takové atrakce se přímo nabízí. popis objektu   název zámek Borotín   místo Borotín   kraj Jihomoravský   adresa č. p. 17   typ zámek   stav chátrající   využití žádné   kult. památka od roku 1958   nabízí Quickreal, s. r. o.   cena 10,4 milionu Kč**

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít